Vijesti

Samobor: Na fondove EU-a prijavljen projekt dogradnje škole i izgradnje dvorane u Bregani

Grad Samobor intenzivno radi na korištenju mogućnosti koje pružaju fondovi Europske unije, a vezano za financiranje projekta.

Tako je Grad na fondove Europske unije prijavio i projekt dogradnje škole OŠ MIlana Langa i izgradnje sportske dvorane u Bregani.

„Iza nas su mjeseci rada na pripremi dokumentacije, njenom usklađivanju s aktualnim zakonima i normama, a posljednje smo ishodili suglasnost Ministarstva znanosti i obrazovanja bez koje nismo mogli predati prijavu. Ovim putem zahvaljujem svima koji su svojim radom doprinijeli završetku ovog za nas važnog koraka. Ljudi koji nisu u sustavu najčešće ne razumiju koliko je puno rada, truda i vremena potrebno kako bi se administrativno odradili ovako zahtjevni projekti. Ovo je izrazito velik i značajan projekt za naš grad, a posebno za Breganu i njene stanovnike, priče o novoj dvorani aktualne su više od 25 godina, još iz vremena kada sam pohađala tu osnovnu školu. Zato me posebno veseli da od danas započinjemo novo poglavlje za Breganu“ – izjavila je Petra Škrobot, gradonačelnica Samobora.

Grad Samobor po ulaganju u obrazovanje među najboljim je hrvatskim gradovia. Tako je primjerice u 2022. u obrazovanje je uložio 45,38 posto svog proračuna, u odnosu na godinu ranije izdvajanja je povećao za 16,3 milijuna kuna što ga je uvrstilo među deset najbolje rangiranih gradova i naše nedavne analize podataka Ministarstva financija o izvršenju proračuna.

Nakon 60 godina planirana je dogradnja osnovne škole u Bregani te gradnja sportske dvorane, a projekt predviđa dogradnju zgrade te izgradnju školske dvorane smještenu uz zgradu škole koje bi međusobno bile povezane u jednu cjelinu. Izrađena je projektna dokumentacija i ishođena građevinska dozvola. Ukupna vrijednost investicije je oko 6,2 milijuna eura, a sredstva će se osigurati iz europskih fondova i proračuna Grada.

Grad Samobor uskoro kreće s realizacijom još jednog kapitalnog projekta koji se čeka dugi niz godina, a to je izgradnja nove škole na području nekadašnje vojarne, za što je pripremljena kompletna dokumentacija i ishođena građevinska dozvola te su osigurana financijska sredstva.

-Gradnja nove škole, konkretno rekonstrukcija i dogradnja objekta 5 na području nekadašnje vojarne povijesni je trenutak za Samobor, jer nova škola gradit će se nakon više od 50 godina. Sredstvima iz fondova EU-a sufinancirano će biti 100 posto prihvatljivih troškova izgradnje škole te 86 posto prihvatljivih troškova za gradnju sportske dvorane uz školu. Uspjeli smo zatvoriti financijsku konstrukciju kapitalne investicije, jer oko 9,8 milijuna eura stiže iz fondova EU-a, a 2,3 milijuna eura osigurali smo u gradskom proračunu. Pozitivno je što smo u proračunu planirali vlastita sredstva, bez kreditnog zaduženja, što znači da što prije možemo krenuti s gradnjom – istaknula je prije neki dan gradonačelnica za naš portal, dodavši kako je procedura u Ministarstvu znanosti i obrazovanja tekla brzo te da očekuje da će tako biti i s prijavljenim projektom dogradnje OŠ Milana Langa.

Izrađena je potrebna projektna dokumentacija za rekonstrukciju škole u Rudama za potrebe održavanja jednosmjenske nastave te će projekt također biti prijavljen na natječaj Ministarstva znanosti i obrazovanja.  S početkom ove školske godine svoja vrata učenicima otvorio je najmoderniji odgojno-obrazovni objekt na području Samobora. Zgrada nekadašnje škole u Langovoj ulici, nakon desetljeća propadanja, u potpunosti je obnovljena i u tom prostoru nastavu pohađa ukupno 106 učenika prvih razreda u 5 razrednih odjeljenja Osnovne škole Bogumila Tonija. (Grad Samobor/PL)

Moglo bi vas zanimati

Novska: Još tri obitelji ostvarile potpore za kupnju kuće

Novska: U novoizgrađenoj višestambenoj zgradi s 20 stanova u Novskoj svoj će dom...

Otočac: Osnovano Povjerenstvo za revitalizaciju rijeke Gacke

Čazma dobila impresivan muzej na otvorenome