Aktualno

NAJBOLJI GRAD 2022.

Samobor obranio titulu najboljeg grada za gospodarstvo u Hrvatskoj – evo čime su zaslužili još jednu pobjedu u našem izboru za Najbolji grad

Branili su i obranili dvostruki uzastopni naslov, u finalu su uz to bili peti put zaredom. Grad Samobor, lanjski pobjednik i posljednje dvije godine suvereni vladar na tom polju, potvrdio se i ove godine, po treći put uzastopno, kao neprikosnoven u kategoriji Gospodarstva u konkurenciji velikih hrvatskih gradova izbora za Najbolji grad koji su tradicionalno priredili Gradonačelnik.hr, agencija Ipsos i Hanza Media. Iza Samobora su tako u ekonomskoj kategoriji gradova iznad 35.000 stanovnika ostali Varaždin, Koprivnica, Krapina i Pula. Svečana dodjela nagrada održala se  prošlog vikenda u Opatiji, a u ime Grada Samobora plaketu je preuzela gradonačelnica Petra Škrobot…Osim u kategoriji gospodarstva, Grad Samobor još jednom je potvrdio i status jednog od najboljih gradova za život u zemlji ulaskom u finale u kategoriji ‘kvaliteta života’

-Iznimno mi je drago da je Grad Samobor ponio titulu najboljeg grada u kategoriji Gospodarstvo u izboru za Najbolji grad. To potvrđuje koliko je snažno samoborsko gospodarstvo i koliko se naši vrijedni gospodarstvenici uspješno nose sa svim izazovima. Ova nagrada je njihova zasluga, a Grad je tu da pomogne putem potpora i poticaja. Bez snažnog gospodarstva, novih investicija i inovacija, nema napretka u cjelini stoga ćemo se i dalje truditi da kroz odrađene mjere i potpore budemo podrška sadašnjim i budućim samoborskim gospodarstvenicima te da stvaramo povoljnu gospodarsku klimu – izjavila je tom prilikom zahvaljujući na nagradi gradonačelnica.

Izbor se temeljio na nizu kriterija i relevantnih brojčanih pokazatelja – konsolidiranim podacima Ministarstva financija o izvršenju proračuna, Indeksu razvijenosti koje objavljuje Ministarstvo regionalnog razvoja, te podacima Državnog zavoda za statistiku i Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, koji su sofisticiranom i preciznom metodologijom pretvoreni u indekse i standardizirani. Na taj način, po istim kriterijima, organizatori izbora za najbolji grad uspoređuju gradove, rangiraju ih i dobivaju finaliste i pobjednike velikog izbora.

U izboru najboljih gradova u kategoriji gospodarstvo tako su, primjerice, analizirani i uspoređeni pokazatelji – od prosječnog dohotka, stope siromaštva, nezaposlenosti, zaposlenosti, indeksa nezaduženosti, bruto plaća, izdvajanja samih gradova za gospodarstvo i podršku gospodarstvenicima…

Među značajnim adutima aktualnog trostrukog šampiona za potvrdu naslova najboljeg grada za gospodarstvo među velikim sredinama su, uz ostalo,  prevladali pokrivenost proračunskih rashoda prihodima iznad 104 (104.14) posto i ostvareni dohodak po stanovniku od 41 tisuće (40.939.40) kuna. Prema tim pokazateljima Samobor je unutar Top 5 poretka najvećih hrvatskih gradova, baš kao i po prosječnom broju nezaposlenih na svakih 1.000 stanovnika (19,11), po udjelu poreznih prihoda u ukupnim prihodima i primicima (48,46 posto), ali i po udjelu subvencija u proračunu (2,47 posto proračuna)…

Prema prethodno provedenim istraživanjima i pokazateljima Samobor je niz godina jedan iz reda uspješnijih i za život najpoželjnijih gradova u RH. Upravo je iz tog razloga svrstan među kontinentalne gradove koji iz godine u godinu bilježe pozitivan trend porasta stanovništva.

Naime, Grad Samobor upravo nizom mjera u gospodarstvu potiče zapošljavanje i samozapošljavanje u privatnom sektoru, subvencionira kapitalna ulaganja poduzetnika u proizvodnju, dodjeljuje subvencije za troškove poslovnih prostora u poduzetničkom inkubatoru Mali tehnopolis Samobor, ali i dodjeljuje potpore za očuvanje tradicijskih i umjetničkih obrta što je Samoboru kao odavno poznatom obrtničkom gradu od iznimne važnosti, ističu iz Grada.

Grad Samobor je za potpore gospodarstvenicima u 2022. osigurao ukupno 1.904.000 kuna. Grad dodjeljuje potpore za kapitalna ulaganja u malom gospodarstvu (planirani iznos je 400.000 kuna), potpore za zapošljavanje i samozapošljavanje (planirani iznos je 425.000 kuna), potpore za umjetničke i tradicijske obrte (planirani iznos je 50.000 kuna), subvencije za zakup poslovnih prostora u poduzetničkom inkubatoru MTS-a (planirani iznos je 375.000 kuna). Također subvencionira i Udruženje obrtnika Samobor te provedbu programa i poticanje poduzetništva i turizma kroz programe Poduzetničkog centra.

Treba reći kako su za 2023. godinu osigurana sredstva u iznosu od 245.444 eura (1.850.000 kuna), što će tijekom godine zasigurno biti povećano izmjenama i dopunama Proračuna. Sredstva se naime, isto tako iz godine u godine, „podebljavaju“ sukladno interesu poduzetnika i obrtnika.

-Sve više se otvara novih obrta i trgovačkih društava putem  samozapošljavanja i to uglavnom poduzetnika mlađih od 30 godina, što nam je jasan znak kako u Samoboru postoji dobra poduzetnička klima, što mlade ljude navodi da se odlučuju na samostalan „poduzetnički pothvat“ – napominju iz Grada.

Nije onda ni čudno da je Samobor grad s vrlo malom stopom nezaposlenih, pa su tako prema zadnjem popisu stanovništva; (podatak Državnog zavoda za statistiku) u listopadu ove godine bile svega 592 nezaposlene osobe na 37.481 stanovnika.

 Grad Samobor je prema lanjskim podacima bio u top deset gradova po broju otvorenih tvrtki, ukupno ih je otvoreno 163, pokazala je  naša analiza o vodećim gradovima po broju otvorenih tvrtki u 2021. Prema zadnjim dostupnim podacima u studenom broj aktivnih obrta je 1.060, što je povećanje u odnosu na prošlu godinu, kada je prosječan broj obrta bio 850, a obrtničkih društava – 1501.

Treba napomenuti i kako je Samobor donedavno bio i jedini veliki grad bez prireza. Isto tako, pravne i fizičke osobe koje počinju obavljati djelatnost oslobađaju se plaćanja komunalne naknade i to: u prvoj godini rada 100 posto iznosa, u drugoj godini rada 50 posto, u trećoj godini rada 25 posto iznosa. Tu je i niz oslobođenja plaćanja komunalnog doprinosa (građevine za vjerske potrebe, za tradicijske obrte, potrebe socijalne skrbi, sportske sadržaje i građevine od javnog interesa), plaćanje minimalnih 1kn/m³ doprinosa za proizvodne građevine i umanjenja plaćanja za izgradnju građevina koja pridonosi povećanju energetske učinkovitosti.

Podsjetimo da je naša proračunska analiza pokazala da je Samobor među vodećima po potporama poduzetnicima. U 2020. godini Grad je izdvojio 111,31 kuna potpora po stanovniku, u odnosu na godinu prije rast je bio za 1,56 milijuna kuna, u odnosu na 2017. čak -2,2 milijuna. S ciljem dodatnog poticanja poduzetničkih inicijativa Odluka o komunalnoj naknadi kao i Odluka o komunalnom doprinosu će se mijenjati i trenutno su na javnom savjetovanju, a ukoliko ih Gradsko vijeće prihvati doprinos će se smanjiti za određene djelatnosti.

Najznačajnija investicija koja se trenutno realizira u Samoboru je izgradnja distributivno – logističkog centra RC Zona u Bobovici. Riječ je o projektu kojim je planirana izgradnja 83.000 četvornih metara skladišnog prostora neto visine 12 metara pogodnog za logističku i proizvodnu djelatnost. Centar će se nalaziti na izvrsnoj lokaciji koja osigurava dostupnost velikih europskih metropola, blizak pristup Sloveniji i izlaz za Samobor na autocesti A3. Procijenjena vrijednost projekta je pola milijarde kuna.

Investicija će doprinijeti razvoju ovoga kraja i povećati standard građanima Samobora i okolice otvaranjem 800 radnih mjesta i privlačenjem partnerskih investitorskih tvrtki. Radovi na izgradnji pristupne ceste za potrebe gradnje novog logističko-distributivnog centra u Samoboru su u tijeku, a ishođena je i građevinska dozvola za gradnju samog centra te se početak prvih građevinskih radova očekuje početkom 2023. godine, a otvorenje logističkog centra RC Zone Samobor planirano je za godinu iza, 2024.

-Veseli nas da su se investitori iz RC Europe, nakon analize ostalih mogućih lokacija, odlučili baš za naš Grad Samobor i Gospodarsku zonu Bobovica u kojoj vidimo velik potencijal. Investicija vrijednosti više od pola milijarde kuna, koja ima mogućnost otvoriti 800 novih radnih mjesta, od velike je važnosti ne samo za našu lokalnu zajednicu, već i za cijelu Hrvatsku, ali i širu regiju. Našoj su zemlji potrebni jaki infrastrukturni projekti koji povlače za sobom svu ostalu poduzetničku aktivnost te su snažan multiplikator vrijednosti u industriji. Sigurna sam da će ovaj projekt pomoći u privlačenju i ostalih investicija u Grad Samobor i okolicu, a mi ćemo se kao lokalna vlast potruditi da uvijek dobiju brzu, kvalitetnu i profesionalnu podršku  – tvrdi nam gradonačelnica.

Potporu u vidu savjetovanja pri otvaranju poslovnog subjekta, pomoći kod administrativnih prepreka u poslovanju, zatim organizacija seminara, stručnih osposobljavanja i edukacija iz područja poduzetništva poduzetnicima se daje kroz rad Poduzetničkog centra i Malog tehnopolisa Samobor u kojemu su svi prostori u ovoj su godini, potpisivanjem novih ugovora s mladim poduzetnicima, u potpunosti  popunjeni.

No, u planu je dodatno proširenje prostora MTS-a. Uz povoljne cijene zakupa poslovnog prostora poduzetnici ostvaruju administrativnu i tehničku podršku u početnoj fazi  poslovanja, a na raspolaganju im je i korištenje novih tehnologija.

Grad Samobor je krajem prošle godine izradio Provedbeni program koji je dao smjernice razvoja na svim područjima s posebnim naglaskom na projekte financirane iz EU fondova. Kroz suradnju sa ostalim institucijama radi svakodnevno na poboljšanju komunikacije s poduzetnicima, uz ostalo putem niza edukacija, seminara, okruglih stolova, panela… a kako bi došao do uvida u potrebe poduzetništva, te prema tome donosio i provodio mjere gospodarske politike i potpora.

Kontinuirano se, isto tako, potiče i daljnji razvoj poljoprivredne proizvodnje na području grada. Brojnim poticajnim olakšava se poslovanje obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima, održava i unapređuje biljna i stočarska proizvodnja, kapitalne investicije u poljoprivredna gospodarstva i seoski turizam na cijelom području Samobora. Također se sufinancira i razvoj samoborskih gastro – enoloških brendova, obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava i udruga…

Važna grana gospodarstva je i turizam. Među zadanim ciljevima nove samoborske vlasti na visokom mjestu je podizanje turističkih manifestacija na višu razinu s namjerom postizanja veće posjećenosti Samobora i njegovog boljeg pozicioniranja na turističkoj karti RH. Da je to učinjeno već tijekom prve godine mandata potvrdilo se tijekom manifestacija Ljeto u Samoboru, Adventa u Samoboru, Samoborskog fašnika i Samobor Craft festivala, a novost je ove godine i da se u Samobor vratila nekad omiljena „Večernjakova biciklijada“.

Veliki je plan, dodaju nam, i revitalizacija Žumberka. Trenutačno je u tijeku izrada strategije razvoja turizma grada Samobora i ne žele da to bude samo slovo na papiru, već da se krene i u njegovu provedbu… U Samoboru je, inače, ove godine ostvareno ukupno 10.643 dolazaka (3.705 domaćih i 6.938 stranih) i 24.697 noćenja (8.329 domaćih i 16.368 stranih). Najviše gostiju bilo je iz Njemačke, Mađarske, Turske, Nizozemske, Poljske, SAD-a, Italije, Bugarske i Azijskih zemalja. Turistička zajednica grada Samobora svim iznajmljivačima s područja Samobora omogućila je brži i jednostavniji način prijave turista kroz besplatnu mobilnu aplikaciju mVisitor, koja omogućuje prijavu turista u samo nekoliko klikova na mobitelu čime se nastavlja proces digitalizacije u turizmu, a osnovne karakteristike sustava su direktnija i kvalitetnija komunikacija između TZ-a i iznajmljivača…

-Uz postojeće mjere i potpore razmišljamo o uvođenju novih s naglaskom na poduzetništvo žena. Onima koje pokrenu vlastiti posao Grad će, ako ta ideja dobije podršku većine gradskih vijećnika, osigurati besplatan vrtić za djecu u prvih godinu dana. Trenutačno jedna od najvećih investicija gradnja je distributivno-logističkog centra RC zone u Bobovici, projektirana je prema najnovijim građevinskim i ekološkim standardima, a namjera je da svi aktualni i budući projekti koje realizira Grad Samobor budu zeleni i održivi. Samobor je osigurao titulu zahvaljujući brojnim promišljenim mjerama i aktivnostima koje gradska uprava provodi, ali i sinergijom grada te vrijednih poduzetnika i obrtnika koji su glavna karika u gospodarstvu našeg grada.

Bila mi je čast preuzeti ovu nagradu koja je svakako odlično priznanje za dosadašnji rad, a ujedno i dokaz kako uz rad i znanje postižemo zaista vrijedan rezultat. Hvala mom zamjeniku, suradnicima, obitelji i prijateljima na podršci, ona uistinu puno znači u ovom poslu. Velika je ovo čast, a ujedno i najbolji pokazatelj na koji način upravljamo gradom. Nastavljamo dalje, ispred nas je još puno posla kako bismo nastavili daljnji razvoj i ostali najbolji u RH. Veseli nas što u Grad redovito stižu inicijative investitora koji su zainteresirani za pokretanje poslovanja u Samoboru i očekujemo da će te inicijative biti i realizirane – kazuje nam i najavljuje Petra Škrobot, samoborska gradonačelnica. (Pero Livajić)

Moglo bi vas zanimati

Virovitica: Poduzetnička mega zona među nekretninama od strateškog značaja za državu

Velika Gorica: Poduzetnici u 2023. iskazali rast neto dobiti, rast zaposlenosti nastavio se...

Slavonski Brod prvi je hrvatski grad koji je uveo pametnu asistenticu Gitu koja...

Varaždin zajedno sa Novim Marofom, Ludbregom i tri susjedne općine pokreće Regionalni centar...