Trudimo se osigurati sve uvjete za kvalitetan život naših sugrađana i biti grad po mjeri čovjeka i obitelji, no taj se problem ne rješava samo lokalno. Mora se rješavati i na državnoj razini. Naknade za djecu i novi vrtići sigurno su poticajne mjere, no one nisu u konačnici presudne za to da se mladi odluče na roditeljstvo ili ostanu u Hrvatskoj. Prvenstveno je to prilika za kvalitetno radno mjesto i poticajna primanja. Mladima treba pružiti nadu da živimo u društvu u kojem smo svi jednaki i nema privilegiranih.
Grad Jastrebarsko u posljednjih nekoliko godina doživljava svoje najpotentnije razdoblje; tome svjedoče nedavno realizirani projekti od povijesnog značaja poput izgradnje sustava vodoopskrbe, odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda, obnavlja se i revitalizira čuveni dvorac Erdody koji će sasvim sigurno dati novi zamah jaskanskoj turističkoj ponudi, grade se dječja igrališta, ulaže u razvoj Gospodarske zone Jalševac, a samo za pripremu novih projekata uložit će se oko 4,5 milijuna kuna. Prošle godine Jaska se našla i u finalu našeg izbora za Najbolji grad u kategoriji Smart city, a 2017. odnijela je titulu najboljeg Eco grada. O dosad realiziranom kao i o planovima za budućnost razgovarali smo s gradonačelnikom Zvonimirom Novoselom.
Gradonačelniče, prije nekih pola godine započeli ste svoj treći mandat na čelu Jastrebarskog. U kojoj mjeri ste zadovoljni dosad ostvarenim?
Zadovoljan sam time što su u Jaski realizirani neki od povijesno važnih projekata, a neki su pred samom realizacijom. No, nikad neću biti u potpunosti zadovoljan jer je uvijek niz toga što želim napraviti i što smatram da je našem gradu potrebno. Ali to je upravo i razlog iz kojeg se bavim politikom, jer je u ovom poslu najvažnije imati viziju i želju, a toga svih ovih godina ne nedostaje. Naravno, podrška sugrađana na proteklim lokalnim izborima mene i moje suradnike motivira da i dalje radimo za našu Jasku.
Započeli ste, proveli i završili neke od, dakle, najvećih projekata u povijesti vašeg grada. Kako je to utjecalo na kvalitetu života Jaskanaca?
Vjerujem kako je danas Jaska bolji grad za život. I to je najvažnije. Naš grad prometno je bolje povezan, puno smo uložili u komunalnu i gospodarsku infrastrukturu i uređenje naselja. Cilj nam je da svi dijelovi Jaske i svi stanovnici imaju isti, visok standard života. Puno je još posla pred nama, no vjerujem kako strateškim promišljanjem i planiranjem možemo realizirati i najzahtjevnije projekte.
Kad govorimo o vrijednostima završenih projekata u posljednje četiri godine o kolikom iznosu se radi?
Od 2014. do 2020. ostvarili smo kapitalne projekte u iznosu većem od 304 milijuna kuna, a u najvećem dijelu to se odnosi na EU projekte. Kapitalne projekte pomno planiramo i potom prijavljujemo za sufinanciranje. U tom segmentu Jaska je uspješan grad, među uspješnijima u RH, na čemu ponajprije zahvaljujem zaposlenicima gradske uprave i našim građanima koji su svjesni kako velike stvari ne dolaze preko noći, ali uz njihovo povjerenje i strpljenje, na kraju će biti realizirane.
Prije otprilike godinu i pol dana u jaskanskim je projektima bilo više od 200 milijuna kuna europskog novca. Koje biste projekte u tom kontekstu istaknuli kao najznačajnije?
Svakako tu treba istaknuti projekt izgradnje sustava vodoopskrbe, odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda aglomeracije Jastrebarsko. Osim što je riječ o najvećem projektu u povijesti Jaske, vrijednom gotovo 170 milijuna kuna, ovaj projekt značajan je i jer će se njime stvoriti uvjeti za pročišćavanje i očuvanje najvažnijeg resursa – pitke vode. Projekt je ušao u završnu fazu, a pročistač će uskoro biti pušten u probni rad. Osim toga, povukli smo znatna sredstva za izgradnju komunalne infrastrukture, izgradnju dječjih igrališta, unaprjeđenje turističke ponude i jačanje zajednice. Veseli me što su i naše udruge prepoznale priliku pa i tu već imamo značajnih EU projekata, čime se Jaska ponovno ističe.
Projekt obnove i revitalizacije dvorca Erdody svakako je jedan od najvećih i najznačajnijih, a njegova specifičnost je i u tome što je rijedak slučaj stavljanja u funkciju tako vrijednog spomenika kulture. Što će sve grad i građani dobiti po njegovu završetku?
O obnovi dvorca sanjam od prvog dana kad sam se uopće počeo baviti politikom, a upravo to pokazuje kako je dug put do realizacije jednog ovakvog projekta. No, nikad nismo odustajali već smo marljivo pripremali dokumentaciju i čekali svoju priliku. I dočekali smo je. Sam natječaj odredio je većinu sadržaja dvorca nakon uređenja, a on će biti otvoren za sve građane. Bit će tu muzejski i galerijski prostor, gradska vijećnica, konferencijska dvorana, a prijava na natječaj je predvidjela da jedan kat bude rezerviran i za gradsku upravu. Osim toga, želja nam je vratiti tradiciju ugostiteljstva u dvorac, što će zasigurno dati dodatan sadržaj našem prekrasnom perivoju.
Pred nama je nova financijska perspektiva i ogromne mogućnosti koje se nude, posebno kroz NPOO – kako se Grad Jastrebarsko priprema za nadolazeće natječaje, imate li već spremne projekte i koliko planirate ‘uzeti’ iz EU fondova u narednom razdoblju?
U potpunosti smo spremni za nadolazeće natječaje. Samo u pripremu projekata uložit ćemo ove godine gotovo 4,5 milijuna kuna, čime dokazujemo koliko smo ozbiljno shvatili mogućnosti koje su pred nama. Među prvim smo gradovima koji su uopće počeli koristiti EU fondove, a veseli me što su se brojni kolege okrenuli tom načinu financiranja jer sami gradovi teško mogu ostvariti strateške ciljeve pouzdajući se samo u vlastite proračune. No, i dalje ćemo nastojati biti u samom vrhu i “povući” što je više moguće sredstava. Istaknuo bih tu projekt javnog gradskog prijevoza koji je u visokoj fazi pripreme, izgradnju dječjeg vrtića i Centra za upravljanje rizicima te dva velika turistička projekta – izgradnju Avanturističkog parka Japetić i Regionalnog centra pjenušaca i vina.
Nedavno je Grad Jastrebarsko pokazao jedinstven primjer solidarnosti i suradnje s lokalnom zajednicom te je, uz podršku gradskih vijećnika, podržao inicijativu za spas tradicije uzgoja vinove loze u jaskanskom kraju. O kakvom se projektu točno radi i zbog čega je sve važan?
Projekt Plešivičko vinogorje okrenut je budućnosti, no važno je samo ukratko pojasniti okvir zbog kojeg se u tom smjeru krenulo. Naime, mali proizvođači bili su okupljeni u nekoliko zadruga, a posljednja među njima “ugasila se” krajem prošle godine. Inicijativom cijenjenog jaskanskog poduzetnika Željka Pavkovića krenuli smo u projekt spašavanja tradicije vinogradarstva koji bi dugoročno trebao doprinijeti i podizanju novih nasada vinograda. Zahvaljujući velikim vinarima, plešivička i jaskanska vinska priča zaista je prepoznatljiva, a novi bi projekt bio okrenut malim proizvođačima i vinogradarima kako bismo svi zajedno podigli ljestvicu još više.
Kakvom ocjenjujete trenutnu gospodarsku situaciju i koliko se uspješno nosite s pandemijskim okolnostima? U rujnu ove godine bili ste u vrhu po rastu zaposlenosti, kakva je sada situacija?
Naravno da je pandemija ostavila traga na gospodarstvu, ipak je riječ o situaciji s kojom se bori cijeli svijet. No, ne mogu biti nezadovoljan, broj nezaposlenih u Jaski je u konstantnom padu, a potražnja za novim radnim mjestima kontinuirana, bez obzira na pandemiju. Jaskanska Gospodarska zona među najvećima je u Hrvatskoj, a ulaganjima u njezin razvoj doprinosimo većoj zaposlenosti u našem gradu. Spomenut ću tu i jedan koncept na kojem radimo, zajedno s gospodarskim subjektima i srednjom školom, a s kojim ćemo, uvjeren sam, stvoriti inovativan koncept povezivanja obrazovanja i strateškog popunjavanja radnih mjesta.
U kojoj je fazi uređenje Gospodarske zone Jalševac i planirate li kakve nove mjere za poduzetnike i obrtnike?
Poduzetnike i obrtnike podupiremo raznim mjerama, poput potpora za zapošljavanje, početak rada i izradu projektne dokumentacije za prijavu na projekte, subvencija na poduzetničke kredite te sufinanciranjem kapitalnih ulaganja u njihovo poslovanje. U tijeku su pripremne aktivnosti za nastavak izgradnje poduzetničke infrastrukture i nastavak otkupa zemljišta kako bi se proširila sama gospodarska zona.
Jedan ste od najpametnijih hrvatskih gradova srednje veličine zbog čega ste se nedavno opet našli u finalu našeg izbora za Smart city. Kakav je daljnji plan razvoja na tom području?
Razvoj pametnih rješenja kod nas je dugotrajan proces koji stalno, u skladu s mogućnostima, nadopunjujemo. Mislim da Jaska tu zaista prednjači, jer nismo pribjegli trendu uvođenja brzih i gotovih aplikacija dok nismo u potpunosti “sredili” gradske podatke. Zato je naš Geoportal drugačiji od onoga što nude drugi gradovi, putem njega građani mogu dobiti uvid u sve najvažnije dokumente, registar nekretnina, prostorne planove, gradsku imovinu, ali i prijaviti probleme. U tijeku je digitalizacija gradske uprave, naše se udruge već mogu prijaviti na javni poziv za kulturu putem aplikacije, a uskoro će to moći i drugi korisnici. No, pametan grad je puno više. Moderna, efikasna i pametna rješenja ugrađujemo u javnu infrastrukturu i promet te zaštitu okoliša, očuvanje čistog zraka i vode. Digitalizirali smo očitanje vodomjera, a planiramo i nabavu mjerne stanice za kontrolu kvalitete zraka. Nadam se da ću uskoro moći najaviti i otvorenje prve pametne ulice.
Uložili ste značajna sredstva u informatizaciju procesa rada gradske uprave i gradskih tvrtki i ustanova. Što vam je konkretno donio taj postupak?
Učinkovitost, kreativnost, oslobađanje od suvišne administracije. Informatizacija je jedan od ciljeva na kojem neprekidno radimo, a efekti su svakodnevno vidljivi. Ponajprije je to zadovoljstvo građana i korisnika, osobito investitora, ali i zaposlenika koji sve manje vremena moraju gubiti na traženje podataka, budući da su oni u najvećem dijelu svima dostupni i strukturirani.
Početak je nove proračunske godine. S kojim proračunom Jaska ulazi u 2022. i koje su mu temeljne odrednice, što biste istaknuli kao najvažnije novosti koje planirate?
Proračun Grada Jastrebarskog za 2022. iznosi više od 125 milijuna kuna, a u njemu velik dio imaju i sredstva osigurana iz EU fondova. U ovoj godini završit će se neki od kapitalnih projekata sufinancirani sredstvima Europske unije, kao što su izgradnja pročistača otpadnih voda i pristupnih prometnica te uređenje biciklističko-pješačkih staza na samom ulasku u grad. Započet će i radovi na obnovi simbola našega grada, dvorca Erdödy, a pripremamo i cijeli niz projekata koje ćemo kandidirati na natječaje. Osim velikih projekata, osigurali smo sredstva i za neke manje, no značajne za razvoj zajednice, poput izgradnje Skate parka, ali i povećanja naknada za opremu novorođene djece te osiguranje higijenskih potrepština za učenice.
Demografska slika na razini cijele države je poražavajuća. Kakva je situacija u Jastrebarskom?
Nažalost, ni Jaska nema najbolje pokazatelje. Trudimo se osigurati sve uvjete za kvalitetan život naših sugrađana i biti grad po mjeri čovjeka i obitelji, no taj se problem ne rješava samo lokalno. Mora se rješavati i na državnoj razini. Naknade za djecu i novi vrtići sigurno su poticajne mjere, no one nisu u konačnici presudne za to da se mladi odluče na roditeljstvo ili ostanu u Hrvatskoj. Prvenstveno je to prilika za kvalitetno radno mjesto i poticajna primanja. Mladima treba pružiti nadu da živimo u društvu u kojem smo svi jednaki i nema privilegiranih.
Jedan ste od rijetkih gradova koji je u protekle tri godine za predškolsko obrazovanje izdvajao preko 20 posto proračuna. Krenuli ste u izgradnju novog vrtića, uvećali subvencije za dadilje.. Koje su još demografske mjere namijenjene najmlađima aktualne u Jastrebarskom, donose li rezultate i planirate li po tom pitanju neke novosti ili izmjene?
Uz već spomenute povećane naknade za djecu, uvećali smo subvencije za dadilje i to za 100%, a u planu je izgradnja novog dječjeg vrtića. Samo za predškolski odgoj izdvojit ćemo ove godine više od 15 milijuna kuna, što uključuje sredstva za rad Dječjeg vrtića Radost (plaće i ostali rashodi), financiranje asistenata za djecu s teškoćama u razvoju te sufinanciranje vrtića za polaznike u drugim općinama i gradovima. Priprema projekta novog vrtića je u tijeku, trebao bi biti izgrađen na Sajmištu, a svakako ćemo voditi brigu o tome da on bude najmodernije opremljen te da pruži još veći standard za našu djecu.
Nedavno ste izgradili Znanstveni park i, općenito, potičete STEM područje. Pobuđuju li takvi projekti i mjere koje poduzimate pojačan interes mladih, što pokazuju vaši rezultati?
Znanstveni park važan je projekt iz više razloga, on na kreativan način pobuđuje zanimanje djece i mladih za STEM područje, ali i oplemenjuje javnu površinu koja će u budućnosti dobiti i brojne druge sadržaje. Interes djece i mladih je velik, što nas iznimno veseli. Ovaj projekt ima i puno šire značenje od lokalnog. Naime, program čija je autorica moja zamjenica Nikolina Ribarić je nedavno verificiran od nadležnog Ministarstva znanosti i obrazovanja pa on sad kreće na put u obrazovne ustanove diljem Hrvatske i tako postaje nacionalna priča.
Na koji način brinete o svojoj starijoj populaciji? Imate li za njih nekih novih mjera?
Za umirovljenike već godinama osiguravamo božićnice, a kao mjeru pomoći uslijed koronakrize posljednje smo dvije godine dodijelili uskrsnice. Sufinanciramo i obrazovne programe pa naši umirovljenici mogu besplatno pohađati informatičke tečajeve, tečajeve stranih jezika i vježbati. Redovito sufinanciramo njihove aktivnosti putem Udruge. Kad uspostavimo sustav javnog gradskog prijevoza, a riječ je o dugoročnom strateškom projektu, sufinancirat ćemo karte za umirovljenike.
I na kraju, na čemu će u sljedeće tri i pol godine vašeg mandata biti naglasak? Kakvim novitetima se vaši sugrađani mogu nadati?
Projekt koji će svakako obilježiti ovaj mandat je obnova dvorca Erdödy. Iskreno vjerujem da će konačno krenuti i rekonstrukcija željezničke pruge i gradnja nadvožnjaka Cvetković i Domagović te rekonstrukcija željezničkog kolodvora, a želim vjerovati da će Zagrebačka županija napokon pokrenuti projekt gradnje nove osnovne škole kao i obilazne prometnice Novaki – Volavje – Petrovina. Bavit ćemo se projektom uvođenja modernog i praktičnog javnog gradskog prijevoza, pripremom projekta uređenja glavnog gradskog trga, izgradnjom vrtića i centra za upravljanje rizicima, turizmom… Posla je puno, ali toga se ne bojimo, ljubav prema Jaski i povjerenje naših sugrađana meni i mojem timu potreban su vjetar u leđa! (Vedrana Humski)