Tek stotinjak sati, niti stotinjak. Toliko nam je preostalo uoči posljednjih otkucaja 2023. A onda – tri, dva, 1- i stiže nam 2024. U većini Hrvatske, nažalost, uz zaglušujuću buku raznoraznih i raznovrsnih pirotehničkih sredstava.
Kako se približavamo kraju još jedne godine, Prijatelji životinja podsjećajući da je nabava i uporaba petardi i redenika kategorija F2 i F3 zabranjena tijekom cijele godine, naglašavajući i da je uporaba ostale pirotehnike dopuštena od 27. prosinca do 1. siječnja, a ne od 15.12. od kada je dopuštena samo njezina prodaja, zamolili su građane da pokažu suosjećanje za životinje, djecu, starije i ostale ljude te da ne koriste ni dozvoljenu pirotehniku jer je i takva pirotehnika opasna za ljude i smrtonosna za životinje, ni malo ugodna kućnim nam ljubimcima…
„Prethodnih godina smo unatoč zakonskoj zabrani gotovo svakodnevno zaprimali pritužbe građana vezano za ispucavanje petardi i ostale zabranjene pirotehnike. Čim započne prodaja pirotehnike kreće i pucnjava iako je to tada još zabranjeno.“, istaknuli su iz udruge Prijatelji životinja.
Stoga su pisali Ministarstvu unutarnjih poslova sa zamolbom da za veću kontrolu prodaje i uporabe pirotehnike apelirajući “da se kroz cijeli prosinac i početak siječnja, pojača kontrola policije po pitanju korištenja petardi i redenika, tako da se oforme dodatne policijske patrole koje će kontrolirati provedbu Zakona“.
Ujedno su zatražili zakonsku izmjenu kako bi se prodaja dozvoljene pirotehnike dopustila u razdoblju od 27. do 31. prosinca, a njezina uporaba samo u razdoblju od 31. prosinca do 1. siječnja odnosno u vrijeme dočeka Nove godine- trenutno je to dozvoljeno i 27., 28., 29. i 30. prosinca kada se na nacionalnoj razini ne slavi baš ništa.
Napominju da novogodišnji vatromet nije niti nužan niti nezamjenjiv način proslave, što na sreću pokazuje i sve veći broj gradova i općina koji u posljednjih par godina odustaju od njegove organizacije te se okreću načinima slavlja koji ne uzrokuju buku, eksplozije i zagađenje okoliša. Dopisom su pozvali svih 127 gradova i 428 općina da budu dio pozitivnih promjena i obilježe Novu godinu na ekološki osviješten i moderan način te je 50 i više njih (do 27.12.) javilo da žele biti dobar primjer svojim građanima.
Mnogi veliki gradovi su se na radost građana i njihovih kućnih životinja priključili ovoj inicijativi, neki među njima su Zagreb, Rijeka, Osijek, Varaždin, Dubrovnik, Samobor, Vinkovci, Pula, Zadar… Kao ostale pozitivne primjere spominju gradove Čazmu i Grubišno Polje koji će umjesto vatrometa organizirati laserski show te Grad Opatiju koji i ove godine novac namijenjen vatrometu umjesto toga- donira Društvu za zaštitu životinja…
Da se novac koji trošimo na vatromete i inu pirotehniku, a prema nekim procjenama radi se tu o godišnje nekoliko milijuna eura u RH, može iskoristiti kvalitetnije, konkretno i za humanitarne svrhe i na taj način pomoći onima kojima je to najpotrebnije, pokazao je među prvima primjer Grada Malog Lošinja koji je kao svojevrsni “pionir” u nekorištenju novogodišnjeg vatrometa, za doček 2020. umjesto u tu svrhu novac iskoristio za kupnju uređaja za analiziranje krvi u Zavodu za hitnu medicinu i tako pomogao svojim otočnim sugrađanima.
-Želja nam je na taj način osigurati i mirnu večer kućnim ljubimcima koje se boje prasaka eksplozivnih naprava – poručili su još tada- krajem 2019.- iz Grada.
„Podsjećamo na negativne posljedice koje vatromet može imati na životinje, ljude i okoliš. Nebrojene životinje, posebno ptice, ali i kućne životinje, stradavaju u novogodišnjoj noći jer im srce otkazuje od straha. Organizacija vatrometa potiče djecu da i ona koriste pirotehniku pa dolazi do stravičnih ozljeda. Nadalje, ljudi koji su osjetljivi na buku teško se nose s iznimno glasnom bukom u novogodišnjoj noći. Osim što uznemiruje ljude i životinje, zagađuje i zrak jer ispušta visoke razine ugljičnog dioksida u atmosferu što može biti štetno za okoliš i ljudsko zdravlje te stvara smeće po ulicama“, izjavljuju iz udruge Prijatelji životinja.
Vatrometi su, naglašavaju, zaista spektakularna pojava, no jedna od popratnih stvari koje idu uz njih jest i poprilična razina buke, koja često plaši kućne ljubimce i ostale životinje, a uslijed brojnih zamolbi da se vatromet ipak dogodi, neki organizatori su pokušali pronaći adekvatnu, ekološku alternativu i riješiti problem na način da vatromet bude -tihi, upravo za takav su se odlučili, poručili su prije koji tjedan, i iz Umaga. U 2024. Grad ulazi naime uz novu vrstu bešumnog vatrometa…
„Želja Grada Umaga jest smanjiti stres i strah kod životinja, a ujedno građanima omogućiti uživanje u prekrasnim efektima boja i oblika u novogodišnjoj noći. Bešumni vatromet ne šteti životinjama, a ponajprije zato što nema pucnjave koja ih plaši, već će isti obasjati nebo u potpunoj tišini“ poručuju organizatori. Ovakva, nova vrsta vatrometa izgleda kao roj bezbroj krijesnica, a eksplozija boja odvija se u – potpunoj tišini, pojašnjavaju iz Grada.
“U okviru navedenog, a kako bi zaista zaštitili naše ljubimce i osjetljive skupine ljudi, ovim putem apeliramo na sve građane da zajedno s nama odustanu od kupnje i korištenja petardi i bučne pirotehnike povodom nadolazećih blagdana” – poručuju iz Gradske uprave Umaga.
Iz Čazme javljaju kako će umjesto vatrometa biti priređen laser Beam show, u Samoboru će se kao i lani, točno u pola noći umjesto vatrometa dogoditi puštanje lampiona…
Dodajmo da se danas i Grad Donji Miholjac pridružio brojnim gradovima u RH koji su odustali od vatrometa zbog – kako je u obavijesti naglasio gradonačelnik Goran Aladić – sigurnosti ljudi, životinja i okoliša.
Podsjetimo kako je u 2023. bez vatrometa ušlo blizu 30 gradova.
Broj općina i gradova koji sada u nedjelju za ‘najluđu noć’ ne organiziraju slavlje uz vatromet – ili to čini uz ‘bešumni’- već i prelazi 50, u nastavku donosimo popis onih JLS-ova koji su potvrdili svoju odluku prema našim informacijama i podacima sa stranica PŽ-a:
- Grad Labin
- Grad Rovinj
- Grad Čazma
- Grad Opatija
- Grad Samobor
- Grad Rijeka
- Grad Pula
- Grad Cres
- Grad Zabok
- Grad Novigrad
- Grad Duga Resa
- Grad Oroslavje
- Grad Varaždin
- Grad Osijek
- Grad Poreč
- Grad Zadar
- Grad Požega
- Grad Đurđevac
- Grad Zagreb
- Grad Vrbovec
- Grad Pregrada
- Grad Vinkovci
- Grad Virovitica
- Grad Mali Lošinj
- Grad Crikvenica
- Grad Kaštela
- Grad Ivanec
- Grad Dubrovnik
- Grad Otok
- Grad Korčula
- Grad Grubišno Polje
- Grad Makarska
- Općina Sukošan
- Općina Lovran
- Općina Gornja Stubica
- Općina Belica
- Općina Donji Vidovec
- Općina Voćin
- Općina Bol
- Općina Majur
- Općina Pitomača
- Općina Klana
- Općina Klenovnik
- Općina Bogdanovci
- Općina Bošnjaci
- Općina Tompojevci
- Općina Viljevo
- Općina Erdut
- uz bešumni vatromet – Grad Umag
- Grad Novi Marof
- Grad Varaždinske Toplice
- Grad Šibenik
- Grad Valpovo
- Grad Slatina… (Prijatelji životinja/PL)