Gradonačelnik Karlovca Damir Mandić na svom je FB-u objavio kako je u prvih devet mjeseci ove godine, zahvaljujući projektu solarizacije, Grad Karlovac na troškovima električne energije uštedio preko 57.000 eura.
‘Usporedbom prvih devet mjeseci 2023. i 2024. vidimo rezultate projekta
#SolariKA solarizacija objekata naših vrtića, škola i hostela u Selcu. Na 14 objekata ugrađeni su solarni paneli, ušteda na električnoj energiji je u prvih 9 mjeseci 2024. viša od 57.000 eura.
Korištenje solarne energije opredjeljenje je i na svim novim objektima koje gradimo, ali i na Hrvatskom domu. Uz štedljivu javnu rasvjetu i ove projekte, Karlovac stvaramo energetski održivi’, istaknuo je gradonačelnik Mandić.
Naše prošlogodišnje
istraživanje pokazalo je da je upravo Grad Karlovac, uz Veliku Goricu, najdalje odmaknuo kad je u pitanju solarizacija gradskih objekata. Svoju struju u Karlovcu tako već proizvodi sedam vrtića (DV Četiri rijeke – Dubovac, DV Četiri rijeke – Turnja, DV Četiri rijeke – Švarča, DV Karlovac – Gaza, DV Karlovac – Grabrik, DV Četiri rijeke – Rakovac), šest osnovnih škola (OŠ Grabrik, OŠ Mahično, OŠ Švarča, OŠ Rečica, OŠ Dubovac i OŠ Turanj) te Hostel Karlovac u Selcu. Planirane uštede su oko 80.000 eura na godišnjoj razini.
Kako su nam tada rekli u gradskoj upravi, ukupna vrijednost projekta je 3.358.033,95 HRK/ 447.437,86 EUR, od čega je 85 posto bespovratnih sredstava, dok je Grad Karlovac osigurao 505.683,09 HRK / 67.115,68 EUR. Projekt Solarizacija ustanova Grada Karlovca je financiran od Islanda, Lihtenštajna i Norveške kroz Financijski mehanizam Europskog gospodarskog prostora ( EGP) 2014.- 2021. uz nacionalno sufinanciranje RH u okviru programa ‘Energija i klimatske promjene’.
‘Ovisno o veličini postavljene elektrane i dosadašnjoj potrošnji energije u tom objektu, škole, vrtići i Hostel će zadovoljiti od polovice do skoro potpune vlastite potrebe za električnom energijom. Veseli nas i što bi upravo neka od karlovačkih zgrada, kroz osnivanje energetske zajednice, trebala biti prva višestambena zgrada u Hrvatskoj koja sunčanom elektranom proizvodi električnu energiju za svoje potrebe. Solarni paneli na karlovačkim krovovima samo su dio našeg opredjeljenja ka zelenom i održivom, za korištenje obnovljivih izvora energije, smanjenje emisije CO2, ali i energetske potrošnje u sektorima zgradarstva, prometa i javne rasvjete te uspješne transformacije Karlovca u ekološki održiv grad’, kaže gradonačelnik. (m.p.d.)