Cres je treću godinu zaredom najbolji grad za obrazovanje, demografiju i mlade među našim gradićima, onima do 10.000 stanovnika, a ove godine na tronu izbora kojeg tradicionalno za izbor Najboljeg grada u RH provode portal Gradonačelnik.hr, Jutarnji list i agencij Ipsos našao se ispred Buja, Krka, Komiže i Novigrada…
Prošli tjedan, na prigodnoj svečanosti u Novom Vinodolskom, gradonačelnik Marin Gregorović nagradu je primio iz ruku glavnog urednika Jutarnjeg lista Gorana Ogurlića.
-Izuzetno jaka konkurencija motivacija nam je da budemo što bolji, rekao je preuzimajući priznanje gradonačelnik te najavio da će Cres sljedeće godine povećati stipendije za deficitarna zanimanja.
A Grad Cres ove je godine nakon dva uzastopna naslova novi zasluženo ponio temeljem niza mjera i projekata kojima od rođenja do završetka obrazovanja prati svoju djecu, učenike i studente, a kao trenutno najvrjedniji projekt u odgoju i obrazovanju u gradskoj upravi ističu projekt dogradnje i adaptacije vrtića ukupne vrijednosti 3,4 milijuna kuna kod čega se 1,3 milijuna sufinancira iz Programa ruralnog razvoja RH.
Laureat se, tako, nalazi, u prvih pet malih gradova u zemlji po odnosu broja odgojitelja i djece u vrtićima s omjerom 1 odgojitelj na četiri (statistički preciznije -3,53) djeteta te iznosom stipendija i školarina po stanovniku, od 109,7 kuna. U Top 10 malih gradova je po broju visoko obrazovanih stanovnika (13,51 osoba na 100 stanovnika je visoko obrazovano), u Top 20 po proračunskim izdvajanjima za obrazovanje, socijalnu politiku i mlade u kategoriji malih gradova (20,41 posto proračuna).
Uostalom, brigu za mlade naraštaje počinje od samog početka njihova života. Za svako novorođeno dijete osiguran je novčani dar, a svako dijete ima i mjesto u gradskom Dječjem vrtiću „Girice“, i to- bez listi čekanja…
U proteklih desetak godina udvostručili su sredstva koja se ulažu u predškolski sustav. Nedavno je, tako, završen projekt dogradnje i adaptacije spomenutog vrtića ukupne vrijednosti 3,4 milijuna kuna kod čega 1,3 milijuna sufinancira Program ruralnog razvoja RH. Cilj projekta dogradnje i adaptacije DV bio je povećanje kapaciteta vrtića, čime se podupire daljnji rast i razvoj Cresa. Projektom se dobilo 105,71 metara četvornih nove korisne površine, bolji radni uvjeti za stručne djelatnike i mogućnost za otvaranje još jedne odgojne skupine i zapošljavanje novih odgajatelja- obrazložili su iz Grada, upoznavajući nas da su se osim toga izveli i unutarnji radovi u cijeloj zgradi, izmijenila se električna instalacija i obnovili podovi i zidovi, ali i ugradili protupožarni sustav kako bi se zgrada prilagodila suvremenim pedagoškim standardima i maksimalno povećala sigurnost djece, zaposlenica i zaposlenika.
Podsjetimo, DV „Girice“, koji je usput lani u našem izboru ušao u Top 10 najboljih vrtića, prva je energetski obnovljena predškolska zgrada javnog sektora u Hrvatskoj, projekt je realiziran još 2016. godine prema Programu energetske obnove zgrada javnog sektora Vlade RH, a jedna od posebnosti creskog vrtića, u kojem su uspješno uveli i uvode učenje talijanskog i engleskog jezika, sportski i glazbeni program i program za darovitu djecu, u tome je što Grad sufinancira prijevoz djece iz manjih naselja na otoku do vrtića i jaslica.
Podrška mladima nastavlja se kroz osnovnu školu s kojom Grad Cres odlično surađuje i sufinancira niz nadstandardnih programa čime se omogućuje da creski učenici imaju barem jednake, ako ne i bolje, uvjete od učenika na kopnu. Grad financira i ostale brojne izvannastavne aktivnosti, sudjelovanje na natjecanjima, školske listove, učeničke nagrade, razne projekte, sportske klubove koji okupljaju cresku djecu i udruge koji organiziraju slobodno vrijeme đaka.
Nadalje, učenicima nižih razreda sa 200 kn, a učenicima viših razreda osnovne škole sa 300 kuna financira nabavku dodatnog školskog materijala. Zahvaljujući sufinanciranju iz gradskog proračuna OŠ Frane Petrića u Cresu tehnički je jedna od najbolje opremljenih u RH. U školu je još 2017. uveden produženi boravak, a roditelji djeci kontinuirano plaćaju samo tople obroke dok su ostale stvari osigurane sredstvima Primorsko-goranske županije i Grada. Inače, creska se osnovna škola ističe tehnološkom opremljenošću i programima namijenjenim polaznicima. Opremljena je pametnim pločama i solarnom elektranom te je jedna od prvih 20 škola u Hrvatskoj koja se uključila u robotiku. Jedinstveni su i po svom vannastavnom programu jedrenja, a posljednje tri godine bilježe povećanje broja upisanih đaka. PG županija je energetski obnovila zgradu, lanjskog proljeća u vrijeme korona-krize nastavnici su na školskom 3D printeru radili vizire za zdravstveno osoblje otoka Cresa.
Tijekom školovanja Grad s titulom „prijatelja djece“, stipendira sve srednjoškolce odlikaše i studente s prosjekom iznad 4,0 koji to zatraže, a sufinancira se i njihov putni trošak. Broj se kontinuirano kreće oko stotinjak učenika i studenata, za koje se u proračunu izdvaja blizu pola milijuna kuna.
Zahvaljujući dogovoru Grada Cresa i Doma zdravlja Primorsko-goranske županije, u ambulanti je započela ordinirati pedijatrica, dok u vrtiću i školi djeluje i logopedinja, pa je i u tom segmentu Cres daleko iznad prosjeka RH.
Marin Gregorović, koji je u svibnju, nakon provedenih lokalnih izbora kao bivši zamjenik gradonačelnika, na novoj dužnosti gradonačelnika Cresa zamijenio Kristijana Jurjaka- koji je istu dužnost obnašao proteklih 12 godina- prije koji tjedan se putem društvenih mreža oglasio povodom prvih sto dana njegovog mandata tijekom kojih se završilo, nastavilo i započelo čitav niz projekata. Među one posebno važne upravo se ističu oni kojima se potiče demografska obnova otoka. Tako je, uz ostalo, završen projekt dogradnje dječjeg vrtića Girica za koji je ishođena uporabna dozvola. U vrtić je, ukupno, uloženo devet milijuna kuna, od energetske obnove do proširenja objekta i moderne opreme, uređenje dvorana i stručnih kabineta. Pokrenuta je izrada projekta postavljanja solarnih panela na krov dječjeg vrtića, u Belom je proveden postupak uređenja dječjeg igrališta.
Nastavlja se time pronatalitetna politika Grada Cresa koji se, ponovimo, posljednjih godina etablirao kao jedan od gradova s najvećim ulaganjima u tom za otok iznimno značajnom polju i području života.
-Ulaže se u sve razine znanja i tako će se nastaviti. Uvijek kada je tema razgovora obrazovanje volim istaknuti – otkad se rodite, pa do završetka škole ili studija Grad Cres vas podržava. To je ozbiljan poduhvat, a prostor za poboljšanje vidim u stimuliranju deficitarnih zanimanja. Imamo puno naselja diljem otoka i u nekima od njih raste broj mladih obitelji. Obveza je Grada to nastaviti poticati i osigurati svim ljudima adekvatan komunalni standard- naglašava i najavljuje gradonačelnik Cresa.
Konkurenciju u izboru za najbolji mali grad za obrazovanje i mlade, zanimljivo, činila su im još dva otočna grada, Krk i Komiža, a osim Cresa, naslov najboljeg malog grada za obrazovanje i mlade dosada je osvojio samo Grad Pag. U završnicu su kategorije prethodnih godina ulazili još neka otočka gradska središta poput Supetra na Braču, Grad Krk trijumfirao je u 2021. kao najbolji mali grad za život, također po treći put zaredom, Mali Lošinj pak proglašen najboljim malim gradom za gospodarstvo u RH, što sve skupa osnažuje ocjenu da se na hrvatskim otocima, unatoč i usprkos otegotnim okolnostima, značajno poboljšala kvaliteta života posljednjih godina… (Pero Livajić)