Demografija

Nin rekorder povećanja izdvajanja za vrtiće u ovome mandatu: Besplatan vrtić za svu djecu, ove godine osigurano dvostruko više sredstava nego lani!

U razdoblju od 2021.-2024. hrvatski gradovi su gotovo udvostručili izdvajanja za predškolski odgoj, a osim proširenja vrtićkih kapaciteta većina sredstava uložena je u povećanje gradskog sufinanciranja cijene vrtića pa je u posljednjih nekoliko godina 20 gradova osiguralo zlatni standard – besplatan vrtić za svu djecu, a među njima i Nin.

Da u tom gradu Zadarske županije itekako brinu o najmlađima pokazale su dvije naše mandatne analize u kojima se Nin našao u samom vrhu poretka. Tako smo uz ostalo na kraju ovog mandata proanalizirali i podatke Ministarstva financija o izdvajanju gradova za predškolsko obrazovanje i istražili tko je kroz mandat najviše povećao izdvajanja.  A što se, pak, pozitivnog  trenda tiče, u četiri godine izdvajanja za vrtiće najviše je povećao upravo Grad Nin, za čak 1562,48 posto- u 2021. za vrtiće su u Gradu izdvojili 75.551 eura, a 2024. godinu zaključili s izdvajanjem (vrtićki boravak mališana i dogradnja objekta) oko 1,2 milijuna eura. Ove godine očekuju, najavljuju nam, moguća daljnja povećanja s obzirom na spomenuto stopostotno financiranje boravka u vrtiću malih polaznika i polaznica vrtićanaca.

Grad Nin za ovu je godinu uglavnom u proračunu samo za boravak djece u vrtiću osigurao 811.270 eura, gotovo dvostruko više nego lani (468.783 eura). Sveukupno, za predškolski odgoj u 2025. planirano je uložiti 836.620 eura. Ekonomska cijena dječjeg vrtića u Ninu je 252,17 eura mjesečno po djetetu, a do 1. siječnja roditelji su, inače, podsjetimo, za prvo dijete u vrtiću plaćali 79,63 eura, za drugo dijete 55,75, a za treće dijete je vrtić i tada bio besplatan. U Gradu Ninu djeluje inače jedan vrtić koji je do prošle pedagoške godine imao pet odgojnih skupina (2 jasličke i 3 vrtićke), a od ove godine djeluje sa sedam skupina (3 jasličke i 4 vrtićke) nakon što je lani vrtić nadograđen EU sredstvima. Iako je, naime, novi dječji vrtić u Ninu izgrađen i otvoren prije nekoliko godina, ubrzo je postao prekapacitiran, stoga je uspješno realizirano proširenje vrtića za još dvije odgojne skupine, pa danas sva djeca u Ninu imaju sigurno mjesto u DV Morska vila.

-Nadogradnja vrtića nedavno završena iznosila je 690.561,15 eura. Sufinancirala se iz Nacionalnog plana za oporavak i otpornost (NPOO) u iznosu od 324.905,43 eura. Dječji vrtić trenutno pohađa 121 vrtićanac- kazuje nam viša savjetnica za društvene djelatnosti Grada, Linda Maraš.

Kako je pokazala naša analiza podataka Ministarstva financija, unutar razdoblja od 2021. do 2024. godine, hrvatski gradovi su za obrazovanje ukupno izdvojili 5,8 milijardi eura, a iz godine u godinu vidljiv je trend povećanja – 2021. za obrazovanje gradovi su ukupno izdvojili 1,2 milijarde eura, 2022. 1,3 milijarde, 2023. 1,5 milijardi, a lani ta se brojka popela na 1,9 milijardi eura. U četiri godine ovu stavku je za više od 10 posto povećalo čak 120 gradova, njih 94 za preko 50 posto, 30 gradova izdvajanja za obrazovanje je povećalo za preko 100 posto, 12 za preko 200 posto, a dva za preko 800 posti- Nin i Vrlika. Najveći skok i povećanje izdvajanja za obrazovanje u zadnje četiri godine ostvario je pritom Nin. Konkretnije sa 132.548 eura napredovao je do 1.293.885 eura usmjerenih u ove svrhe, što je rast preko 876 posto povećanja.

Inače, Grad Nin izborio je prošle godine svoj treći uzastopni ulazak u finale našeg izbora za Najbolji grad, u konkurenciji malih gradova, po drugi put u po mnogima najprestižnijoj kategoriji izbora – kvaliteti života. Izvrstan plasman umnogome zahvaljuje baš iskazanom brigom o mladima, kao i obrazovnim pokazateljima i postignućima. Posebna pažnja usmjerena je na jačanje pronatalitetne politike pri čemu raznim mjerama potiču porast nataliteta, no i zadržavanje mladih i mladih obitelji. Izgradnja nove zgrade osnovne škole, nova zgrada dječjeg vrtića, nova zgrada hitne medicinske pomoći, uvođenje službe pomoći u kući za starije i nemoćne, unaprjeđenje sportskih aktivnosti, pomoći za novorođenčad, učenički i studentski krediti, sufinanciranje učeničkog prijevoza, nabavka udžbenika i sl. samo su neke od navedenih mjera.

Kroz programe javnih potreba u sportu, zdravstvu i socijalnom programom, svake godine potiču i promoviraju provođenje programa tjelesne i zdravstvene kulture djece i mladeži, sportsko-rekreacijske aktivnosti građana i amaterskih udruga, kao i druge sportske aktivnosti u svrhu čuvanja zdravlja i međusobnog druženja, a treba istaknuti i činjenicu kako Grad kontinuirano ulaže u obnovu postojećih i izgradnju novih sportskih i dječjih igrališta, ali i parkova kao važan dodatan sadržaj za slobodno vrijeme najmlađih i njihovih roditelja.

Za mlade obitelji su tu porodiljne naknade i oprema za novorođenčad,  sufinanciranje javnog prijevoza učenicima i učenicama srednjih škola, studentske i učeničke stipendije, nagrade nadarenim učenicima, ulaganje u redovnu i izbornu nastavu, kao i kategoriju socijalnog programa. Trend iseljavanja mladih koji prati našu državu posljednjih godina, naglašavaju nam, na sreću nije slučaj s Ninom, potvrdila je to i nedavna analiza našeg portala.

-Mladi ostaju na svojim ognjištima, a Grad ulaže maksimalan trud kroz provođenje raznih mjera i projekata kako bi im omogućio što kvalitetnije uvjete za planiranje obitelji. Tako čak i mladi učenici i studenti svake godine dobivaju mogućnost sezonskog zapošljavanja u dvije gradske tvrtke: „Komunalac Nin“ d.o.o. i „Nin turizam“ d.o.o. Baš i stoga, kao i iz svih tih nabrojanih razloga, ne samo da je spriječen uokolo rašireni trend odljeva stanovništva, već uz pozitivan natalitet, bilježimo i sve veće doseljavanje iz drugih krajeva zemlje u Nin mladih obitelji, koje  kako zbog sigurnosti, tako i visoke kvalitete življenja, biraju upravo naš grad mjestom svog stalnog stanovanja, na što sam posebno ponosan- kazuje nam Emil Ćurko, gradonačelnik Nina.

OKVIR

Najbolji u zaštiti okoliša, u Top 10 efikasnih gradskih uprava i trendu novih poduzeća

Grad Nin iskazao se u više naših mandatnih analiza. Gledano kroz kompozitni indeks kojim su objedinjeni pokazatelji udjela proračunskog izdvajanja i izdvajanja ‘per capita’, dolazimo i do 10 gradova koji su u protekle četiri godine najviše izdvojili za zaštitu okoliša. Prvi je Nin s ukupno izdvojenih 3,3 milijuna eura, 15,2 posto proračunskog izdvajanja i rekordnih 1.235 eura ulaganja po glavi stanovnika.

A ostvareni prihodi po zaposlenome u gradskoj upravi, izdvajanja za plaće u gradskoj upravi, financijska stabilnost i ulaganja u investicije četiri su ključna pokazatelja temeljem kojih smo dobili rang listu najefikasnijih gradskih uprava ovog mandata, a na kojoj Emil Ćurko i njegova gradska uprava u Ninu zauzimaju visoku treću poziciju među malim gradovima. U četiri godine ostvarili su 130.870 eura prihoda po zaposlenome u gradskoj upravi, za plaće zaposlenih izdvajao 12,9 posto proračuna, sve četiri godine izvršenje proračuna je bilo u suficitu, a za investicije je izdvojeno 570 eura ‘per capita’.

Nin se nalazi u Top 10 i po trendu povećanja broja otvorenih poduzeća (izraženom u postocima) prošle je godine, u usporedbi s 2021. Grad Nin je kao četvrti u redoslijedu ostvario respektabilnih 125 posto porasta. (P.Livajić)

Moglo bi vas zanimati

Ludbreg predstavio inovativni model urbanog zelenila na europskoj konferenciji o održivosti

Virovitica: I ove godine besplatan prijevoz do bazena u Barcsu

Razglednica iz Umaga: Nakon rive i parkova, uređeno i šetalište Vladimira Gortana

Poreč: Obnovljena župna crkva u Žbandaju