Vijesti

Turistička zajednica Grada Krka predstavila “snorkeling avanturu” – novi turistički proizvod

 

Turistička zajednica Grada Krka predstavlja novi, uzbudljivi dodatak svojoj turističkoj ponudi – snorkeling avanturu koja otkriva netaknutu ljepotu krčkog podmorja!

Ovaj projekt, pažljivo pripreman tijekom 2024. godine, turistima omogućava jedinstven uvid u bogatstvo jadranskog podmorja uz obalu otoka Krka. Snorkeling ili ronjenje na dah na plitkim dubinama do pet metara, pruža priliku za istraživanje raznolikog morskog svijeta dostupnog i neiskusnim roniocima. Uz maske i peraje, turisti mogu uživati u čarima plitkih obalnih područja koja skrivaju jedinstvene podvodne pejzaže. Prije implementacije projekta, u suradnji s Obrtom Underwater Affair, pomno su istražene i sondirane mikrolokacije. Potom su zabilježene njihove geomorfološke karakteristike, dubine te flora i fauna, nakon čega su odabrane one najatraktivnije i najprikladnije za snorkeling.

Grad Krk, osim što je poznat po svojoj kulturno-povijesnoj baštini, čistom moru i očaravajućoj prirodi, sada pruža i mogućnost podvodnog istraživanja dviju odabranih lokacija praćenih podvodnim kartama koje otkrivaju mikrolokacije sa zadivljujućim prizorima – od detalja flore i faune do panoramskih pejzaža. Razvijanjem ovog projekta željelo se usmjeriti pozornost na naše morske resurse, istaknuti njihovu vrijednost i podići svijest o važnosti njihovog očuvanja te istovremeno potaknuti na razvoj novih oblika turizma.

Lokacija za snorkeling – spoj prirode i povijesti

Otočić Kormati Veli smješten svega pet nautičkih milja od grada Krka pripada njegovom arhipelagu i okružen je spektakularnim panoramama: na zapadu se uzdiže Cres, prema istoku Prvić i Sveti Grgur, dok se na jugu pruža pogled na otok Rab i čarobni Velebit. Na južnom rtu Kormata Velog ronioce očekuje doživljaj za pamćenje, odnosno podvodni svijet prepun živopisnih koralja i šarenih morskih spužvi. Podvodne stijene spuštaju se prema dubinama poput slapova otvarajući pogled prema neobičnim morskim biljkama i cvjetajućim kolonijama žutog koralja. Plitki plato, na dubini od tri – pet metara, dom je riba poput kneza, špara i ušate, a posebno su impresivne livade posidonije, morske cvjetnice – tvornice kisika – koja bitno pridonosi kreiranju ekosustava za brojne morske vrste. Za sve one koji vole istraživati detalje, tu su i zidovi stijena prekriveni raznim vrstama algi i koralja, u nijansama od blijedožute do ljubičaste boje. U stjenovitim procjepima, nalaze se i morska stabalca te kameni koralji, što svakom zaronu daje osjećaj otkrivanja skrivenih blaga mora. Kormati Veli su i povijesno relevantna lokacija budući da predstavljaju poprište pomorskih bitaka, a podvodni pejzaži prizivaju priče mornara i gusara koji su plovili Kvarnerom. Ovdje povijest susreće prirodu u svojoj najljepšoj i najneukroćenijoj formi, pružajući priliku za avanturu koja povezuje prošlost i sadašnjost na poseban način.

Plavnik, najveći otok u arhipelagu Krka, pravi je prirodni dragulj. Smješten zapadno od grada Krka, ovaj otok, s visokim liticama na zapadnoj strani, nudi nezaboravan doživljaj snorkelinga. U uvali Domboka, podno litica, mogu se istražiti raznobojne spužve – crvene, ljubičaste, narančaste i plave. Na istočnoj strani nalaze se fascinantni podvodni krajobrazi – koralji, spužve i morska stabalca u nijansama crvene, roze i ljubičaste boje, dok jata srebrnih fratara dodaju živost prizoru. Ova je lokacija i utočište za bjeloglave supove, zaštićene ptice koje se gnijezde na kamenitim obroncima i s visina nadgledaju krajolik. U sezoni gniježđenja mogu se vidjeti kako polako kruže nebom, s rasponom krila od gotovo tri metra. Posebno je važno ponašati se odgovorno i izbjegavati buku kako bi se očuvao njihov mir i stanište.

Posebnost podmorskih karata

Svaka od spomenutih lokacija opremljena je kartom podmorja s detaljnim prikazima dubina, pejzaža i morskih stanovnika, i to zahvaljujući radu stručnjaka: Barbare i Antona Unkovića, iz Obrta Underwater Affair. Barbara se posvetila preciznom mapiranju i pisanju interpretativnih tekstova, dok je Anton svojim objektivom uhvatio svu ljepotu morskih prostranstava.

Pravila i savjeti za sigurno i odgovorno uživanje u snorkelingu

Snorkeling je prilika da zaronite u skriveni svijet ispod površine i istražite prizore jadranskog podmorja, ali sigurnost i poštovanje prirode ostaju na prvome mjestu. Ako na lokaciji nema označenih plutača, potrebno se zadržati unutar 100 metara od obale. Najugodniji uvjeti za snorkeling su za sunčanih dana i mirnog mora, s time da se preporučuje ronjenje u društvu. S obzirom na zakonsku zaštitu hrvatskih morskih resursa, zabranjeno je uzimati zaštićene školjke, puževe, ribe i druge organizme iz mora, čime doprinosimo očuvanju morske bioraznolikosti.

Za opušteno snorkeling iskustvo, kvalitetna oprema ključna je za udobnost i sigurnost. Važno je odabrati masku koja savršeno prianja licu i ima temperirano staklo, disalicu za jednostavnije disanje te, po potrebi, peraje za lakše kretanje kroz vodu. U slučaju osjetljivosti na sunce, majica s UV zaštitom pružit će dodatnu sigurnost, dok oni skloniji hladnoći mogu imati tanko ronilačko odijelo. Snorkeling u arhipelagu grada Krka omogućuje istraživanje naših plićaka, koji obiluju životom i bojama, uz poštovanje i odgovorno ponašanje prema morskom okolišu koji pažljivo štitimo.

Razvoj snorkeling proizvoda ne samo da promiče odgovorni i održivi turizam, već podiže i ekološku svijest turista. Istraživanje podmorja i promatranje raznolikog podvodnog svijeta jedinstvena su iskustva koja su prilagođena gotovo svim dobnim skupinama, a snorkeling kao novi turistički proizvod obogaćuje ponudu grada Krka, stvarajući dodatne razloge za posjet i otkrivanje prirodnih ljepota našeg otoka. (Grad Krk)

Moglo bi vas zanimati

Grad Otočac i nezaposlenim će braniteljima isplaćivati poklon-bonove za Božić

Pula: Završeni radovi, tržnica “Veruda” dobila nadstrešnicu

Gospić: Od 2025. besplatan vrtić za roditelje s najnižim primanjima, rastu stipendije, ali...

Grubišno Polje: Novo vozilo za Gradsko društvo Crvenog križa, služit će za prijevoz...