Prošli tjedan raspisan je Javni poziv za prva 43 stana koje je Grad Dubrovnik izgradio za svoje mlade obitelji, a zbog velikog interesa čitav postupak dodjele vodit će maksimalno transparentno – uz prijenos uživo
Stambeno zbrinjavanje, odnosno pomoć u rješavanju stambenog pitanja mladim obiteljima postaje sve važnija i snažnija demografska mjera koju u različitim oblicima počinje uvoditi sve više gradova, a Grad Dubrovnik dosad je otišao najdalje te svojom ‘Dubrovačkom stanogradnjom’ postavio model i standard kojega će vjerojatno slijediti i ostali gradovi koji to financijski mogu iznijeti.
Dubrovnik je, poznato je, jedan od najprivlačnijih i najboljih gradova za život ako imate riješeno stambeno pitanje. Ako ne, problem je veliki jer su cijene nekretnina u Dubrovniku među najvećima u zemlji. Upravo zbog toga gradonačelnik Mato Franković odmah je po preuzimanju gradske uprave nakon izbora 2017. kao jedan od ključnih ciljeva postavio pomoć mladima u rješavanju stambenog pitanje, te pokrenuo i razvio model ‘Dubrovačke stanogradnje’ namijenjen mladima koji nisu kreditno sposobni kupovati skupe stanove koji se nude na dubrovačkom tržištu nekretnina. Po ovom modelu, mladima će se u najam ponuditi gradski stanovi po cijeni od 20 kuna po kvadratu.
U suradnji s Ministarstvo branitelja Grad Dubrovnik prije tri godine je krenuo u projekt gradnje četiri stambene zgrade u Novoj Mokošici, u što su uložili gotovo 50 milijuna kuna. Od 108 izgrađenih stanova njih 65 Ministarstvo je nedavno dodijelilo dubrovačkim braniteljima i stradalnicima Domovinskog rata, dok ih 43 pripada Gradu te će, preko javnog poziva koji je raspisan prošli tjedan, biti dodijeljeni mladim obiteljima u najam. Uz stanove, stanari će dobiti i garažna, odnosno parkirna mjesta.
Kako nam kažu u gradskoj upravi, tri su kategorije stanova – jednosobni, dvoipolsobni i trosobni, pa će se najamnina, ovisno o kvadraturi, kretati između 800 do 1.800 kuna mjesečno.
S obzirom da je upravo stambeno pitanje jedan od najvećih problema mladih u Dubrovniku, te je interes građana jako velik, stanovi u Mokošici samo su dio modela stambenog zbrinjavanja u Dubrovniku. Pri kraju je, naime, i projektiranje drugog projekta stanogradnje za mlade obitelji, 50 stanova u naselju Solitudo, a spreman je i Nacrt odluke o sufinanciranju kupnje prvog stana mladim obiteljima po modelu 30×30.
Čim se financijska situacija izazvana pandemijom poboljša, Grad Dubrovnik će krenuti sa ovom mjerom kojom će godišnje kupnju prve nekretnine sa po 30 tisuća eura sufinancirati za 30 mladih obitelji.
Uz to, Grad je izgradnjom ceste od Mosta dr. Franja Tuđmana do Pobrežja pokrenuo urbanizacija ovog područja u svrhu širenja zone stanovanja, te planiraju na tom području dodjeljivati zemljište mladim obiteljima, koje prethodno udovoljavaju uvjetima za dobivanje kredita, s namjenom gradnje obiteljske kuće
Također, već Grad Dubrovnik isplaćuju mjesečne subvencije za troškove stanovanja za 229 obitelji slabijeg imovinskog statusa te 56 mladih obitelji.
U vrijeme pandemije Grad je, pak, subvencionirao troškova najma stana korisnicima privremene pomoći s 1.500,00 kuna neto mjesečno za samca/ kućanstvo te je ukinuto plaćanja najamnine i naknade za korisnike stanova u vlasništvu Grada Dubrovnika, a kako bi se građanima pogođenim pandemijom pomoglo i na ovaj način.
Transparentnost modela – građani sudjelovali u kreiranju pravila
U gradskoj upravi jako inzistiraju na transparentnosti čitavog modela Dubrovačke stanogradnje, a posebno procesa dodjele pa su zato Nacrt Odluke o davanju u najam stanova u vlasništvu Grada Dubrovnika, odnosno sve uvjete, mjerila i sam postupak dodjele i određivanja reda prvenstva, dali na javno savjetovanje i tako u čitavu priču uključili i zainteresirane građane. Također, Nacrt Odluka je već ranije upućen na dvije sjednice Gradskog vijeća na raspravu i donošenje.
Pravilima je, među ostalim, propisano da se mlade obitelji mogu natjecati samo za jednu kategoriju stanova (jednosobni, dvosobni, trosobni i sl.), a sustav bodovanja pravodobnih i urednih zahtjeva provodit će se prema broju članova obitelji, broju djece predškolske dobi ili djece koja se redovito školuju, potom na temelju prosječnih mjesečnih primanja svih članova obitelji, u posljednjih godinu dana, prije objave Javnog poziva, prema ukupnoj dužini prebivanja na području grada Dubrovnika, prema invaliditetu podnositelja zahtjeva ili člana obitelji te prema ukupnoj dužini dokazanog statusa najmoprimca/podstanara.
Javni poziv traje do 22. ožujka, a u gradskoj upravi očekuju veliki interes te će cjelokupni postupak uz maksimalnu transparentnost – pripremaju čak i live-prijenose.
‘Ono što sam više puta istaknuo i to želim još jednom naglasiti je uistinu visoka transparentnost cijelog postupka. Ne mislim da su prijašnji bili netransparentni, ali mi želimo napraviti korak više.
Cjelokupni postupak prenosit će se uživo, od trenutka otvaranja kuverti s prijavama i utvrđivanja potrebne dokumentacije. Svi dokumenti onih koji se jave na natječaj bit će javno dostupni. Svatko će moći vidjeti koliko ima bodova i koliko netko drugi ima bodova. Moći će sam izračunati je li taj drugi ima točno toliko bodova koliko je istaknuto. Tu mislim na potpunu transparentnost, javnost cijelog postupka.
Uistinu želimo da ovaj model zaživi na području grada Dubrovnika, da on bude primijenjen i u nekim drugim sredinama jer mladi ljudi u cijeloj Hrvatskoj imaju problem s rješavanjem stambenog pitanja i svaka jedinica lokalne samouprave će na svoj način, siguran sam, iznalaziti rješenja kako bi što više mladih živjelo na području određene lokalne samouprave. Na nama je da im vraćamo vjeru u javnost i transparentnost ovakvih postupaka i duboko sam uvjeren kako će ovo uistinu biti jedan primjer za takav postupak dodjele’, poručuje gradonačelnik i poziva sve građane koji su podstanari, koji kroz ovu mogućnost koju nudi Grad Dubrovnik vide priliku za ostvarenje sebe i svoje obitelji na području grada Dubrovnika, da se prijave na natječaj. (Marija Pulić Drljača)
Jačanje gospodarstva je najvažnije, evo kojim mjerama još potiču demografiju
Uz pomoć u rješavanju stambenog pitanja Grad Dubrovnik provodi čitav niz mjera kojima žele potaknuti pozitivne demografske trendove i stvoriti što bolje ekonomske i socijalne uvjete za svoje građane.
U nizu mjera spomenimo, tako, naknade za bebe koje se kreću od 2.500 za prvo, 3.000 za drugo, 5.000 za treće dijete u obitelji, a iznos se povećava za dodatnih 2.500 kuna za svako iduće dijete u obitelji. Kako bi, pak, vratili život u svoju gradsku jezgru ali i ruralne i otočne predjele, naknade za bebe iz tih područja iznosi po 10 tisuća kuna.
Unatrag tri godine uveli su i pravo stalnu godišnju naknadu za treće i svako daljnje dijete rođeno ili posvojeno od 1. siječnja 2019. Visina stalne godišnje naknade za treće i svako daljnje dijete ukupno iznosi 33.600,00 kuna te će se isplaćivati u jednakim godišnjim obrocima do navršene sedme godine života djeteta.
Značajna demografska mjera zasigurno je i subvencioniranje cijena u javnim i privatnim dječjim vrtićima na području Grada Dubrovnika, a od prošle godine pokrenuli su i program predškolskog odgoja za djecu s teškoćama u razvoju. Osiguravaju besplatne radne materijale svim osnovnoškolcima, produženi boravak, stipendije za studente, kredite i jednokratne potpore za školovanje, sufinanciraju pripreme za državnu maturu, subvencioniraju autobusne karte učenicima i studentima.
U posljednje 4 godine izgrađena je potpuno nova škola na Montovjerni, izgrađen novi dio vrtića Palčica, otvoren novi vrtić „Mala kuća“ u Mokošici, energetski obnovljene brojne škole i vrtići, osiguran prostor, stan i plaća za pedijatricu u Mokošici, uređena i sanirana brojna dječja igrališta
Nadalje, izrađena dokumentacija za idejna rješenja nadogradnje škole i vrtića u Mokošici, sportske dvorane za školu u Orašcu i novi vrtić u Komolcu.
S obzirom da je najjača demografska mjera jako gospodarstvo i dobro plaćen posao, u gradskoj upravi ističu i svoje napore i fokus na osiguravanju uvjeta za razvoj novih gospodarskih grana i otvaranje novih radnih mjesta kroz plan razvoja filmske i IT industrije na području grada Dubrovnika.