Grad Crikvenica početkom ovog mjeseca objavio je Javni poziv za podnošenje prijava za dodjelu nepovratnih potpora iz Programa mjera poticanja razvoja poduzetništva na području Grada Crikvenice za 2024. g. U 2024. g. planirano je 229.050,00 eura za program gospodarstva i turizma od kojih 200.000,00 eura za mjere poticanja razvoja poduzetništva. Osim Grada, u provedbi pojedinih mjera iz Programa sudjeluju i pravne osobe koje su utvrđene kao nositelji provedbe pojedinih mjera.
.
Programom su obuhvaćena sva područja poticanja razvoja poduzetništva, odnosno, razvoj poduzetničkih potpornih institucija, jačanje konkurentnosti poduzetnika i poticanje cjelogodišnjeg poslovanja, oblici poticanja obrazovanja i informiranja u poduzetništvu, razvoj i poticanje ženskog poduzetništva i očuvanje deficitarnih zanimanja, potpore za unaprjeđenje ruralnog turizma i početak obavljanja djelatnosti OPG-a i SOPG-a te poticanje zapošljavanja mladih.
Na području razvoja poduzetničkih potpornih institucija provodit će se mjera “Sufinanciranje rada LAG-a “Vinodol” i LAGUR-a “Tunera”, a dodjeljivat će se potpora za troškove (članarina) za LAG i LAGUR u iznosu od 3.850 eura odnosno do visine ukupno osiguranih sredstava u proračunu.
U sklopu jačanja konkurentnosti poduzetnika i poticanje cjelogodišnjeg poslovanja Crikveničanima će na raspolaganju biti i mjera “Sufinanciranje izrade marketinških planova i/ili istraživanja tržišta i marketinških aktivnosti i troškova implementacije grafičkog i industrijskog dizajna, izgradnje brenda proizvoda i/ili usluga”, a potpora će se dodjeljivati za troškove definiranja vizualnog identiteta (logotipa, naziva i tipografije), kreiranja strategije razvoja novoga brenda ili izmjene postojećeg i s tim u vezi provedbe medijske kampanje te za troškove nabave i implementacije industrijskog dizajna u novi ili unaprijeđeni proizvod u visini od 30 posto troškova, a najviše do 400 eura po zahtjevu, odnosno ukupno do tisuću eura po mjeri. Unutar ovog područja dostupna je i mjera koja se odnosi na sufinanciranje nabave i ugradnje strojeva i opreme i uređenja poslovnog prostora. Odnosno, dodjeljivat će se potpora za nabavu i ugradnju novih strojeva, alata i opreme za poslovanje pojedinačne vrijednosti (vrijednost bez PDV-a) veće od 300 eura s rokom upotrebe duljim od godine dana te radove na uređenju poslovnog prostora koji povećavaju kvalitetu i vrijednost (izgradnja i investicijsko održavanje) istog u visini od 25 posto troškova, a najviše 3.300 eura po zahtjevu, ukupno do 55 tisuća eura po mjeri, odnosno do visine ukupno osiguranih sredstava u proračunu.
Sufinanciranje se ne odobrava za nabavu rabljenih strojeva, alata i opreme, za nabavu namještaja, prijevoznih sredstava te ulaganja u opremanje i uređenje apartmanskog smještaja. Grad Crikvenica sufinancira i inicijalne troškove pokretanja gospodarske aktivnosti poduzetnika početnika i to za nabavu opreme, alata, inventara i zaštitnih sredstava, uređenje poslovnog prostora (građevinski, instalacijski i radovi unutrašnjeg uređenja), izradu poslovnog plana/investicijskih programa, konzultantske i knjigovodstvene usluge, najam poslovnog prostora, potrebnu izobrazbu te izradu mrežne stranice i vizualnog identiteta tvrtke u visini od 50 posto troškova, a najviše 600 eura po zahtjevu, ukupno do 8,5 tisuća eura po mjeri, odnosno do visine ukupno osiguranih sredstava u proračunu. Sufinanciraju se i troškovi uvođenja informacijskih sustava i aplikacija u procese odlučivanja, upravljanja i promocije te informatizaciju poslovnih procesa u visini od 40 posto troškova, a najviše 1.300 eura po zahtjevu, ukupno do 7 tisuća eura po mjeri odnosno do visine ukupno osiguranih sredstava u proračunu. U opravdane troškove ulaze troškovi nabave softvera za razvoj proizvoda i usluga, softvera za razvoj proizvoda i usluga, softvera za distribuciju ili prodaju proizvoda i usluga (uključujući financiranje nabave profesionalne softverske licence, ne uključujući licence za operativne sustave), softvera usluga i infrastrukture “računalnog oblaka” i mobilne aplikacije.
Cjelogodišnje poslovanje poduzetnika Grad Crikvenica potiče i povratom poreza na potrošnju za poduzetnike koji posluju 12 mjeseci u godini i onima koji posluju osam i više mjeseci u godini, popustom za zakup javnih površina, umanjenjem obveze za plaćanje komunalne naknade. Ukupan iznos potpore osigura proračunom za ovu namjenu je 22 tisuće eura.
U kontekstu poticanja obrazovanja i informiranja u poduzetništvu provode se programi razvoja poduzetničkih sposobnosti djece, mladih, učeničkih zadruga, startup inkubatora, shared officea i sl. Konkretno, promiče se poduzetničko razmišljanje, natjecanje u poduzetničkim idejama i nagrađivanje najboljih, sufinanciraju se troškovi opreme i materijala potrebnog za rad inkubatora, pokretanje rada zadruga u prve dvije godine od osnivanja iznosom najviše do 300 eura, a sufinanciraju se i troškovi predavača iznosom do maksimalno 2.000 eura. Kroz projekt „Edukacijom do uspjeha“ održavaju se besplatne edukacije za poduzetnike o novostima u poslovanju u 2024. godini te dvije radionice za učenike Srednje škole dr. Antuna Barca, na temu financijske pismenosti i pisanja životopisa i molbe za posao. Teme od interesa za poduzetnike Grad Crikvenica obrađuje u suradnji s Udruženjem obrtnika Grada Crikvenice i Vinodolske općine, Ekonomskim fakultetom Sveučilišta u Rijeci i ostalim stručnjacima i suradnjicima ovisno o odabranoj temi. Sredstva za realizaciju predviđena su u proračunu. Sufinanciraju se i troškovi obrazovanja, stručnog osposobljavanja i usavršavanja zaposlenika i financiranje majstorskih ispita. Dodjeljuje se potpora za u visini do 30 posto troškova, a najviše 150 eura po zahtjevu, ukupno tisuću eura po mjeri i financiranje majstorskih ispita do ukupnog iznosa od 2,5 tisuće eura odnosno do visine ukupno osiguranih sredstava u proračunu.
U području razvoja i poticanja ženskog poduzetništva i očuvanja deficitarnih zanimanja Grad Crikvenica, primjerice, u svrhu tehnološkog unaprjeđenja poslovanja sufinancira nabavku opreme za poslovanje pojedinačne vrijednosti veće od 300 eura s rokom upotrebe duljim od godine dana, uređenje unutarnjeg poslovnog prostora/radionice, najma poslovnog prostora, troškove čuvanja djece poduzetnicama početnicama u visini od 30 posto troškova. Ova potpora može iznositi najviše tisuću eura po zahtjevu, ukupno do 35 tisuća eura po mjeri, odnosno do visine ukupno osiguranih sredstava u proračunu. Na području očuvanja deficitarnih zanimanja Grad sufinancira troškove nabave strojeva, alata i opreme, uređenja i najma poslovnog prostora do 80 posto vrijednosti, najviše 3,5 tisuća eura po zahtjevu, odnosno ukupno 35 tisuća eura, odnosno do visine ukupno osiguranih sredstava u proračunu. Sufinancira se i izrada projekata energetske učinkovitosti i uvođenja obnovljivih izvora energije u poslovnim objektima na području Crikvenice i to za mjere povećanja energetske učinkovitosti i mjere povećanja korištenja obnovljivih izvora energije do 50 posto vrijednosti, najviše tisuću eura po zahtjevu, odnosno ukupno 7 tisuća eura po mjeri.