Ekonomski i kvalitetom života među najpoželjnijim su gradovima za život u RH. Gradu Opatiji, o njemu se radi, potvrda tome stiže konstantno u nizu analiza i istraživanja, a najnovija stigla je na Kvarner i plasmanom u čak dva finala tradicionalnog izbora za najbolji grad kojega su uz potporu agencije IPSOS, nedavno zajedno proveli portal Gradonačelnik.hr i Hanza media. Dvostruku veliku završnicu zaslužili su upravo u gospodarskoj kategoriji i ‘kategoriji svih kategorija’ – kvaliteta života…
Među najbolje i najpoželjnije gradove za život plasirali su se drugu godinu zaredom, ove godine jer su bili prvi po broju odgojitelja u vrtićima u kategoriji srednjih gradova (4,72 djece po odgojitelju), četvrti po prosječnom broju zaposlenih na svakih 1000 stanovnika (392,32) i po izdvajanjima za zaštitu okoliša u proračunu (11,11 posto proračuna). Također, u Top 5 su po iznosu stipendija i školarina po stanovniku (84,95 kuna), u top 10 po izdvajanjima za kulturu (8,53 posto proračuna), sve u skupini srednjih gradova (10.000 -35.000 stanovnika).
Prošle godine prvi put su ušli u finale ekonomske kategorije i odnijeli titulu najboljeg grada, ove godine su ulaskom u najuži krug ponovno ostvarili izvrstan rezultat temeljem niza indikatora i parametara. Među ostalim i zato što su prvi po prosječnim izvornim prihodima po stanovniku u kategoriji srednjih gradova (7626 kuna) i po pokrivenosti ukupnih rashoda i izdataka, ukupnim prihodima i primicima (114,37 posto pokrivenosti), četvrti u zemlji po već spomenutom prosječnom broju zaposlenih na svakih 1000 stanovnika (392,32), u top 10 po udjelu subvencija u proračunu (2 posto proračuna), u skupini srednjih gradova. Uz to, Grad je -bez zaduženja…
-Mjere koje su do sada uvedene i sve što će aktualna opatijska vlast ubuduće napraviti, čini i činit će Opatiju poželjnijim mjestom za život- kažu nam iz Grada.
Opatija se tijekom posljednjih nekoliko godina istaknula značajnim ulaganjima i izdvajanjima na čitavom nizu životnih polja. U samom je vrhu RH kada su u pitanju zaštita okoliša, socijalna potpora i pomoć sustavu obrazovanja, kulturna politika, razvoj gospodarstva… Grad Opatija među vodećim je hrvatskim gradovima kada se gledaju ekonomski, demografski, zdravstveni, komunalni i drugi parametri, među najboljima su po iznosu stipendija i školarina. Iznimno je važna i nova Odluka o socijalnoj skrbi koja je proširila i pravednije raspodijelila gradske socijalne mjere, povećane su božićnice i uskrsnice za umirovljenike, pogotovo za sugrađane s najmanjim mirovinama. Završeno je nekoliko većih projekata sufinanciranih iz europskih fondova, za one mlađe su uređena sportska igrališta, uređene su i zgrade područnih škola, Programom poticanja zapošljavanja i poduzetništva te razvoja zaleđa definirani su poticaji koje mogu koristiti mikro i mali subjekti gospodarstva…
Nabrojat ćemo tek neke važnije projekte i mjere, za daleko više, a ima toliko toga, trebalo bi nam daleko više prostora. Grad, uto što uspješno provodi Program poticaja zapošljavanja i poduzetništva te razvoja zaleđa i Program potpora poljoprivredi, potiče zapošljavanje nezaposlenih Opatijki i Opatijaca, osobito mladih i osoba s invaliditetom, otvaranje obrta i slobodnih zanimanja. Završena je revitalizacija Ville Angioline, u sklopu projekta UA Rijeka “Povežimo se baštinom”, kojim je potpuno preuređena najvažnija zgrada opatijske baštine u kojoj je i rođen opatijski turizam. Pri kraju je izgradnja Sportsko-rekreacijskog centra Poljane, uskoro u tom dijelu grada započinje preuređenje prostora za potrebe dvije jasličke skupine vrtića. Pri kraju je i rekonstrukcija javne rasvjete čiji bi rezultat trebala biti 60.86 postotna godišnja energetska ušteda.
-Iako težimo ka znatno boljem, demografska slika Opatije baš i nije tako crna. Već niz godina imamo stabilan broj novorođene djece, a vjerujemo da tomu pomažemo i gradskim pronatalitetnim mjerama- napominju nadalje iz Grada. Kao što je poznato, za pomoć roditeljima prilikom rođenja prvoga djeteta Grad Opatija daje 1.350 eura, za drugo dijete 2.000 eura, a za treće 2.700 eura i za svako iduće dijete u obitelji još po 700 eura. Grad sustavno pomaže u obrazovanju, od osnovne škole do visokog školstva. Učenicima osnovnih i srednjih škola sufinancira nabavku radnih materijala. U 2023./24. svojim srednjoškolcima pomogli su sa po 100 eura, učenici osnovnoškolci nižih razreda dobivaju po 50, a viših po 80 eura. Učenicima i studentima dijele do 230 eura stipendije, poslijediplomcima jednokratno 1.500 eura, a ostvaruju ih svi oni koji zadovolje uvjete uspjeha, deficitarnih zanimanja ili socijalni kriterij bez obzira na broj učenika/studenata koji će u konačnici biti gradski stipendisti. Trinaestu godinu zaredom osigurana su i sredstva za rad 10 pomoćnika u nastavi, uređeni su školski objekti, brojna dječja i sportska igrališta.
-Grad Opatija je u vrhu proračunskih analiza hrvatskih lokalnih samouprava već dulji niz godina. Ta nas činjenica raduje, no konkretni pokazatelji nisu slučajnost, već rezultat ozbiljnog rada pri planiranju proračuna- naglašavaju i podsjećaju nas iz Grada.
Nastavljaju, ističu, s radom na novim programima, planiranju proračunskih stavki kojima izravno utječu na kvalitetu života sugrađana. Značajne pomake ostvaruju u programima poticaja za zapošljavanje i poduzetništvo, ulaganjima u odgoj i obrazovanje te naročito socijalnom programu koji je posljednje godine obuhvatio veći broj potrebitih građana.
Završeno je nekoliko većih projekata sufinanciranih iz europskih fondova: uređen je i otvoren Centar za inkluziju, poludnevni boravak s bogatim sadržajima za osobe s invaliditetom, uređen je Trg Ika, u Vili Antonio je uređen i otvoren Centar za inovacije u turizmu Hubbazia kroz koji je do danas prošlo na desetke korisnika, mladih ljudi s poslovnom idejom kojih se sada dosta njih može pohvaliti i vlastitim otvorenim tvrtkama…
Ulažu u vatrogastvo, kulturu, infrastrukturu…, ono što su mnogi građani mogli financijski osjetiti uvođenje je i novog koncepta parkiranja kojim su dobili preko 1000 sati povlaštenog parkiranja godišnje za simboličnih mjesečnih 10 kuna (1.33 eura).
Ponudu sporta i zabave u Opatiji upotpunit će se i uređenjem manjeg dječjeg sportskog igrališta Puhari, kao i obnovom dječjeg igrališta na Kosovu, a na Tošini, neposredno uz obnovljeno igralište, potpuno novim modernim sadržajem – ‘pump-track’ stazom za sve ljubitelje aktivnosti na biciklima i romobilima…
Grad Opatija dvije godine zaredom raspisuje Javni poziv za sufinanciranje izrade glavnog projekta postavljanja solarne elektrane na kućanstvima. Iznos je bespovratnih financijskih sredstava koje podnositelji zahtjeva-korisnici mogu ostvariti do 50 posto vrijednosti iznosa troška izrade glavnog elektrotehničkog projekta sunčane elektrane za proizvodnju električne energije u kućanstvima, bez PDV-a, maksimalno po korisniku do 500 eura (3.767,25 kuna).
Geografski informacijski sustav (GIS) s velikim brojem značajnih informacija s područja Opatije od sada je dostupan na službenoj internetskoj stranici Grada. Taj alat omogućit će građanima, stručnjacima i široj javnosti jednostavan pristup raznolikim kartografskim slojevima i prostornim analizama koje će poboljšati razumijevanje urbanog okoliša. Recimo i to da su građani već imali prilike koristiti GIS tehnologiju u kolovozu ove godine sudjelovanjem u Participativnom Proračunu za 2024., kada je Grad pozvao građane da sudjeluju u predlaganju malih komunalnih akcija u svojim mjesnim odborima. Uostalom, Grad Opatija dobitnik je najviše ocjene (5) za razinu proračunske transparentnosti koju dodjeljuje Institut za javne financije, čime se svrstava među najtransparentnije gradove u RH…
Zadaća lokalne samouprave, kada je u pitanju razvoj gospodarstva, naglašavaju nam, jest stvaranje pogodnog poduzetničkog okruženja, odnosno ulaganja u poduzetničku infrastrukturu te poticanje razvoja i drugih grana gospodarstva povezanih s turizmom- namjera im je Opatiju razvijati u smjeru održivog turizma, razvoja male poljoprivrede, malog gospodarstva i obrtništva, kao i održavanja visoke razine komunalnog standarda, uz istovremeno očuvanje okoliša te prirodne, ali i graditeljske baštine područja.
Suradnja s gospodarstvenicima je najčešće vezana uz razne poticaje koje dobivaju iz gradskog proračuna, o kriterijima za to se prvo savjetuju s njima. Uspješan Program poticaja zapošljavanja i poduzetništva te razvoja zaleđa nastavljen je i kroz 2023., također je Grad Opatija u suradnji s lokalnim poljoprivrednicima i pčelarima pripremio Program potpora poljoprivredi u svrhu razvoja poljoprivredne proizvodnje, podizanja produktivnosti i povećanja konkurentnosti lokalnih proizvođača hrane, a za čiju provedbu je u gradskom proračunu izdvojeno gotovo 400 tisuća eura.
Potiču zapošljavanje nezaposlenih, mladih i osoba s invaliditetom, otvaranje obrta i slobodnih zanimanja, subvencioniraju troškove prijave na natječaje za bespovratna sredstva iz EU ili nacionalnih fondova, kamatu na kredite, troškove stručnog osposobljavanja i usavršavanja obrtnika, daju potpore određenim djelatnostima koje se obavljaju u specifičnim uvjetima opatijskog zaleđa. Po Programu poticanja zapošljavanja, poduzetništva te razvoju zaleđa u prošloj, 2022. godini, ugovoreno je ukupno 55 poticaja, kod čega 27 za otvaranje obrta. Za poticaje je ukupno isplaćeno 2.455.629,04 kune što je 15,1 posto više nego u 2021. U proračunu za ovu godinu planirano je 338.444 eura odnosno 2.550.000 kuna.
Okosnica razvoja Opatije i njenog gospodarstva bio je i ostao turizam koji u sinergiji s lokalnim stanovništvom već gotovo 180 godina privlači ljude u taj grad te ga napose čini ugodnim i poželjnim mjestom za život, a prava mudrost svih, osobito opatijskih vlasti, naglašavaju, nije mijenjati grad po svaku cijenu, već iznalaziti složenu ravnotežu između očuvanja bogate tradicije i odmjerenog razvoja.
-Sada ćemo se fokusirati na velike infrastrukturne projekte poput izgradnje bazena, uređenja nogometnog stadiona, izgradnje garaža, stanova za naše građane, uređenja cijele Slatine, Vatrogasnog doma kao i, iako se radi o projektu Primorsko-goranske županije, izgradnje Doma zdravlja. Tu svakako treba nadodati projektiranje i faznu izgradnju 3. Opatijske ceste kao i pripremu projektne dokumentacije za cestu koja povezuje budući puni profil autoceste A8 s Dobrećem i Lovranom- kazao nam je gradonačelnik, Fernando Kirigin. (Pero Livajić)
Gospodarstvo…
U izračunima temeljem kojih smo u našem Izboru birali najbolje hrvatske gradove u području gospodarstva bilo je čak 14 pokazatelja koji su grupirani u grupne indekse, pa su tako među ostalim tu bili – prosječni dohodak i izvorni prihodi po stanovniku, pokrivenost ukupnih gradskih rashoda prihodima, stopa prireza i efikasnost gradske uprave, ulaganja samih gradova u poticanje gospodarstva kroz subvencije trgovačkim društvima, zadrugama, poljoprivrednicima i obrtnicima izvan javnog sektora…
.. i kvaliteta života
Analitika i izračuni temeljem kojih se birani finalisti u kategoriji Kvaliteta života, nešto se razlikovala prema ostalim kategorijama, jer smo tu uključili u obzir i mišljenje građana. Agencija IPSOS naime svake godine provodi terensko istraživanje u kojemu ispituje stavove građana i njihove prioritete kada su u pitanju javne politike i ulaganja gradova, što se onda uzima pri indeksiranju i obradi javno dostupnih podataka i parametara koji se odnose na kvalitetu života. Među ostalim, varijable koje u ovoj kategoriji korištene u izračunima su – izdvajanja za sport, zaštitu okoliša, kulturu, subvencioniranje cijena prijevoza građanima, izdvajanja za gospodarenje otpadom, za usluge unaprjeđenja stanovanja, vitalni indeks, indeks općeg kretanja stanovništva…