Jedan od gradova koji je od 1. siječnja roditelje svih svojih vrtićanaca rasteretio financijskih briga je i Nin. Kako bi svoj djeci osigurao besplatan vrtić, zlatni standard kojega u Hrvatskoj trenutno ima tek 19 gradova, Grad Nin za ovu je godinu u proračunu osigurao 811.270 eura, gotovo dvostruko više nego lani (468.783 eura). Sveukupno, za predškolski odgoj u 2025. planirano je, pak, 836.620 eura.
Ekonomska cijena dječjeg vrtića u Ninu je 252,17 eura mjesečno po djetetu, a do 1. siječnja roditelji su za prvo dijete u vrtiću plaćali 79,63 eura, za drugo dijete 55,75, a za treće dijete je vrtić bio besplatan.
U Gradu Ninu djeluje inače jedan vrtić koji je do prošle pedagoške godine imao pet odgojnih skupina (2 jasličke i 3 vrtićke skupine), a od ove godine djeluje sa sedam skupina (3 jasličke i 4 vrtićke skupine) nakon što je lani vrtić nadograđen EU sredstvima. Iako je, naime, novi dječji vrtić u Ninu izgrađen i otvoren prije nekoliko godina, ubrzo je postao prekapacitiran, stoga je uspješno realizirano proširenje vrtića za još dvije odgojne skupine, pa danas sva djeca u Ninu imaju sigurno mjesto u DV Morska vila.
-Nadogradnja vrtića iznosila je 690.561,15 eura. Sufinancirala se iz Nacionalnog plana za oporavak i otpornost (NPOO) u iznosu od 324.905,43 eura. Dječji vrtić trenutno pohađa 121 vrtićanac- kazuje nam viša savjetnica za društvene djelatnosti Grada, Linda Maraš.
Inače, Grad Nin izborio je prošle godine svoj treći uzastopni ulazak u finale našeg izbora za Najbolji grad, u konkurenciji malih gradova, po drugi put u po mnogima najprestižnijoj kategoriji izbora – kvaliteti života. Izvrstan plasman umnogome, uz ostalo, zahvaljuje upravo iskazanom brigom o mladima, kao i obrazovnim pokazateljima i postignućima.
Posebna pažnja usmjerena je tako na jačanje pronatalitetne politike pri čemu raznim mjerama potiču porast nataliteta, no i zadržavanje mladih i mladih obitelji. Izgradnja nove zgrade osnovne škole, nova zgrada dječjeg vrtića, nova zgrada hitne medicinske pomoći, uvođenje službe pomoći u kući za starije i nemoćne, unaprjeđenje sportskih aktivnosti, pomoći za novorođenčad, učenički i studentski krediti, sufinanciranje učeničkog prijevoza, nabavka udžbenika i sl. samo su neke od navedenih mjera.
Kroz programe javnih potreba u sportu, zdravstvu i socijalnom programom, svake godine potiču i promoviraju provođenje programa tjelesne i zdravstvene kulture djece i mladeži, sportsko-rekreacijske aktivnosti građana i amaterskih udruga, kao i druge sportske aktivnosti u svrhu čuvanja zdravlja i međusobnog druženja, a treba istaknuti i činjenicu kako Grad kontinuirano ulaže u obnovu postojećih i izgradnju novih sportskih i dječjih igrališta, ali i parkova kao važan dodatan sadržaj za slobodno vrijeme najmlađih i njihovih roditelja.
Za mlade obitelji su tu porodiljne naknade i oprema za novorođenčad, sufinanciranje javnog prijevoza učenicima i učenicama srednjih škola, studentske i učeničke stipendije, nagrade nadarenim učenicima, ulaganje u redovnu i izbornu nastavu, kao i kategoriju socijalnog programa.
Trend iseljavanja mladih koji prati našu državu posljednjih godina, naglašavaju nam, na sreću nije slučaj s Ninom, potvrdila je to i nedavna analiza našeg portala.
-Mladi ostaju na svojim ognjištima, a Grad ulaže maksimalan trud kroz provođenje raznih mjera i projekata kako bi im omogućio što kvalitetnije uvjete za planiranje obitelji. Tako čak i mladi učenici i studenti svake godine dobivaju mogućnost sezonskog zapošljavanja u dvije gradske tvrtke: „Komunalac Nin“ d.o.o. i „Nin turizam“ d.o.o. Baš i stoga, kao i iz svih tih nabrojanih razloga, ne samo da je spriječen uokolo rašireni trend odljeva stanovništva, već uz pozitivan natalitet, bilježimo i sve veće doseljavanje iz drugih krajeva zemlje u Nin mladih obitelji, koje kako zbog sigurnosti, tako i visoke kvalitete življenja, biraju upravo naš grad mjestom svog stalnog stanovanja, na što sam posebno ponosan- kazuje nam Emil Ćurko, gradonačelnik Nina.
Uvođenjem besplatnog vrtića za svu djecu vrtićkog uzrasta Grad Nin pridružio se u 2025. maloj skupini gradova koji su se odlučili osigurati ovaj u Hrvatskoj nažalost još uvijek vrlo rijedak nadstandard, a to su, podsjetimo, za sada: Obrovac, Umag, Belišće, Vrlika, Sinj, Trilj, Ploče, Čabar, Slavonski Brod, Velika Gorica, Biograd na Moru, Novalja, Jastrebarsko, Cres, Sisak, Pag i Vukovar.(P. Livajić)