ANALIZA Podaci DZS-a za 2023. godinu

Porast broja vrtićke djece u 80 gradova – evo koji gradovi imaju najbolji standard i najveći broj odgojitelja u odnosu na broj djece….

Ako izuzmemo Grad Zagreb, po broju vrtićanaca na svakih 1000 stanovnika prednjači Čakovec, porast broja upisane djece lani je, u odnosu na 2022. godinu najveći u Kastvu, a Komiža se može pohvaliti najvećim rastom broja odgojitelja  kao i najnižim brojem djece po odgojitelju u istom razdoblju, odnosno, najboljim vrtićkim standardom po tom pitanju. Ukupno je najviše vrtićanaca u Splitu. 

Unatoč činjenici da nas je sve manje i da smo jedna od zemalja s najlošijim demografskim kretanjima i dalje se događa da u vrtićima nemamo dovoljno mjesta za sve mališane te ih pozamašan broj ostaje neupisan, a roditelji „na sto muka“ kome i gdje ostaviti djecu dok su oni na poslu. U posljednjih nekoliko godina iz izvora poput NPOO, EU fondova, Programa ruralnog razvoja te vlastitih resursa, jedinice lokalne samouprave povukle su značajna sredstva za gradnju i opremanje novih vrtića ili proširenje i adaptaciju već postojećih kao i za osiguravanje pedagoškog nadstandarda, sufinanciranje ili financiranje smještaja. Ovih je dana završilo i javno savjetovanje za novi Natječaj putem kojeg je iz Europskog fonda za regionalni razvoj te državnog proračuna gradovima, županijama i općinama dostupno 45,7 milijuna eura bespovratnih sredstava za  izgradnju, dogradnju, nadogradnju, rekonstrukciju, adaptaciju i opremanje predškolskih ustanova. Jedinice lokalne samouprave tako će pojedinačno moći povući između 80 tisuća i 2 milijuna eura, a  cilj Vlade RH je do kraja drugog kvartala 2026. godine osigurati 22.500 novih mjesta za polaznike vrtića.

Osim same dostupnosti mjesta u vrtiću, mnogim je roditeljima prepreka i cijena predškolskog programa, a mjere i projekti kojima se nastoji doskočiti problemima te vrste variraju od grada do grada. Potpuno besplatan vrtić zasad nudi samo njih šest;  Belišće, Umag, Vrlika, Obrovac,  Sinj i Ploče.

Što se tiče ukupnog broja upisane vrtićke djece (prema podacima Državnog zavoda za statistiku), ako zanemarimo Zagreb koji je neusporediv s drugim gradovima, prednjače, jasno, ostali veliki gradovi. Prvi je Split sa 6.248 upisanih mališana, slijede Rijeka, Osijek i Zadar gdje je vrtićanaca u rasponu od 3.167 do 3.811. Potom ih je najviše u Velikoj Gorici, odnosno, 2.904, a zatim u Puli koja je u 2023. godini imala 2.058 vrtićke djece. Među deset najbolje rangiranih još su Slavonski Brod, Šibenik, Dubrovnik i Čakovec gdje se raspon upisanih kreće između 1.878 i 1.928 vrtićanaca.

Gledamo li broj djece na svakih tisuću stanovnika, na prvom je mjestu Čakovec s brojkom od 69,2 mališana, a u pet najbolje rangiranih su još i Kastav (61,8), Solin (61,4), Prelog (55,4) i Korčula (53,4). U Novigradu je na tisuću stanovnika 51,2 vrtićke djece, u Umagu 50,3, a listu zatvaraju Buje (49,1), Opuzen (47,9) i Ludbreg (47,7).

U 80 gradova zabilježen je porast broja upisane djece, dok je ukupno u 2023. godini 3,239 upisanih više nego što je bilo u godini ranije. Porastom broja upisanih vrtićanaca najviše se može pohvaliti Kastav budući da ih je u odnosu na 2022.  bilo 49,64 posto više ili, izraženo u konkretnim brojkama, 209 polaznika više (s 421 djeteta „narasli“ su na 630). Drugi je Otok gdje je brojka veća za 31,30 posto, potom Kraljevica u kojoj je rast za 30,23 posto, u Cresu je 29,17 posto više upisanih mališana, peti je Poreč s postotkom od 28,67 posto više polaznika. Listu najboljih čine još Klanjec, Buje, Trogir, Novi Marof i Skradin u kojima se trend rasta kreće u rasponu od 17,24 do 23,68 posto.

U 2023. u odnosu na prethodnu godinu narastao je i broj odgojitelja, odnosno, umjesto 19.131 u 2022. lani ih je bilo ukupno 20.519.  Što se tiče porasta, on je najveći u Komiži (za 100 posto) koja je umjesto 7 odgojitelja, koliko ih je bilo u 2022. godini, u 2023. bila bogatija za još toliko. Slijedi Pleternica s rastom od 59,26 posto, Zlatar je treći s povećanjem od 47,06 posto, potom Grubišno Polje gdje je trend porasta 45,45 posto, a Skradin, iako je naveden kao peti dijeli istu poziciju jer je „u dlaku“ isto i postotno povećanje. Na listi deset najbolje rangiranih nalaze se još gradovi Klanjec, Kutjevo, Rab, Poreč i Belišće čiji je porast broja odgojitelja u vrtićima u rasponu od 33,33 do 35,71 posto.

Broj djece po odgojitelju jedan je od najvažnijih pokazatelja pedagoškog standarda i njemu najbolje udovoljavaju mali gradovi kojih je i na ovoj listi najviše. Prva je Komiža s 3,29 djece po jednom odgojitelju, drugi je Novi Vinodolski s 3,43 djeteta, slijede Čabar, Novigrad, Opatija i Mali Lošinj s brojevima od 3,48 do 3,96 djece po odgojitelju, a među najboljima su još Cres, Skradin, Poreč i Sisak s rasponom od 4 do 4,38 djece po odgojitelju. Sisak je, dakle, jedini veliki grad na ovom popisu, dva srednja grada su Opatija i Poreč dok su sve ostalo mali gradovi.

(V.H.)

Moglo bi vas zanimati

Novi Marof, Bakar, Nin, Duga Resa….Evo koji gradovi najviše izdvajaju za zaštitu okoliša!

Većina gradova povećala izdvajanja za kvalitetu života, prednjači Zlatar – evo koji se...

Besplatan vrtić i javni prijevoz, veće stipendije, potpore za stambeno zbrinjavanje i medicinski...

Najljepši Advent ostvario rekordne rezultate i u Varaždin privukao preko 200 tisuća posjetitelja!...