Aktualno

Krk najbolje prkosi negativnim demografskim trendovima – u 10 godina broj stanovnika narastao za gotovo 10 posto!

krk-vasilić

Popis stanovništva ove je godine podigao veliku prašinu te zabrinuo i one koji bi donedavno na spomen demografije, prirodnog prirasta i sličnih tema nezainteresirano prešli na neku uzbudljiviji sadržaj. Sad je, međutim, spoznaja o tome da smo izgubili gotovo deset posto stanovništva postala vruća tema više-manje posvuda, a zaista rijetke sredine koje su uspjele zadržati odnosno povećati broj stanovnika pobudile su zasluženu pažnju javnosti. Samo osam gradova u Hrvatskoj uspjelo se u zadnjih 10 godina othrvati negativnim trendovima, a najuspješniji u toj borbi je Grad Krk!

Među osam gradova „u plusu“ našao se i Krk, grad koji je, kako pokazuju brojne analize i natjecanja, jedan od najboljih za život u Hrvatskoj i to već godinama. Na našem natjecanju za Najbolji grad jedini je u jednoj godini, preciznije za rezultate u 2018.,  osvojio dva pobjednička naslova; kvalitetu života i gospodarstvo. Ove je godine, osim najboljeg malog grada za život, zaradio i titulu najpametnijeg zahvaljujući nizu parametara poput visoke razine digitalne spremnosti gradske uprave (33 %), proračunskog izdvajanja za obrazovanje (34 %) te dostignutog udjela organiziranog skupljanja otpada (53 %). 

Obrazovanje i mladi ovom su gradu zasigurno jedno od najvažnijih područja i, kako ističu u upravi, u njemu se konstantno podiže razina kvalitete na najvišu točku kako bi se građanima omogućio što kvalitetniji život. Na području Grada Krka djeluju tako dva dječja vrtića, dvije osnovne i srednja škola čiju je izgradnju sufinancirao Grad.

Što se tiče najmlađih, Grad odmah po rođenju kao mjeru pronatalitetne politike osigurava  roditeljima jednokratnu financijsku pomoć u nabavci opreme za novorođenčad, a visina iznosa za prvo dijete je 3.000 kuna, za drugo 4.500 te za treće 6.000 kuna. Naknada se povećava za svako sljedeće novorođeno dijete za 3.000 kuna. Gotovo u potpunosti je riješeno pitanje neupisanih mališana u vrtić, a sa 75 posto ekonomske cijene po djetetu Grad sufinancira pohađanje dječjega vrtića.

Početkom svake školske godine dodjeljuje  se naknada za nabavu drugih obrazovnih materijala i bilježnica kao i jednokratna potpora u svrhu nabave udžbenika, radnih bilježnica i bilježnice učenicima srednje škole dok pravo na 500 kuna naknade imaju svi učenici s prebivalištem na području Grada Krka. Učenicima koji na školovanje putuju prema kopnu Grad sufinancira, prema Ugovoru s lokalnim autoprijevoznikom, cijenu prijevoza s 50 posto iznosa.

Stipendije se dodjeljuju redovitim učenicima srednjih škola, studentima i postdiplomantima. Iznos mjesečne stipendije za studenta je 700, a za učenika 500 kuna dok student poslijediplomskog studija prima tisuću kuna. Učenik generacije nagrađuje se iznosom od tisuću kuna, a visina nagrada vezanih uz natjecanja ovisi o osvojenim mjestima. Osim obrazovnih, nagrađuju se i sportska postignuća te mladi sportaši i sportašice mogu, ovisno o plasmanu, dobiti od 500 do sedam tisuća kuna.

U Krku je dovršena i  izgradnja POS-ovih stanova čemu se osobito razveselilo tridesetak uglavnom mladih obitelji. Kontinuirano se ulaže u gradnju novih prometnica i prateće infrastrukture kao preduvjete za stvaranje sadržaja koji doprinose povećanju kvalitete života.

Vodi se kvalitetan socijalni program kao i dosljedna briga o zdravlju građana pa Dom zdravlja osim usluga liječnika opće prakse i pedijatra pruža i usluge raznih specijalističkih pregleda. Dostupni su također i razni sadržaji kulturnog i zabavnog karaktera, poput Interpretacijskog centra pomorske baštine otoka Krka, dobro opremljenog i iznimno posjećenog kina,  a na području Grada aktivno je i preko stotinu udruga koje doprinose obogaćivanju društvenog života za čije djelovanje Grad Krk izdvaja dobar dio proračunskih sredstava, odnosno, prošle godine 3,4 milijuna kuna.

Spomenimo i da je Krk sa 1.071 kuna po stanovniku bio među gradovima s najvećim suficitom u 2020. godini, ali i među vodećim po ukupnom suficitu koji je iznosio 7,6 milijuna kuna.

Poduzetnicima koji obavljaju djelatnosti koje su obuhvaćene mjerom zabrane rada odlukom Nacionalnog stožera civilne zaštite, odobrena je bila i odgoda plaćanja svih računa, a za vrijeme trajanja odgode plaćanja obveza nije se obračunavala zakonska zatezna kamata. Prvim mjerama se nastojala osigurati likvidnost poslovanja, a sve naredne mjere su se razmatrale i donosile u skladu s razvojem situacije i mjerama i preporukama donesenima na razini RH. Time se dodatno stvorila i stvara povoljna klima za ulaganja lokalnih gospodarstvenika te se i njima tako pruža prilika za daljnji rast i razvoj, svakako i nova zapošljavanja, što u konačnici vodi svemu onome što karakterizira Krk kao otočni grad s niskom stopom nezaposlenosti, ali i djelovanju velikog broja poduzetnika i pozitivnom poslovanju gospodarstvenika. Nije slučajno riječ o dvostrukom pobjedniku u kategoriji gospodarstvo budući Krk ima najveći prihod po zaposlenome u gradskoj upravi među malim gradovima, (3,4 milijuna kuna),  a unutar pet je najboljih i po prosječnome dohotku po stanovniku (35240 kuna), broju obrtnika (68) na 1000 stanovnika te prosječnome broju zaposlenih (397) na 1000 stanovnika.

Krk je tako već dulje vrijeme na listi najprivlačnijih gradova za život i premda mu je turizam od iznimne važnost te grana koja potiče i pokreće ostale djelatnosti, sve se više oslanja i na svoju vrlo efikasnu poslovnu zonu, nastojeći stvoriti još kvalitetnije temelje za budućnost. (V.H.)

Moglo bi vas zanimati

Čazma u žalosti zbog nesreće u kojoj je život izgubilo troje ljudi, otkazana...

Novi kulturni centar zajednice: Zlatar do jeseni dobiva 2D i 3D kino

Pula: Nova usluga u knjižnici – besplatan pristup digitalnim izdanjima dnevnih tiskovina i...

Grad Novi Vinodolski osigurao besplatan prijevoz umirovljenicima iz ruralnih naselja