I ove godine Grad Varaždin trijumfirao je u jednoj od glavnih kategorija našeg Izbora za najbolji grad te je proglašen najboljim velikim gradom za gospodarstvo, a plasirao se i u finale „Kvalitete života „ i kategorije „Smart city“. Varaždin pripada elitnoj skupini gradova koji su se posljednjih šest godina neizostavno nalazili u finalu; dosad je redovito konkurirao te dvaput pobijedio u ekonomskoj kategoriji, a isti je slučaj i s kategorijom „Kvaliteta života“ pa je dvaput bio proglašen i najboljim gradom za život. U svom „dosjeu“ od ove godine Varaždin prvi put ima i status finalista u kategoriji najpametnijeg velikog hrvatskog grada.
U zagrebačkoj „Esplanadi“ prošle je srijede zamjenik varaždinskog gradonačelnika Miroslav Marković preuzeo priznanje za ovaj uspjeh, a čestitali su mu i predsjednik Vlade RH Andrej Plenković, ministar regionalnog razvoja i fondova EU Šime Erlić te ministar financija Marko Primorac. Konkurenti Varaždinu ovog su puta bili Koprivnica, Krapina, Pula i Samobor.
Ulazak među top pet velikih gradova za gospodarstvo Varaždin je zaradio zahvaljujući, između ostalih parametara, i prosječnom dohotku po stanovniku (37885,8 kuna), stopi siromaštva prema dohodovnoj metodi (10,2 posto stanovništva), prosječnom broju zaposlenih na svakih tisuću stanovnika (681,73), efikasnosti gradske uprave odnosno prosjeku ukupnih prihoda grada po zaposlenome (945749,79) te po bruto plaći po zaposlenom (229680,71).
„Veliko mi je zadovoljstvo i privilegija u ime Grada Varaždina primiti ovu značajnu nagradu koja za nas predstavlja zahvalu i priznanje za sve što činimo kako bi grad koji se ponosi svojom poviješću i kulturom održali na liderskoj poziciji kako u gospodarstvu tako i u svim drugim područjima života i rada. Umjesto nekih velikih i uopćenih fraza možda je najbolje da samo nabrojim četiri investicije koje se trenutno odvijaju ili uskoro kreću u realizaciju u našem gradu. 24. listopada bit će otvorenje najvećeg podatkovnog centra DC North u ovom dijelu Evrope vrijednog 17 milijuna eura u novoj Gospodarskoj zoni Brezje. U ovom trenutku naš prehrambeni div Podravka gradi novi tvornicu za preradu rajčice u Varaždinu vrijednu preko 13 milijuna eura. Prije nekoliko dana švicarski investitor NTH Mobile počeo je izgradnju poslovne zgrade vrijednosti 10 milijuna eura u kojoj će zapošljavati mlade IT stručnjake koji će u budućnosti izlaziti iz varaždinskih fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Sveučilišta sjever, a prije svega Fakulteta organizacije i informatike i njihovog novog predinkubacijskog Centra koji ćemo uskoro graditi iz ITU mehanizama vrijednosti 7 milijuna eura. Uskoro počinje izgradnja nove moderne ljevaonice koju gradi njemački Hawle – novi vlasnik našeg Metalske industrije Varaždin u vrijednosti preko 55 milijuna eura. Sve te i mnoge druge investicije možemo prije svega zahvaliti sustavnom planiranju i kvaliteti srednjoškolskog i sveučilišnog obrazovanja grada i županije koje čini novi čvrsti temelj gospodarstva s dodanom vrijednošću. Na najboljem smo putu da uz podršku Ministarstava i obećanje premijera Plenkovića konačno riješimo i problem baliranog otpada koji se nalazi usred nove Gospodarske zone Brezje u kojoj se već grade nove tvornice. Time ćemo za daljnje investicije osloboditi više od 100 hektara atraktivnog, komunalno opremljenog zemljišta koje već sutra možemo prodati zainteresiranim investitorima kojih, kao što ste i vidjeli, ne nedostaje u Varaždinu. Ova nagrada nam je potvrda da smo na pravom putu i zato svima koji su odlučivali o tome još jednom zahvaljujem – rekao je ovom prilikom zamjenik gradonačelnika Nevena Bosilja, Marković.
Svečanost je bila također prilika da se zamjeniku gradonačelnika uruči nagrada za pobjedu Grada Varaždina u velikoj akciji čišćenja prirode „Od izvora do mora“ održanoj u travnju u organizaciji Coca_cole i Jutarnjeg lista u cijeloj Hrvatskoj.
Prvi put ove godine Varaždin je konkurirao među pet najboljih velikih gradova u kategoriji „Smart city“. U nju je dospio zbog, između ostalog, Participativnog proračuna za mlade i Dječjeg participativnog proračuna u kojima se odluke donose online glasanjem. Nadalje, Varaždin ima nekoliko aplikacija preko kojih se građani prijavljuju na natječaje i pozive, kao npr. za sufinanciranje troškova prijevoza učenika i studenata, stipendije za studente, potpore poduzetnicima i građanima te pozive za javna savjetovanja građanima. Preko sustava GRIC – gradski reklamacijsko informacijski centar građani komuniciraju sa gradskim službama i trgovačkim društvima na način da prijavljuju probleme, reklamacije i postavljaju upite na usluge čije je rješavanje sadržano i obuhvaćeno Katalogom usluga koje pruža Grad Varaždin, s mogućnošću da dobiju povratne i relevantne informacije vezane uz rješavanje prijavljenih problema, reklamacija i upita.
Nadalje, imaju pametne semafore s uređajem za odbrojavanje trajanja crvenog i zelenog svijetla, parkirne senzore (100) koji u realnom vremenu detektiraju popunjenost parkirališta putem za to namijenjenih aplikacija. U studenome prošle godine postavljene su, pak, dvije mjerne stanice za mjerenje razine buke i jedna mjerna stanica za mjerenje kvalitete zraka. Razina buke je vidljiva na zaslonu na lokaciji mjerenja, a kvalitetu zraka građani mogu pogledati na službenim mrežnim stranicama Grada Varaždina. Podaci se bilježe svakih sat vremena, a mogu se pratiti sljedeći parametri – NO₂, O₃, CO, SO₂, PM10 te PM2.5.
Trenutno rade na projektu koji se provodi kroz program Europske urbane inicijative – Inovativne akcije. Inovativni, odnosno „Smart“, temelj projekta je IT platforma koja se razvoja u suradnji s Fakultetom organizacije i informatike. IT platforma će podržavati sve relevantne projektne aktivnosti i osiguravati održivost projekta. Za Grad Varaždin će pružati usluge upravljanja, održavanja, prikupljanja informacija, komunikacije, održivosti i alata za smanjenje troškova, a za građane će biti izvor informacija, obrazovanja i aktivnog sudjelovanja. Platforma će omogućiti upravljanje podacima i analizu podataka o park šumi ali i gradskom zelenilu, GIS mapiranje, upravljanje posjetiteljima, praćenje lokacije i stanja okoliša, komunikaciju, marketing, upravljanje objektima u parku te obrazovne resurse. Platforma će objediniti i sve druge elemente u funkcionalnu cjelinu, poput web kamera, mjernih stanica za praćenje vremenskih uvjeta, kvalitete zraka te dronova za snimanje stanja stabala u šumi. Platforma će ujedno omogućiti iste funkcionalnosti za područje grada Varaždina, odnosno omogućiti će praćenje stanja u gradskim parkovima i na ostalim zelenim površinama.
Plasman u finale kategorije „Kvaliteta života“, u kojoj je dosad već dvaput i pobjeđivao, Varaždin je ishodio zahvaljujući stopi siromaštva prema dohodovnoj metodi (10,2 posto stanovništva), prosječnom broju zaposlenih na svakih tisuću stanovnika (681,73), iznosu stipendija i školarina na svakih tisuću stanovnika (681,73), iznosu stipendija i školarina po stanovniku (61,05 kuna), po izdvajanjima za zaštitu okoliša u proračunu (7,36 posto) te izdvajanjima za sport (12,07 posto). (V.H.)