Aktualno

Grad koji raste – u Dubrovniku 2 tisuće stanovnika više nego prije devet godina, evo kojim mjerama podižu kvalitetu života….

Grad Dubrovnik svrstao se je pri sam vrh po rastu broja stanovnika u odnosu na 2011. godinu, procjene Državnog zavoda za statistiku kažu da je lani Grad brojio 2.080 više građana nego devet godina prije, kada su bili i posljednji službeni podaci. Niz je mjera kojima Grad Dubrovnik potiče pozitivne trendove i podiže kvalitetu života – od sufinanciranja cijene vrtića pa do subvencija mladim obiteljima u rješavanju stambenog pitanja kroz jedinstveni model dubrovačke stanogradnje.

Grad Dubrovnik, tako, sufinancira boravak djece u gradskim vrtićima, a mladim obiteljima i osobama do navršenih 35 godina života  osigurava novčanu potporu za plaćanje najma stana, uz ispunjavanje određenih uvjeta. Ima i naknade za rođene bebe, ali i godišnje naknade za roditelje s troje i više djece, do navršene sedme godine djeteta. Lani je otvorena jedna osnovna škola, a ove krenula gradnje još jedne. Dodjeljuju se stipendije. A Grad znatno pomaže poduzetnicima i obrtnicima, posebno nakon posljedica nastalih COVID krizom.

Kako nam kažu u GraduGrad Dubrovnik subvencionira tradicijske obrte na području Grada. Nadalje, u okviru gradske razvojne agencije DURA-e djeluje Poduzetnički inkubator, koji poduzetnicima početnicima omogućuje najam ureda po subvencioniranim cijenama. S obzirom na ozbiljne gospodarske posljedice na turizam, kao rezultat pandemije, Grad Dubrovnik je kroz proteklo razdoblje nizom mjera pomagao svojim gospodarstvenicima kako bi održali poslovanje i zadržali zaposlene, a iako se tržište u ovom trenutku oporavlja i dalje su na snazi neke od mjera. Nakon što ih je u proteklim mjesecima u potpunosti oslobodio plaćanja zakupa za gradske prostore i javne površine, Grad Dubrovnik je za mjesece kolovoz, rujan i listopad 2021. godine svojim zakupcima u kategorijama ugostiteljski stolovi i stolice, kiosci za pružanje ugostiteljskih usluga i nepokretna vozila za pružanje jednostavnih ugostiteljskih usluga, smanjio ugovorne iznose za čak 50 % iznosa, a prema posljednjoj odluci Gradskog vijeća usvojene su i nove koje vrijede za razdoblje od 1. studenog 2021. do 1. ožujka 2022. godine.

Onim zakupnicima koji su u promatranom razdoblju 2021. ostvarili prihod do 50 posto u istom periodu 2019. godine, za 50 posto smanjit će se iznosi ugovorene zakupnine iz osnovnog ugovora, dok će oni koji su prihodovali od 50 do 70 posto plaćati 70 posto ugovorenih iznosa. Iznos zakupnine od 70 posto obračunavat će se i onim zakupnicima koji nisu mogli dokazati prihod/primitak ili nisu imali parametre za usporedbu u 2019. ili 2021., na traženi način. Onim zakupnicima koji su ostvarili prihode veće od 70  posto obračunavat će se puni iznosi zakupnine iz osnovnih ugovora.

Također, pomoć u vidu olakšanja financijskih obveza Grad je osigurao i za agencije koje prevoze putnike, pa je od ovog kolovoza za 30 posto smanjena visina naknade za svako pojedinačno zaustavljanje i parkiranje u zoni neposredno oko povijesne jezgre, kao i cijena vinjete. U prethodnim mjesecima, od početka pandemije do srpnja ove godine, bili su u potpunosti oslobođeni plaćanja ove obveze.

Roditelji novorođenčadi u gradu Dubrovniku temeljem Odluke o ostvarivanju prava na dar za novorođeno dijete imaju pravo na jednokratne potpore za novorođeno dijete, a koje iznose za prvo dijete 2,5 tisuće kuna, 3,5 za drugo, 5.000 za treće, te za svako sljedeće 2,5 tisuće više.

Pravo na dar za novorođeno dijete  u iznosu od 10.000 kuna  priznaje se  roditeljima koji imaju prijavljeno prebivalište u povijesnoj jezgri Grada Dubrovnika, na području otoka Koločepa, Lopuda, Šipana ili na području Dubravice, Gromače, Kliševa, Ljubača, Mravinjca, Mrčeva, Osojnika, Šumeta, Knežice, Čajkovice te Petrova sela.

Pravo na stalnu godišnju naknadu priznaje se za treće i svako daljnje dijete rođeno ili  posvojeno od 01. 01. 2019. g. Visina stalne godišnje naknade za treće i svako daljnje dijete ukupno iznosi 33.600,00 kuna te se isplaćuje u  jednakim godišnjim obrocima do navršene 7. godine života djeteta.

Grad Dubrovnik sufinancira boravak djece u gradskim vrtićima, a mladim obiteljima i osobama do navršenih 35 godina života koji imaju prebivalište na području grada Dubrovnika najmanje pet godina i koji u svom vlasništvu nemaju nekretnina, a čiji mjesečni dohodak po članu kućanstva nije veći od prosječne isplaćene neto plaće u RH, osigurava novčanu potporu za plaćanje najma stana.

Grad Dubrovnik je prva jedinica lokalne samouprave koja je razvila vlastiti model stambenog zbrinjavanja za svoje građane, pod zajedničkim nazivom „Dubrovačka stanogradnja“.

I ove školske godine osigurani su besplatni obrazovni materijali, Grad financira uslugu Produženog boravka za 1. i 2. razrede osnovnih škola, a ovu je uslugu koristi gotovo 500 učenika. Projekt Asistent u nastavi provodio se u svim osnovnim školama Grada Dubrovnika. Realiziran je i projekt sufinanciranja stručno razvojnih službi, koji obuhvaća sufinanciranje plaća stručnih suradnika u osnovnim školama, kao što su socijalni pedagog i edukator-rehabilitator. U suradnji s Agencijom za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju u osnovnim školama Grada Dubrovnika realizirani su projekti Sheme školskog voća i Školskog mednog dana. Nastavljen je i program  sufinanciranja nabave udžbenika učenicama i učenicima srednjih škola u iznosu do 1.000,00 kuna.

U školskoj godini 2019./2020. dodijeljeno je ukupno 57 stipendija, 11 učeničkih i 46 studentskih. Tijekom 2020. godine Grad Dubrovnik je stipendirao ukupno 137 učenika i studenata te je odlukom gradonačelnika dodijeljeno još 18 jednokratnih novčanih pomoći za školovanje. Upravo je u tijeku i novi natječaj.

U proteklom razdoblju Grad Dubrovnik imao je značajna ulaganja i u školsku infrastrukturu te je prošle 2020. godine u Dubrovniku otvorena nova Osnovna škole Montovjerna, prva nova škola nakon 35 godina. Investicija je bila vrijedna 75 milijuna kuna.

U rujnu su počeli radovi na još jednoj novoj školi, novoj zgradi Osnovne škole Marina Getaldića u Dubrovniku, gotovo 20 milijuna kuna uloženo je u energetsku obnovu nekoliko dubrovačkih osnovnih škola, što je omogućilo uštedu energije u školama u iznosu od preko 50 posto. Ujedno je uređena nova sportska dvorana u Osnovnoj školi Lapad, a iz Proračuna Grada Dubrovnika za 2020. godinu financiran je projekt izmjene prozora u dijelu školske zgrade OŠ Mokošica  i projekt uređenja dodatnih prostorija u PŠ Šipanska Luka. Plan je dogradnja Osnovne škole Mokošica, izgradnje OŠ u Komolcu te adaptacije i obnove postojećih osnovnih škola i vrtića.

Dubrovnik ima mnoge razvojne potencijale. Najprije, izgradnjom Studentskog doma Dubrovnik se u narednom razdoblju sigurno razvija kao sveučilišno središte. Drugo područje su Smart City i informacijsko-komunikacijske tehnologije u čemu se Dubrovnik snažno profilira. Treće područje jest industrija zabave. Interes velikih TV i filmskih kuća uvijek je prisutan.

Na prostoru Pobrežja, koje je od nedavno povezano novom gradskom cestom, planiramo razvojnu gospodarsku zonu, gdje bi svoje mjesto trebao naći i filmski studio za snimanja u zatvorenom, kao i IT industrija, koju također priželjkujemo u Dubrovniku.

”Cilj je u potpunosti ispuniti ideju grada u kojem su građani na prvom mjestu, grad koji je komunalno i prometno uređen s jednakim uvjetima života, rada i obrazovanja u svakom njegovom dijelu. Veliku većinu kapitalnih investicija ostvarit ćemo uz financiranje iz europskih i nacionalnih izvora. Zahvaljujući tome, proračun ćemo dodatno otvoriti potrebama građana, od najmanjih, preko studenata, gospodarstvenika pa do naših najstarijih.” – izjavljuje gradonačelnik Mato Franković. (L.K.)

Moglo bi vas zanimati

Split povećava uskrsnice sa 50 na 60 eura

Požega: Umirovljenicima i nezaposlenim braniteljima po 50 eura uskrsnice

Dugo Selo: Povećane uskrsnice – umirovljenicima i osobama s invaliditetom za blagdane po...

Samobor prvi u Hrvatskoj uvode ‘baka-djed servis’- bakama i djedovima po 360 eura...