Besplatan vrtić za svu djecu u Hrvatskoj je osiguralo 18 gradova. Ako se, s obzirom da imamo 128 gradova i ne čini puno, treba podsjetiti da smo do prije godinu dana imali samo četiri grada koji su roditelje svih svojih predškolaca u potpunosti oslobodili financijskih briga oko vrtića.
Sa 4 na 18. Skok je to u broju gradova koji su u proteklih godinu dana uveli jednu od najjačih demografskih mjera koje su im na raspolaganju – besplatan vrtić za svu djecu. Iako se na prvu postotak od oko deset posto svih hrvatskih gradova i ne čini kao preveliki napredak, pogotovo s obzirom na činjenicu da je riječ o predizbornoj godini na lokalnoj razini, treba napomenuti da je na ovom planu dugo vladao status quo.
Obrovac, Umag, Belišće i Vrlika godinama su tako bili jedina četiri grada u Hrvatskoj koji su osigurali ovaj zlatni standard, da bi se stvari u prošloj godini pomakle s mjesta i ubrzale. Svoje su mlade roditelje velikih financijskih briga oslobodili i na najkonkretniji način demonstrirali da im je demografija na vrhu liste prioriteta Sinj, Trilj, Ploče, Čabar, Slavonski Brod i Velika Gorica, a od 1. siječnja ove godine i Biograd na Moru, Novalja, Nin, Jastrebarsko, Cres, Vukovar, Pag i Sisak. Grad Vodice je, pak, odlukom gradonačelnika cijene vrtića od ožujka pa do kraja ove godine prepolovio (s 83 eura na 41,5 eura za prvo dijete, odnosno s 73 eura na 36,5 eura za treće dijete u obitelji) i tako se svrstao među gradove s najjeftinijim vrtićem u Hrvatskoj. Hoće li se cijena u idućoj godini vraćati na staro ili će se ići s daljnjim pojeftinjenjima, za sad se ne zna.
S obzirom da smo na samom izmaku mandata ovog saziva lokalnih vlasti, za očekivati je da bi se u narednim tjednima i mjesecima dodatno mogao povećati broj gradova koji će u nekoj mjeri financijski olakšati roditeljima svojih najmlađih sugrađana. U međuvremenu, mi donosimo pregled cijena koje roditelji plaćaju u svim hrvatskim gradovima, i to za prvo dijete u obitelji u jaslicama i prvo dijete u obitelji u vrtiću. Većina ih snižava cijene za svako iduće dijete iz obitelji koje ide u vrtić, a povećava se i broj gradova u kojima je vrtić za treće dijete iz obitelji besplatan i sad ih je već 83. Jedini gradovi u kojima je vrtić besplatan i za drugo dijete su Opatija i Senj. Grad Poreč ističe se, pak, kao jedini grad u zemlji koji je besplatan vrtić osigurao za djecu svih svojih žena-poduzetnica.
Istraživanje smo bazirali na podacima Ministarstva demografije, odnosno njihove tablice o demografskim mjerama gradova u 2024., koje smo dodatno provjerili i sa samim gradovima.
Raspon cijena za prvo dijete u jaslicama i vrtiću kreće se, tako, od 26 eura za vrtić u Donjem Miholjcu i 36 eura za jaslice u Iloku pa do čak 205 eura za jaslice u Varaždinskim Toplicama i 138 eura za vrtić u Pregradi. Kad su jaslice u pitanju, iznad 100 eura mjesečno roditelji za prvo dijete plaćaju u 30 gradova, a vrtić preko 100 eura košta u 20 gradova.
Kako smo već naveli, najnižu cijenu jaslica za prvo dijete u obitelji plaćaju roditelji u Iloku – tek 36 eura mjesečno. Drugo najveće gradsko sufinanciranje, pa time i najniže cijene jaslica osigurao je Grad Hrvatska Kostajnica – 40 eura te gore spomenute Vodice – 41,5 eura mjesečno. Slijedi Rijeka koja ima tri cjenovne kategorije pa roditelji, ovisno o kategoriji, plaćaju za prvo dijete od 48 do 70 eura. Prosječna cijena koju plaćaju roditelji za prvo dijete u jaslicama je 49 eura. Slijede Lepoglava (54 eura), Vis (59 eura), Rab (62 eura), Beli Manastir (65 eura), Đurđevac, Glina, Grubišno Polje, Lipik, Našice i Otočac (66 eura) te Orahovica (69 eura). Tu su, nadalje, Vukovar (70 eura), Hvar (71), Metković (72), Garešnica, Trogir, Čazma, Dubrovnik, Sveta Nedjelja, Novska i Popovača (73 eura), Samobor (77 eura) te Knin i Petrinja (79 eura).
Najnižu cijenu vrtića u Hrvatskoj za prvo dijete u obitelji svojim je, pak, građanima osigurao Donji Miholjac– 26 eura mjesečno. Ispod 50 eura mjesečno tu su još Ilok (36 eura), Hrvatska Kostajnica (40 eura), Vodice (41,5 eura), Rijeka (48-70 eura), Zagreb (49 eura), Lepoglava (54 eura), Orahovica (58 eura), Vis (59 eura), Rab (60 eura), Beli Manastir (65 eura), Đurđevac, Glina, Grubišno Polje, Lipik, Našice, Otočac, Hvar, Garešnica i Trogir (66 eura), Vukovar i Metković (70 eura), Otok (72 eura), Čazma, Dubrovnik, Sveta Nedjelja, Novska i Popovača (73 eura), Samobor i Stari Grad (77 eura) te Knin i Petrinja (79 eura).
Podatke za sve gradove možete pogledati u tablici GRADOVI – CIJENE VRTIĆA 2025
Uz Belišće, Biograd na Moru, Cres, Čabar, Jastrebarsko, Nin, Novalju, Obrovac, Pag, Ploče, Sinj, Sisak, Slavonski Brod, Trilj, Umag, Veliku Goricu, Vrliku i Vukovar, u kojima je vrtić besplatan za svu djecu, plaćanja vrtića za treće dijete u obitelji oslobođeni su roditelji u 65 hrvatska gradova – Bakru, Belom Manastiru, Benkovcu, Bjelovaru, Crikvenici, Čazmi, Daruvaru, Delnicama, Dubrovniku, Đurđevcu, Donjoj Stubici, Dugoj Resi, Đakovu, Garešnici, Glini, Grubišnom Polju, Hrvatskoj Kostajnici, Iloku, Imotskom, Ivancu, Ivanić Gradu, Kastvu, Kaštelima, Klanjcu, Kninu, Koprivnici, Krapini, Križevcima, Labinu, Lepoglavi, Lipiku, Malom Lošinju, Našicama, Novoj Gradiški, Novigradu, Murskom Središću, Ogulinu, Orahovici, Oroslavju, Ozlju, Opatiji, Opuzenu, Otočcu, Petrinji, Pleternici, Puli, Požegi, Pregradi, Prelogu, Samoboru, Skradinu, Slunju, Supetru, Varaždinskim Toplicama, Virovitici, Visu, Vrbovcu, Vrlici, Vrgorcu, Vukovaru, Zaboku, Zagrebu, Zaprešiću, Zlataru i Županji.
Sufinanciranje smještaja djece u privatnim vrtićima i obrtima dadilja, naknade roditeljima neupisane djece….
Osim što financiraju rad gradskih vrtića, sve više gradova izdvaja sredstva s kojima sufinancira rad privatnih vrtića i obrta za čuvanje djece kako bi smanjili troškove roditeljima djece koja nisu uspjela dobiti mjesto u gradskom vrtiću, a neki roditeljima u tom slučaju isplaćuju posebne novčane naknade.
Prema podacima Ministarstva demografije, Grad Bakar, tako u jednakom iznosu kao i za gradski vrtić, sa 398 eura mjesečno, sufinancira i boravak djece u dječjim vrtićima na području Grada, a čiji nije osnivač. Nadalje, djeci koja se nisu uspjela upisati u dječje vrtiće na području Grada Bakra, Grad sufinancira boravak djece i u dječjim vrtićima izvan područja Grada Bakra, a u jednakom iznosu kao i u gore navedenim vrtićima. Grad Bakar sufinancira i djelatnost dadilje na području Grada Bakra za roditelje korisnike.
Grad Benkovac također sufinancira i smještaj djece u privatnim, kao i u vrtićima drugih JLS-ova. Iznosi su različiti i kreću se od 86 eura pa sve do 343 eura po djetetu u vrtićima u susjednim općinama te od 40 pa do 125 eura po djetetu u privatnim igraonicama. Grad Bjelovar smještaj djece u privatnim vrtićima sufinancira s 220 eura po djetetu. Grad Crikvenica također djeci koja su ostala neupisana u matičnom vrtiću sufinancira troškove vrtića u drugoj JLS i to s 280 eura mjesečno.
Kako bi svoj djeci osigurao mjesto u vrtiću, Grad Ivanić-Grad, pored dječjeg vrtića kojem je osnivač, sufinancira smještaj za do 34 djeteta s prebivalištem na području Grada Ivanić-Grada u privatnom Dječjem vrtiću ‘Roda’, za što je ove godine osigurao 75.000 eura. Uz to, sufinanciraju i smještaj djece s prebivalištem na području Grada Ivanić-Grada u dječjim vrtićima drugih osnivača u drugim jedinicama lokalne samouprave i to u istom iznosu u kojem sufinancira smještaj djece u dječjem vrtiću kojem je osnivač. Ovisno o materijalnim mogućnostima roditelja, odnosno prihodima po članu kućanstva, Grad Ivanec smještaj djece u privatnim vrtićima sufinancira iznosima od 219 pa do 305 eura po djetetu.
Gradski vrtić u Jastrebarskom od 1. siječnja ove godine besplatan je za svu djecu. Privatnih vrtića na području grada još uvijek nema, ali Grad zato sufinancira polazak djece iz Jastrebarskog u vrtiće drugih osnivača u iznosu od 133 eura. U gradu su i tri obrta za čuvanje djece, a Grad ih sufinancira s 350 eura po djetetu, što je trenutno ekonomska cijena obrta.
Grad Karlovac također sufinancira privatne vrtiće koji imaju verificiran program od strane MZO-a. Cijena sufinanciranja je jednaka iznosu sufinanciranja u ekonomskoj cijeni vrtića kojima je Grad Karlovac osnivač. Grad Karlovac sufinancira čuvanje djece u obrtima za čuvanje djece – dadiljama. Grad Kastav, pak, za smještaj djece u privatnim vrtićima izdvaja 120 eura po djetetu.
U Koprivnici je čak 13 obrta za čuvanje djece za koju Grad izdvaja 157 eura po djetetu. Godišnje je u obrtima smješteno u prosjeku 115 djece, za koje se ukupno izdvaja 185.000 eura.
Grad Križevci kontinuirano povećava ulaganja u predškolski odgoj i obrazovanje, a od ove godine izdvaja rekordan iznos mjesečnog sufinanciranja smještaja po svakom djetetu u privatnim vrtićima na području grada – 250 eura po djetetu u vrtićima s jaslicama odnosno 240,00 eura mjesečno u vrtiću bez jaslica, što je dvostruko više nego 2021. godine. Grad Labin sufinancira boravak u vrtićima za djecu s prebivalištem u Labinu koja pohađaju vrtiće čiji su osnivači susjedne općine / susjedne JLS.
Grad Našice roditeljima također sufinancira trošak smještaja djece u privatnim vrtićima. Grad Novi Marof sufinancira predškolski odgoj za svu djecu s prebivalištem na području Grada bez obzira gdje djeca isti pohađaju prema istim mjerilima kako je to uređeno u gradskom vrtiću, a ove godine će povećati iznos sufinanciranja. Grad tako, po odluci iz lipnja prošle godine, smještaj djece u privatnim vrtićima sufinancira u rasponu od 64 posto ekonomske cijene za prvo, pa do 90 posto ekonomske cijene za treće dijete u obitelji. Smještaj u privatnim vrtićima sufinancira i Omiš, dok Oroslavje uz privatne vrtiće sufinancira i smještaj djece i u vrtićima na području drugih gradova i općina
Grad Požega smještaj u privatnim vrtićima sufinancira sa 140, a u obrtima dadilja sa 100 eura mjesečno po djetetu. Grad Rijeka sufinancira smještaj djece u vrtićima drugih osnivača u Rijeci, u vrtićima drugih općina i gradova izvan Rijeke te smještaj djece u obrtima za čuvanje u Rijeci. U privatnim vrtićima u Rijeci gradsko sufinanciranje iznosi 285 eura mjesečno za dijete jasličkog te 225 eura mjesečno za dijete vrtićkog uzrasta. Kad su u pitanju vrtići drugih gradova i općina, gradsko sufinanciranje je 150 eura mjesečno za cjelodnevni i 105 eura za poludnevni boravak. Za boravak djece u dobi od 6 mjeseci do 3 godine u obrtima dadilja izdvaja se, pak, 260 eura mjesečno po djetetu.
Grad Samobor je u studenom 2024. godine povećao iznos subvencije po djetetu na 360 eura što predstavlja ukupno povećanje od čak 270 % u odnosu na 2021. godinu. Subvencije su izjednačene u privatnim i gradskim vrtićima. Grad Sinj osigurao je besplatan vrtić za sve polaznike gradskog vrtića, a roditeljima čija djeca nisu uspjela dobiti mjesto u vrtiću isplaćuje naknadu od 150 eura mjesečno. Još jedan grad u kojemu je od lani besplatan vrtić, Slavonski Brod, i u 2025. godini nastavlja financirati boravak za 20-ero djece s teškoćama u razvoju s područja grada Slavonskog Broda, a koja koriste usluge privatnog vrtića „Cekin“ te isto tako program prijevoza na terapije u polikliniku „Zlatni Cekin“. Grad Supetar sufinancira troškove pohađanja vrtića u drugim JLS sukladno sporazumima i Odluci Grada. Grad Solin također je, sufinancirajući ih, izjednačio iznose koje roditelji plaćaju u gradskom i privatnim vrtićima. Grad Split, navode u podacima koje su poslali Ministarstvu demografije, sufinancira boravak djece u 22 privatna i vjerska vrtića. Cijena redovnih programa je izjednačena i u gradskim i u privatnim vrtićima.
Grad Sveta Nedelja od 1. siječnja prošle godine isplaćuje novčanu naknadu od 190 eura mjesečno roditeljima koji nisu ostvarili upis u gradski vrtić. Grad Sveti Ivan Zelina sufinancira redoviti 10-satni program predškolskog odgoja i obrazovanja te program za djecu s teškoćama neovisno o vremenu trajanja programa, u dječjim vrtićima kojima je vlasnik drugi grad odnosno općina te u dječjim vrtićima drugih osnivača (privatni vrtići).
Grad Šibenik krajem prošle godine je izjednačio iznos sufinanciranja boravka djece u javnim i privatnim vrtićima. Grad u tri vrtića sufinancira smještaj za maksimalno 461 dijete mjesečnim iznosom od 331,58 eura, a cijena je rezultat prosječne ekonomske cijene u šibenskim javnim vrtićima (421,58 eura) umanjen za iznos od 90 eura koliko plaća roditelj ili skrbnik djeteta. Za sufinanciranje boravka djece u vrtićima privatnih osnivača u gradskom proračunu osigurali su čak 950 tisuća eura.
Uz gradski vrtić, Grad Varaždin financira i privatne vrtiće i obrte dadilja za koje je ove godine osigurano 350 tisuća eura. Varaždinske toplice plaćaju po 140 eura obrte za čuvanje djece i privatne vrtiće, dok je iznos sufinanciranja u Vodnjanu 314 eura. I na kraju, Grad Zaprešić privatnim vrtićima plaća 320 eura po djetetu, čime su izjednačene cijene gradskog i privatnih vrtića koje plaćaju roditelji. (M.P.D.)
‘
sufinanciraju se privatni vrtići i obrti dadilja što znači da roditelji imaju iste uvjete financiranja
varaždinske toplice 140 eura obrte za čuvanje djece i privatne vrtiće
vodnjan 314
zaprešić 320, izjednačeno sa svakim djetetom