Analize TOP 10

Sinj i Poreč obranili titulu pobjednika svih naših proračunskih analiza – evo tko je još u Top 10 najboljih….

Sinj i Poreč obranili su lanjske titule pobjednika naše tradicionalne ‘analize svih analiza’. Nakon što smo izredali sve proračunske analize za 2023. (podaci za netom minulu 2024. još se obrađuju), ‘alkarski’ Sinj se ponovo nametnuo kao grad koji se najčešće našao u Top 10 najboljih u analizama portala u kojima smo analizirali udio proračunskih izdvajanja, a među gradovima koji su na tom polju izračuna najčešće bili u Top 10 su se još našli Metković, Donji Miholjac, Zabok, Pletrernica, Ivanić-Grad, Novi Vinodolski, Drniš, Novi Marof i Vis. Grad Poreč prednjači, pak, po pitanju broja pozicija u najboljih deset kada se radi o per capita izdvajanju u našim provedenim proračunskim analizama. U najbližoj su mu pratnji: Novigrad, Glina, Novi Vinodolski, Rovinj, Hvar, Pazin, Krk, Zabok i Novalja…

Baš kao i svake godine, ponovno smo presjekli najnovije proračunske analize koje smo na Gradonačelnik.hr-u proveli i objavili tijekom 2024., a temeljile su se na posljednjim podacima FINA-e, DZS-a i Ministarstva financija o proračunskim izdvajanju gradova za 2023. godinu, koji imaju direktan utjecaj na kvalitetu života i gospodarstvo hrvatskih gradova. Obuhvatili smo 13 ključnih proračunskih stavki, čije smo izvršenje detaljno pratili, kontinuirano na našoj stranici analizirajući udio sredstava izdvojenih iz proračuna, kao i izdatke po stanovniku, tzv. ‘per capita’.

Među vrednovanim kategorijama su ona po nama najvažnija izdvajanja za zdravstvo, obrazovanje, predškolsko obrazovanje, civilnu zaštitu, vatrogastvo, socijalnu zaštitu, unapređenje stanovanja i zajednice, zaštitu okoliša, kulturu, sport, kao i subvencije za poljoprivrednike, poduzetnike i obrtnike, kao stavke ključne za ocjenu uspješnosti lokalnih uprava, a naš cilj je bio odabrati najbolje gradove koji su se preklani naročito istaknuli provedenim aktivnostima i ulaganjima.

U analizi svih analiza gradove smo rangirali prvenstveno po tome koliko su se puta našli u Top 10 po tematskim kategorijama, a onda po pozicijama. Npr. ako su se dva grada isti broj puta našli u Top 10, gledali smo koji je bio bolje rangiran i tako na koncu dobili relevantan i objektivan poredak.

Promatra li se izdvajanje prema postotnim udjelima iz proračuna za pojedinu stavku u relativnom iznosu, Grad Sinj i Metković su po 4 puta bili u vodećih 10, Donji Miholjac, Zabok, Pleternica, Ivanić-Grad i Novi Vinodolski po 3, Drniš, Novi Marof, Vis, Solin, Korčula, Našice, Nin, Novigrad, Petrinja, Garešnica, Vinkovci, Duga Resa, Vodice, Vrlika, Pazin, Ivanec, Daruvar, Đakovo, Varaždin, Rijeka, Imotski, Vukovar, Slatina, Prelog i Rab po 2 puta… Promatra li se pak izdvajanje iz proračuna za pojedinu stavku u odnosu na broj stanovnika, listu tu predvodi Grad Poreč sa 5 plasmana u Top 10 naših analiza, a potom slijede Novigrad, Glina, Novi Vinodolski, Rovinj i Hvar po 4, Pazin, Krk, Zabok, Novalja, Cres, Labin, Vukovar, Ivanić-Grad i Opatija po 3 puta…

Dva grada, Novi Vinodolski i Zabok, jedini su, pak, gradovi koji su se našli u prestižnih Top 10 i kada se gleda udio u proračunskom izdvajanju i izdvajanje ‘per capita’, po ‘glavi’ stanovnika.

Brojke tako pokazuju da je prema izdvajanjima i ulaganjima iz gradskih proračuna u 2023. najbolje pokazatelje imao Sinj koji se među svim hrvatskim gradovima našao najviše puta u vrhu tablica, i to: 2. po proračunskom izdvajanju za subvencije lokalnim poljoprivrednicima koje su iznosile  1.05 posto, zatim 7. prema izdvajanju za socijalnu zaštitu – 12.52 posto sredstava, 8. po izdvajanju za sport – 10.05 posto i prema izdvajanju za predškolsko obrazovanje- 22.25 posto sredstava. Drugi je ukupno u analizi svih analiza gledajući izdvojeni proračunski novac bio Metković koji se naročito istaknuo 3. pozicijom u potporama poljoprivrednicima- 0.93 posto, kao i 6.mjestom po izdvajanju za zdravstvo – 1.71 posto  i predškolsko obrazovanje- 23.12 posto ukupnih novčanih davanja. Trećom se pozicijom u Top 10 od Top 10 prema izdvajanju iz proračuna može pohvaliti – Donji Miholjac. Tako je u promatranoj godini bio 1. u subvencijama poljoprivrednicima- 1.13 posto, prema ulaganju u predškolstvo- 21.71 posto i 10. po izdvajanju za socijalu- 9.14 posto proračunskog udjela.

Zabok je u kategoriji ukupno četvrti u poretku- 3. udjelom izdvajanja za vatrogastvo (12.28 posto), 9. po izdvajanju za unapređenju stanovanja i zajednice  (44.76 posto) i 10. izdvajanjem za sport (9.21 posto), Pleternica se nalazi na petoj poziciji- 4. udjelom izdvajanja za predškolsko obrazovanje (25.31 posto), 5.ulaganjem u socijalnu zaštitu (15.86 posto), 7. izdvajanjem za obitelj i djecu (2.23 posto), a šesti je Ivanić-Grad–  6. ulaganjem u vatrogastvo (11 posto) i subvencijama poljoprivredi (0.62 posto), ali i 9. izdvajanjem za turizam (3.13 posto sredstava). Novi Vinodolski zauzima sedmu poziciju – 6. izdvajanjem za turistički sektor (4.76 posto) i proračunskim udjelom izdvajanja za obitelj i djecu (2.38 posto), kao i 10. po izdvajanju za zaštitu okoliša (10.55 posto), Drniš je osmi, ali i jedini grad s dva ‘naslova’- 1. udjelom izdvajanja za vatrogastvo (13.82 posto) i predškolstvo (33.13 posto), Novi Marof se nalazi na devetom mjestu – 1. po udjelu izdvajanja za zaštitu okoliša (23.95 posto) i 5.prema subvencijama poljoprivrednicima (0.63 posto), dok je deseti Vis– 1. po izdvajanju za sport (39.90 posto) i 9. ulaganjem u obitelj i djecu (2,0 posto izdojenih proračunskih sredstava)…

Poreč je prvi na tablici prema izdvajanjima po ‘broju stanovnika’.

Tu se čak pet puta našao u Top 10 naših analiza, 3. po subvencijama poduzetnicima i obrtnicima ‘per capita’ (49 eura) i izdvajanjem za obrazovanje (782 eura), 4. izdvajanjem za predškolstvo (334 eura), 6. po PC potporama obitelji i djeci (26 eura), 9. izdvajanjem za sport (138 eura). Novigrad je ukupno drugi u našoj analizi svih analiza za 2023. prema izdvajanjima po stanovniku –  1. prema ulaganju stanovanje i zajednicu (1.156 eura), 2. izdvajanjem u sport (211 eura) i zdravstvo (50 eura), 3. ulaganjem u predškolsko obrazovanje (338 eura). Glina je ‘brončana’, treća, na zbirnoj ljestvici provedenih analiza portala u rubrici ‘per capita’ – 2. po izdvajanju za kulturu (674 eura), 3. subvencijama poljoprivrednicima (7 eura), 5. izdvajanjem za zaštitu okoliša (210 eura), 6. prema ulaganju u socijalnu zaštitu stanovništva (223 eura). Novi Vinodolski se našao na visokom četvrtom mjestu u tablici izdvajanja po glavi stanovnika – 3. po izdvajanju za obitelj i djecu (41 euro), 5.  ulaganjem u turizam (82 eura), 6. izdvajanjem u predškolstvo (286 eura), 7. ulaganjem u zaštitu okoliša (182 eura)…

Rovinj je u istoj rubrici bio ukupno peti – 4. po PC izdvajanju za obrazovanje (753 eura), 6. izdvajanjem za sport (144 eura), 7.ulaganjem u predškolsko obrazovanje (278 eura), 10. izdvajanjem za zdravstvo (21 euro), Hvar zauzima šestu poziciju – 7. po uslugama za unaprjeđenje stanovanja i zajednice (787 eura), 8. izdvajanjem za zdravstvo (23 eura), kulturu (227 eura), obitelj i djecu (25 eura). Pazin je sedmi na ‘per capita’ listi – 1. po PC izdvajanju za obrazovanje (1.193 eura), 2. prema ulaganju u predškolstvo (344 eura), 5. izdvajanjem za socijalnu zaštitu (285 eura). Krk se našao na osmoj poziciji poretka PC izdvajanja – 1. po izdvajanju za predškolsko obrazovanje (585 eura), 3. prema proračunskom ulaganju u vatrogastvo po glavi stanovnika (148 eura), 8. po ‘per capita’ izdvajanju za obrazovanje (642 eura). Zabok je deveti- 2. po ulaganju u vatrogastvo (184 eura), 8. prema izdvajanju za usluge unapređenja stanovanja i zajednice (670 eura), kao i razvoj sporta (138 eura), a Novalja zaključuje listu deset najboljih u PC kategoriji analiza za 2023.- 3. izdvajanjem za zdravstvo (43 eura), 5. po subvencijama poljoprivrednicima (7 eura) i 10. ulaganjem u zaštitu okoliša (139 eura).

Treba reći i kako su po 2 puta među Top 10 u našim analizama prema ‘per capita’  izdvajanjima iz proračuna, također odmah blizu do vodećih bili i: Vis, Petrinja, Nin, Obrovac, Grubišno Polje, Varaždin, Biograd na Moru, Vodice, Rijeka, Mali Lošinj, Dubrovnik, Vrlika, Umag, Drniš i Sisak,  ali u odnosu na nabrojane u Top 10 od Top 10, nešto slabije plasirani na pozicijama u pojedinačnim tematskim kategorijama…

Isto tako ima i onih koji nisu ušli u sumiranih prvih 10/10 ‘analize svih analiza’, ali su imali vodeće pozicije po proračunskim postotnim udjelima izdvajanja, kao Buzet (socijalna zaštita), Županja (obitelj i djeca), Čakovec (obrazovanje), Zlatar (unapređenje stanovanja i zajednice), Klanjec (kultura), Lipik (turizam) i Kaštela (subvencije poduzetnicima i obrtnicima). Slična priča je i kada su u pitanju izdvajanja ‘per capita’, pa su izvan 10 ukupno najboljih, prva mjesta u pojedinim kategorijama imali Lipik (i tu naravno turizam), Vis (sport), Petrinja (kultura), Nin (zaštita okoliša), Obrovac (socijalna zaštita), Grubišno Polje (subvencije lokalnim poljoprivrednicima), Pag (vatrogastvo) i Pula (novčane subvencije poduzetnicima i obrtnicima).

Valja napomenuti i kako u analizi Top 10 iz sasvim razumljivih razloga, zbog specifičnosti statusa i veličine proračuna teško usporedivog ostalima nismo uzeli poziciju Grada Zagreba. ‘Metropola’ bi, ukoliko bi je ipak ubacili u zbirni izračun, bila 9. na ljestvici Top 10/Top 10 plasmana prema postotnom udjelu proračunskih izdvajanja: 2 puta u Top 10- 1. po ulaganju u zdravstvo-15.43 posto, i 2. po izdvajanju za obitelj i djecu- 2.91 posto sredstava. Na PC tablici našla bi se pak u samom vrhu, 2. u poretku: 4.puta u Top 10- 1. izdvajanjem za zdravstvo- 395 eura, i obitelj i djecu- 75 eura, 2. ulaganjem u obrazovanje po stanovniku- 855 eura i 8. izdvajanjem za socijalnu zaštitu – 170 PC eura… (Pero Livajić)

Moglo bi vas zanimati

VIDEO-INTERVJU Mirko Duspara: Siguran posao, besplatan vrtić i javni prijevoz, povoljan način za...

U četiri godine gradovi za kulturu izdvojili oko 1,22 milijarde eura, evo koji...

Saša Rister: “Utrostručili smo proračun i pokrenuli ključne projekte za budućnost i razvoj...

Slavko Grgić: Četiri mjeseca mandata su dovoljna da građani vide razliku – Otočani...