Aktualno

Đurđevac u vrhu po izdvajanju za očuvanje tradicijske kulture i baštine: ‘Imamo vrlo aktivne čuvare tradicijske baštine’

Naše nedavno istraživanje ulaganja gradova u očuvanje tradicijske kulture i baštine u sam je vrh pozicionirala Grad Đurđevac. Naime, Grad Đurđevac se nalazi među 10 hrvatskih gradova koji najviše izdvajaju za očuvanje tradicijske kulture i baštine, te manifestacija kojima ih promoviraju. Točnije, Đurđevac je zauzeo visoko 4. mjesto po ukupnim izdvajanjima za udruge koje se bave očuvanjem tradicijske kulture i baštine i 2. mjesto po izdvojenim sredstvima za same manifestacije kojima se ona promovira. 

Grad Đurđevac drugi je najjači po izdvajanju za manifestacije i događanja kojima se promiče i čuva tradicija i kulturna baština – u prošloj godini za njih je izdvojeno gotovo 80.000 eura, a u vrhu su i po izdvajanju za udruge koje očuvanjem kulturno – povijesnog nasljeđa pridonose razvitku i promicanju očuvanja tradicije i kulturne baštine. Gradska sredstva dobivaju tako Kulturno umjetničko društvo koje  djeluje kroz nekoliko sekcija, od foklorne, tamburaške do dječje folklorne sekcije, potom ženska vokalna skupina ”Đurđevčice” i  ženski vokalni sastav ”Katarine”. Isto tako Udruga sv. Juraj te nekoliko udruga žena značajno promiču tradiciju podravskoga kraja te svojim radom izrazito doprinose očuvanju tradicije.

Što se manifestacija tiče, Grad sufinancira nekoliko njih koje provodi Turistička zajednica Grada Đurđevca u suradnji s udrugama na kojima je naglasak promidžbe tradicijske kulture, starih zanata, starinskih jela, alata i slično. Tu su, tako, Mali fašenk, Đurđevo, Kukuriček, Picokijada, Ljeto v Đurđevcu, Jesen v Đurđevcu, Advent u Đurđevcu, a najpoznatija i najatraktivnija je Picokijada, najveća kulturna i turistička ljetna manifestacija koja se tradicionalno održava još od 1968. godine i iz godine u godinu poprima sve spektakularnija izdanja i privlači sve više posjetitelja.

Najveća atrakcija već tradicionalno je uprizorenje stare ‘Legende o Picokima’ koju posljednjih godina režira najpoznatiji hrvatski režiser, đurđevčanin, Krešo Dolenčić, a u kojoj je prošle godine sudjelovao rekordni broj glumaca i amatera, članova brojnih udruge Grada Đurđevca, prigradskih naselja te susjednih općina i županija – njih preko 400. Ova priredba Gradu Đurđevcu je priskrbila prestižnu titulu Europske destinacije turističke izvrsnosti u čuvanju nematerijalne kulturne baštine.

‘Đurđevac doista ima sreću da ima dugu tradiciju čuvanja i promicanja kulturne baštine, ali i niz zaštićene nematerijalne kulturne baštine. Sretni smo što Grad Đurđevac ima i uvjerene i vrlo aktivne čuvare te tradicije i baštine. Imamo sudionike, suradnike i promicatelje, kao i manifestacije svega onog što nam je na tom planu važno. Brojne gradske udruge rade na tome, ponajviše KUD Petar Preradović sa svim svojim sekcijama i uzrasnim skupinama. Tu je i naša velika Picokijada koja sve to objedinjuje, zatim Udruga sv. Juraj, ali i udruge žena, škole, Muzej grada Đurđevca i brojni pojedinci kojima nastojimo pomoći da se iskažu i u tom kulturnom i baštinskom segmentu. Svi oni uvelike pridonose unapređenju kvalitete života u našem gradu’, kaže gradonačelnik Hrvoje Janči.(M.P.D.)

Moglo bi vas zanimati

Split povećava uskrsnice sa 50 na 60 eura

Požega: Umirovljenicima i nezaposlenim braniteljima po 50 eura uskrsnice

Dugo Selo: Povećane uskrsnice – umirovljenicima i osobama s invaliditetom za blagdane po...

Samobor prvi u Hrvatskoj uvode ‘baka-djed servis’- bakama i djedovima po 360 eura...