Nizom mjera Grad Novalja kontinuirano stvara bolje uvjete za život, a među njima se napose izdvajaju, prvi otočki poduzetnički inkubator, poduzetnička zona, novi dograđeni vrtić, povećane naknade za rođene bebe, božićnice za umirovljenike… što su, uz ostale mjere kojima potiču život na otoku, preduvjeti za ostanak mladih i obitelji, a onda i za među rijetkima kod nas pozitivan rezultat u novom popisu stanovništva. Jedini su i grad iz Ličko-senjske županije koji je zabilježio plus u odnosu na predzadnji popis prije 10 godina…
Brojne su pogodnosti kojima se trude olakšati i učiniti kvalitetnijim život svojih građana; pa primjerice pomažu djeci s teškoćama u razvoju sufinancirajući troškove, dijele studentske i učeničke stipendije, sufinanciraju udžbenike osnovnoškolcima i srednjoškolcima, a potonjima i prijevoz, financiraju program glazbene škole, daju poklone za Sv. Nikolu, osigurava besplatan komunalni linijski prijevoz za učenike i umirovljenike, u OŠ A.G. Matoš Novalja – financiraju nadstandard, i izgradnju dječjih igrališta.
Kada je u pitanju stroga pronatalitetna politika, Grad je povećao naknadu za novorođene bebe sa 4.000 na 5.000 kuna za prvo dijete, sa 6.000 na 10.000 za drugo, sa 8.000 na čak 25.000 kuna za treće, a za svako sljedeće dijete dodatno po 5 tisuća umjesto dosadašnjih 2 tisuće kuna.
Lani je u travnju završena rekonstrukcija i dogradnja DV Carić, a uključivala je dogradnju dvije jaslične jedinice, višenamjenske dvorane, samostalne kuhinje, prostorije za djelatnike te dogradnju ostalih potrebnih prostora koji će u potpunosti odgovarati važećem Državnom pedagoškom standardu, ukupne veličine bruto površine od 700m2. Prema rezultatima istraživanja čak 38,3 posto ispitanih građana Novalje projekt proširenja Dječjeg vrtića Carić smatra najznačajnijim projektom za razvoj grada. Rekonstrukcijom – dogradnjom vrtića i jaslica formiran je novi objekt namijenjen najmlađoj dobi. Projekt vrijedan 13,6 milijuna kuna, podrazumijevao je i uređenje okoliša i igrališta za djecu jasličke dobi, ugradnju panelne ograde oko vrtićke zgrade, poboljšanju materijalnih uvjeta, odnosno ugradnju fiksnih igrala na igralištu za djecu jasličke dobi te nabavu igrala za dvoranu i produljenje radnog vremena (početak u 6:45 prebačen je na 6:30, a završetak radnog vremena s 15:30 na 17:00).
Grad Novalja nastavio je u školskoj godini 2021./2022., s projektom sufinanciranja nabave radnih bilježnica i drugog obrazovnog materijala učenicima osnovnih i srednjih škola. I to: -učenicima od prvog do četvrtog razreda osnovne škole u iznosu od 200 kn po učeniku, učenicima od petog do osmog razreda osnovne škole u iznosu od 300 kuna po učeniku i učenicima srednjih škola u iznosu od 500 kn po učeniku. Iznosi su pojedinačno za po 50 kuna viši nego lani. U 2020./21. pedagoškoj godini iznosili su 150, 250 i 450 kuna. Visina mjesečne stipendije iznosi za učenike srednjih škola koji se školuju na otoku Pagu – 300 kn mjesečno, za učenike srednjih škola koji se školuju van otoka Paga – 500 kn na mjesec, za studente deficitarnih studija – 750 kn mjesečno, a za studente ostalih studija mjesečnih – 500 kuna. Planira se u obrazovanju i projekt rekonstrukcije – dogradnje i nadogradnje postojeće zgrade osnovne škole A.G. Matoša…
Mlade, najmlađe i njihove roditelje pomaže se i stvaranjem uvjeta za kvalitetan život i rad, time i ostanak u Novalji, pa bitnim u tom segmentu drže Poduzetnički inkubator Ragan, prvi hrvatski otočki inkubator, prvenstveno namijenjen poduzetnicima koji tek započinju poslovanje, kao i onima koji već posluju, ali žele širiti svoju djelatnost i traže prostor koji će im pružiti kvalitetnije i povoljnije uvjete rada. Raspolaže sa 770 m² iskoristivog prostora podijeljenog u 16 poslovnih jedinica, a ima za cilj generiranje ekonomskog razvoja lokalne zajednice kroz podršku mikro, malih i srednjih poduzeća. Osnovni cilj je proizvesti uspješna poduzeća, koja su nakon faze inkubacije i postinkubacije financijski samoodrživa i neovisna.
Tu je i proširenje infrastrukture poduzetničke zone Čiponjac. Izgradnjom i širenjem zone stvaraju se uvjeti za dodatne mogućnosti zapošljavanja na području Grada, a čime se posredno utječe i na kvalitetnu demografsku sliku stanovništva. Na tom tragu su i rekonstrukcija zgrade DVD-a, kao i projekt Kulturni centar Gozdenica. Veliki su i planovi kroz bespovratna sredstva iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti te novog Operativnog programa 2021. – 2027. Među njima je proširenje luke Žigljen, izgradnja luke Jug za javni promet, uređenje Primorske ulice, izrada projektne dokumentacije za luku Metajna i mogućnost rekonstrukcije postojeće zgrade Lučke kapetanije, a predstavljen je nedavno i projekt Otvoreni grad, čime se omogućava uvid u trošenje proračunskog novca.
Podupiru se, normalno i sport i rekreacija. Novalja odnedavno ima novi sportski teren, a riječ je o igralištu za odbojku na pijesku, izgrađenom po projektu „Centar odbojke na pijesku Vrtić“. Ministarstvo turizma i sporta sufinanciralo je ovaj projekt u iznosu od 520.007,33 kuna. Uređeni centar uz teren za odbojku i stolni tenis, čini pripadajuća tribina i popratni sadržaji, a njegovom izgradnjom dopunjuje se ponuda športskih objekata na području Grada i osigurava prostor za rekreaciju lokalnog stanovništva te se međusobno povezuju i nadopunjuju dva sektora, sport i turizam. U Novalji je trenutno 10 dječjih igrališta i planira se izgradnja dodatna dva, kao i dogradnja sportskog centra. Novalja je, pogotovo od izbijanja pandemije naovamo, uvelike bacila karte na ponudu aktivnog odmora i outdoor ponudu, zajedno s drugim samoupravama na otoku uređuju trekking i biciklističke staze, neke među njima već su postale poprilično poznate u krugovima ljubitelja te vrste aktivnosti, poput „Life on Mars“.
Tu su i neprekinuta podrška institucionalnom i organizacijskom razvoju i jačanju kapaciteta udruga, financiranje Zajednice sportova, različite egzistencijalno značajne pomoći obiteljima i kućanstvima. Isto tako i projekt „Zaželimo, možemo“, a projektom „Poboljšanje vodno-komunalne infrastrukture aglomeracije Novalja“, predviđenom dinamikom radi se na Aglomeraciji vrijednoj 310 milijuna kuna. Krenuli su i radovi na izgradnji i opremanju sortirnice, vrijedne 8,1 milijun kuna.
Grad Novalja imao je u 2020. migracijski saldo od 1,50 posto, odnosno za toliko je povećan broj doseljenih u odnosu na broj iseljenih stanovnika. Novalja se, prema ne osobito zavidnim rezultatima DZS-a u 2020. nalazila među 64 grada koji su unatoč negativnim silnicama na razini RH, zabilježili rast broja rođenih beba. U tom otočnom središtu svijet je preklani ugledalo 43 novorođenčadi, odnosno 4 ili 10,26 posto više nego u 2019. kada se rodilo 39 beba.
Drže kako je stanovništvo, pogotovo prirast stanovništva, najvitalnija komponenta u opstojnosti nataliteta, pogotovo u otočnim sredinama, a smatraju kako su postignuti kvalitetni materijalni uvjeti da bi na području Grada Novalje moglo živjeti još više ljudi. I prema podacima iz 2011. kada je bio predzadnji popis stanovništva, Novalja je bilježila porast od čak 11 posto u broju stanovnika. Vesele se, ističu, svakom novorođenom djetetu i trudit će se i dalje stvarati uvjete za kvalitetan život kako najmlađima tako i njihovim roditeljima. Grad Novalja prepoznat je po snazi djelovanja i učinkovitosti ciljanih pronatalitetnih aktivnosti i mjera, što bi u 2022. trebala potvrditi i osjetno poboljšana paleta poticaja. (Pero Livajić)