Demografija

Manje se ženimo a još manje razvodimo: Evo gdje je sklopljeno najviše brakova, gdje se najviše razvodilo i u kojih se devet gradova lani nitko nije razveo!

Broj sklopljenih brakova prošle je godine u odnosu na 2022. pao za 4,25%, dok je broj razvoda pao za 8,34% – u gradovima je prošle godine sklopljeno 12.186 brakova dok ih je 3.369 i službeno okončano. Najviše brakova i razvoda u 2023. bilježe Split i Osijek, gledano po broju stanovnika najviše se ženilo u Benkovcu i Imotskom, a razvodilo u Hrvatskoj Kostajnici i Otoku. Najveći porast broja brakova bilježi Kastav, a razvoda Otok. Čabar, Kraljevica, Novi Vinodolski, Drniš, Vrlika, Buje, Buzet, Pazin i Opuzen jedini su, pak, gradovi u kojima se lani nitko nije razveo

Hrvati se manje žene, ali još manje razvode. Pokazuju to nedavno objavljeni podaci DZS-a o broju sklopljenih i razvedenih brakova u 2023. godini. A brojke kažu da je prošle  godine u Hrvatskoj sklopljeno 17.306  brakova, a razvoda je bilo 4.407, što je 768 brakova i 401 razvoda manje nego u 2022. godini. U postotcima, broj sklopljenih brakova prošle je godine u odnosu na 2022. pao za 4,25%, dok je broj razvoda pao za 8,34%.

U gradovima je, tako, prošle godine sklopljeno 12.186 brakova dok ih je 3.369 i službeno okončano. U općinama je, pak, sklopljeno 5.120 brakova, a razvoda je bilo 1.038. Veći broj brakova nego godinu ranije bilježi tek 49 gradova i 158 općina i tek četiri od 20 županija. Kad su, pak, razvodi u pitanju, porast je zabilježilo 49 gradova i 169 općina te pet županija. Svi ostali bilježe silazni trend.

 

Gradovi: Najviše ženidbi u Benkovcu i Imotskom, najviše razvoda u Hrvatskoj Kostajnici

Kad su gradovi u pitanju, najviše brakova lani je (pored Zagreba – 3.548), sklopljeno je naravno u velikim gradovima – Splitu, Osijeku, Rijeci, Velikoj Gorici, Slavonskom Brodu, Dubrovniku, Karlovcu, Puli i Kaštelima. Gledajući, pak, u odnosu na broj stanovnika prednjače mali gradovi. Prvi na listi su Benkovac i Imotski sa preko 7,5 sklopljenih brakova na 1.000 stanovnika. Slijedi Otok u kojemu su lani sklopljena 33 braka, što je 6,74 sklopljena braka na 1.000 stanovnika. Sličan je omjer i u Pleternici, a po broju sklopljenih brakova u odnosu na broj stanovnika slijede Kutjevo, Županja, Đakovo, Pregrada, Hrvatska Kostajnica i Popovača.

Kad gledamo apsolutne brojke, sličan je poredak i kad su u pitanju razvodi. Najviše ih je (opet kad izuzmemo Zagreb i tamošnja 922) bilo u Splitu, Osijeku, Velikoj Gorici, Zadru, Karlovcu, Samoboru, Varaždinu, Slavonskom Brodu, Sisku i Kaštelima. Gledano, pak, u odnosu na broj stanovnika, najviše razvoda – 2,66 i 2,65 na 1.000 stanovnika, bilo je u Hrvatskoj Kostajnici i Otoku. Slijede Supetar, Grubišno Polje, Sveta Nedjelja, Vukovar, Solin, Garešnica, Samobor i Požega.

Nula razvoda bilježi, pak, tek devet hrvatskih gradova, tri više nego godinu ranije – Čabar, Kraljevica, Novi Vinodolski, Drniš, Vrlika, Buje, Buzet, Pazin i Opuzen. Isti je broj gradova u kojima je zabilježen samo jedan razvod – Delnice, Rab, Vrbovsko, Nin, Knin, Skradin, Vis, Novigrad i Vodnjan.

Općine: Najviše sklopljenih brakova u Zmijavcima, najviše razvoda u Podstrani

Kad su, pak, općine u pitanju, najviše sklopljenih brakova prošle je godine bilo u Viškovu u Primorsko-goranskoj županiji – 78. Slijedi Podstrana sa 65 brakova, pa nadalje općine Brdovec, Čepin, Nedelišće, Župa dubrovačka, Rugvica, Matulji, Brckovljani i Cerna u Vukovarsko-srijemskoj županiji. Gledano u odnosu na broj stanovnika, najviše brakova – 11,49 na 1.000 stanovnika, sklopljeno je u Zmijavcima pored Imotskog, potom Kuli Norinskoj, Postiri, Cerni, Prgometu, Zagvozdu, Strizivojni, Dubravici, Privlaki i Đulovcu.

Najviše razvoda lani je bilo u Podstrani – 19 i Čepinu – 17. Slijede općine Gornji Kneginec, Pitomača, Semeljci, Dugi Rat, Stupnik, Ivankovo, Klis i Brckovljani. Gledajući u odnosu na broj stanovnika, najviše razvoda – 4,27 i 4,02 na 1.000 stanovnika, bilježe općine Severin u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji i Prgomet u Splitsko Dalmatinskoj županiji. Slijede Velika Ludina, Semeljci, Vladislavci, Podravska Moslavina, Đelekovec, Koprivnički Bregi, Gvozd i Stari Mikanovci. Niti jedan razvod nije se, pak, lani dogodio u 116 općina.

Županije: Po ženidbama prednjače Slavonci

Gledano na razini županija, najviše je brakova u apsolutnim brojkama (nakon Grada Zagreba koji ima i status županije) sklopljeno u Splitsko-dalmatinskoj, Zagrebačkoj i Osječko-baranjskoj županiji, a u top 5 su još Primorsko-goranska i Vukovarsko-srijemska županija. Gledamo li, pak, broj sklopljenih brakova u odnosu na broj stanovnika, prednjače slavonske županije – Požeško-slavonska, Vukovarsko-srijemska, Brodsko-posavska, Osječko-baranjska i Virovitičko-podravska županija. Najveći postotni porast broja sklopljenih brakova bilježe, pak, Ličko-senjska i Istarska županija.

Sličan je, naravno, poredak i kad se gledaju apsolutne brojke i razvodi. Nakon Grada Zagreba najviše ih je u Splitsko-dalmatinskoj, Zagrebačkoj i Osječko-baranjskoj županiji, a tu su još Sisačko-moslavačka i Vukovarsko-srijemska županija. Stavimo li apsolutne brojke u odnos sa brojem stanovnika, najviše je razvoda bilo u Sisačko-moslavačkoj, Vukovarsko-srijemskoj i Osječko-baranjskoj županiji, a u top 5 su još Splitsko-dalmatinska i Virovitičko-podravska županija. Najveći postotni porast broja razvoda bilježi, pak, Krapinsko-zagorska županija – 29,07%.

Evo tko bilježi najveći boom u sklapanju i razvrgavanju brakova….

Kad gledamo trendove, najveći rast broja razvoda, u postotcima čak 500%, bilježi pet općina – Semeljci iz Osječko-baranjske županije, općina u kojoj po zadnjem popisu živi 3.558 stanovnika a prošle godine brak je i službeno okončalo 12 parova, 10 više nego u 2022. godini, te općine Jakovlje iz Zagrebačke županije, Konjščina iz Krapinsko-zagorske, Kloštar Podravski iz Koprivničko-križevačke te Čavle iz Primorsko-goranske u kojima se lani razvelo po šest parova, pet više nego godinu ranije.

S druge strane, rekorder po povećanju broja brakova je općina Kalinovac iz Koprivničko-križevačke županija u kojoj živi 1.297 stanovnika i koja bilježi trend rasta od čak 800% – prošle godine sklopljeno je devet brakova, osam više nego 2022. godine.

U gradovima su, ipak, trendovi nešto smireniji. Rekorder po porastu broja razvoda je Grad Otok u kojem živi 4.899 stanovnika, a prošle godine razvelo se 13 parova, 10 više nego godinu ranije. U postotcima, 333.33% više. Drugi po trendu rasta rastava je Senj u kojem su lani zabilježena četiri razvoda, tri više nego godinu ranije. Treći po trendu rasta razvoda u prošloj godini je Grad Makarska sa 18 razvoda, 13 više nego godinu ranije, pa Imotski sa sedam razvoda, pet više nego godinu ranije, Mali Lošinj sa šest razvoda, četiri više nego u 2022….

Najveći porast u broju sklopljenih brakova bilježe pak dva grada iz Primorsko-goranske županije – Kastav i Cres.  U Kastvu, u kojem živi nešto više od 10 tisuća stanovnika lani su tako sklopljena 47 braka, za razliku od 26 u 2022. godini. Cres, pak, bilježi rast od 71,43% – lani je sklopljeno 12 brakova, pet više nego godinu ranije. Rast broja sklopljenih brakova od preko 50% bilježe, nadalje, Komiža, Novi Vinodolski i Ivanec, a u top 10 po povećanju broja sklopljenih brakova su još Makarska, Novska, Umag, Novigrad i Lipik.

I naposlijetku, na razini županija trendovi izgledaju ovako. Kad su brakovi u pitanju, najveći porast je u Ličko-senjskoj županiji, a slijede Istarska, Zagrebačka, Požeško-slavonska i Primorsko-goranska županija. Najveći postotni porast broja razvoda bilježe, pak, Krapinsko-zagorska županija – 29,07% i Zagrebačka županija – 25,30%, a u top pet su još Splitsko-dalmatinska, Zadarska i Virovitičko-podravska županija.

Moglo bi vas zanimati

Novska: Dodijeljene prve stambene potpore – mladima po 10.000 i 15.000 eura za...

Za dogradnju Dječjeg vrtića u Gortanovoj Grad Varaždin osigurao 812,3 tisuće eura

Krk: Povećane naknade za bebe – roditeljima ubuduće od 1.000 do 3.000 eura

U Jastrebarskom od 1. siječnja besplatan vrtić za svu djecu!