Grad Sinj pobjednik je naše analize svih analiza, kada je riječ o proračunskim izdvajanjima za 2022., a među gradovima koji su na tom polju izračuna najčešće bili u Top 10 su još Ogulin, Korčula, Ivanić-Grad, Našice, Vrbovec, Vis, Novalja, Buzet i Pleternica… Grad Poreč prednjači pak po pitanju broja pozicija u ‘najboljih deset’ kada se radi o ‘per capita’ izdvajanju u našim provedenim proračunskim analizama. U najbližoj su mu pratnji: Opatija, Mali Lošinj, Novalja, Novigrad, Rovinj, Vis, Pazin, Krk i Makarska…

Kao i svake godine i ove smo podvukli crtu pod čitav niz proračunskih analiza koje smo na portalu Gradonačelnik.hr provodili i predstavljali kroz proteklu 2023., a odnosile su se na posljednje dostupne podatke o proračunskom izdvajanju gradova za različite stavke koje su izravno utjecale na kvalitetu života i gospodarstvo u 2022. U obzir smo uzeli 13 stavki (izvršenje proračuna za spomenutu godinu) za koje smo na našoj stranici kontinuirano radili analize ulaganja, gledajući udjel izdvojenih sredstava iz proračuna i izdvajanja u odnosu na broj stanovnika.

Izdvajanja za zdravstvo, turizam, obrazovanje, predškolsko obrazovanje, vatrogastvo, socijalnu zaštitu, usluge unapređenja stanovanja i zajednice, izdvajanja za zaštitu okoliša, kulturu, sport, subvencije poljoprivrednicima, subvencije poduzetnicima i subvencije obrtnicima kategorije su u kojima smo birali najbolje gradove u 2022. godini, prijelaznoj iz ‘novonormalnog’ u ‘staronormalno’ stanje oporavka i izlaska iz danas na sreću pomalo i zaboravljene pandemije bolesti COVID-19, koja je u dvije ranije godine usporavanjem ili čak i zaustavljanjem gospodarskih i društvenih aktivnosti uzrokovala globalnu krizu većih razmjera i od financijskog kolapsa iz 2008.

Promatra li se izdvajanje iz proračuna za pojedinu stavku u relativnom iznosu, Grad Sinj čak je 4 puta bio u vodećih 10, Ogulin i Korčula po 3 puta, Ivanić-Grad, Našice, Vrbovec, Vis, Novalja, Buzet, Pleternica, Zabok, Mali Lošinj, Vrlika, Pazin, Opuzen, Ozalj, Vodice, Donji Miholjac, Novska, Benkovac, Solin, Metković, Sveti Ivan Zelina, Imotski, Drniš, Grubišno Polje, Obrovac, Oroslavje, Slavonski Brod, Samobor, Pakrac, Novigrad i Pula po 2 puta. Promatra li se pak izdvajanje iz proračuna za pojedinu stavku u odnosu na broj stanovnika, tu listu predvodi Grad Poreč sa 6 plasmana u Top 10 naših analiza, a potom slijede Opatija i Mali Lošinj po 5 puta, Novalja, Novigrad i Rovinj po 4 puta, Vis, Pazin, Krk, Makarska, Cres, Nin, Novi Vinodolski, Varaždin, Rijeka i Umag po 3 puta…

U ‘oči upada’ i kako su poziciju u vrhu oba poretka zaslužili otočni gradovi, u rubrici proračunskih izdvajanja među deset vodećih u ‘analizi svih analiza’ svoje mjesto zauzimaju Korčula, Vis i Novalja, njih tri, dok ih 4 – Mali Lošinj, Novalja, Vis i Krk drži mjesto u Top 10 poretka izdvajanja izračuna ‘po glavi stanovnika’. Uz to, u potonjoj ‘per capita’ tablici izdvajanja sredstava u analiziranim proračunskim područjima može se lako zapaziti i kako najviši ‘gornji dom’ redoslijeda redom pripada upravo ‘morskim’ bilo otočnim ili priobalnim gradovima…

Brojke tako pokazuju da je prema izdvajanjima i ulaganjima iz gradskih proračuna u 2022. najbolje pokazatelje imao Sinj koji se među svim hrvatskim gradovima našao najviše puta u vrhu tablica, i to: 4. po proračunskom izdvajanju za subvencije lokalnim poljoprivrednicima koje su iznosile  1 posto, zatim 5. prema izdvajanju za socijalnu zaštitu – 14 posto sredstava, 6. po izdvajanju za sport – 11 posto, i 10. prema izdvajanju za predškolsko obrazovanje- 23 posto sredstava. Drugi je ukupno u analizi svih analiza gledajući izdvojeni proračunski novac bio Ogulin koji se naročito istaknuo 3. pozicijom u izdvajanju za zaštitu okoliša- 17 posto sredstava, osmim mjestom u poretku prema izdvajanju za socijalnu zaštitu- 12 posto, kao i 9. pozicijom po izdvajanju za vatrogastvo- devet posto sredstava. Trećom se pozicijom u Top 10 od Top 10 prema izdvajanju iz proračuna može pohvaliti Korčula. Tako je u promatranoj godini bila 6. po izdvajanju za zdravstvo- 2 posto sredstava, 8. prema izdvajanju za usluge unapređenja stanovanja i zajednice- 39 posto, i deseta po izdvajanju za kulturu- 15 posto udjela proračunskih sredstava.

Ivanić-Grad je ukupno četvrti, ali i jedini grad s dva ‘naslova’- 1. udjelom izdvajanja za vatrogastvo (13 posto) i po subvencijama poljoprivrednicima (1 posto), Našice su pete- 1. po subvencijama obrtnicima (2 posto) i 2. udjelom izdvajanja za kulturu (32 posto), Vrbovec zauzima šestu poziciju – 1. izdvajanjem za obrazovanje (53 posto) i 2. udjelom subvencija obrtnicima (2 posto), Vis je sedmi – 1. po izdvajanju za sport (26 posto) i 3. udjelom izdvajanja za socijalnu zaštitu (19 posto), Novalja se nalazi na osmom mjestu – 1. po udjelu izdvajanja za zdravstvo (2 posto) i 5. izdvajanjem za zaštitu okoliša (16 posto), Buzet je ukupno deveti – 1. udjelom izdvajanja za socijalnu zaštitu (26 posto) i 8. udjelom izdvajanja za vatrogastvo (9 posto), a Pleternica deseta – 1. udjelom izdvajanja za kulturu (33  posto) i 10. po udjelu isplaćenih subvencija lokalnim poljoprivrednicima (1 posto proračunskih sredstava)…

Poreč je prvi na tablici prema izdvajanjima po glavi stanovnika.

Tu se čak šest puta našao u Top 10 naših analiza, 2. po subvencijama poduzetnicima ‘per capita’ (286 kuna), 6. izdvajanjem za zdravstvo po stanovniku (169 kuna), 7. po PC izdvajanju za obrazovanje (4.555 kuna), 8. po ‘per capita’ ulaganjima u sport (889 kuna) i predškolsko obrazovanje (1.746 kuna), kao i 10. prema proračunskoj potpori socijalnoj zaštiti (707 kuna). Opatija je ukupno druga u našoj analizi svih analiza za 2022. prema izdvajanjima po stanovniku –1. prema ulaganju u obrtništvo (231 kuna),  2. po PC izdvajanju za predškolstvo (3.477 kuna), 5. prema izdvajanju za zaštitu okoliša (1.642 kune), 6. ulaganjem u vatrogastvo (881 kuna) i 7. izdvajanjem za kulturu (1.378 kuna). Mali Lošinj je ‘brončani’, treći, na zbirnoj ljestvici provedenih analiza portala u rubrici ‘per capita’ – 2. po izdvajanju za zaštitu okoliša (2.446 kuna), 3. prema ulaganju u turizam (948 kuna), 5. po izdvajanju za zdravstvo (171 kuna) i Vatrogastvo (930 kuna), 9. ulaganjem u kulturu (1.251 kuna).

Novalja se našla na visokom četvrtom mjestu u tablici izdvajanja po glavi stanovnika – 1. po izdvajanju za zdravstvo (346 kuna), 2. prema ulaganju u lokalnu poljoprivredu (90 kuna), 3. po izdvajanju za zaštitu okoliša (2.390 kuna), 6. prema ulaganju u obrtništvo (69 kuna). Novigrad je u istoj rubrici bio ukupno peti – 2. po PC izdvajanju za zdravstvo (215 kuna), 3. po ‘per capita’ izdvajanju za sport (167 kuna), 4. prema ulaganju po stanovniku u unaprjeđenje stanovanja i zajednice (5.025 kuna) i 5. izdvajanjem za predškolstvo po glavi stanovnika (2.169 kuna). Rovinj se u PC zbirnoj Top 10 analizi plasirao na šestu poziciju – 4. po ‘per capita’ izdvajanju za obrazovanje (4.748 kuna) i sport (1.380 kuna), 9. prema izdvajanju za predškolstvo (1.742 kune) i 10. po PC ulaganju u vatrogastvo (746 kuna). Vis je sedmi na ‘per capita’ listi – 1. po PC izdvajanju za socijalnu zaštitu (3.559 kuna) i sport (4.841 kuna), 9. prema ulaganju u usluge unapređenja stanovanja i zajednice (3.458 kuna). Pazin se našao na osmoj poziciji poretka PC izdvajanja – 1. po izdvajanju za obrazovanje (7.950 kuna), 2. prema proračunskom ulaganju u socijalnu zaštitu po glavi stanovnika (1.995 kuna), 6. po ‘per capita’ izdvajanju za predškolstvo (2.026 kuna). Krk je deveti- 1. po ulaganju u predškolstvo (3.720 kuna), 4. prema izdvajanju u vatrogastvo (951 kuna) i 10. po ulaganju u obrazovanje (4.139 kuna), a Makarska zaključuje listu deset najboljih u PC kategoriji analiza za 2022.- 3. izdvajanjem za predškolstvo ( 2.513 kune) i obrazovanje (4.139 kuna), 7. pozicijom prema ulaganju u sport (896 kuna).

Treba reći i kako su po 2 puta među Top 10 u našim analizama prema izdvajanjima ‘per capita’ bili: Zabok, Benkovac, Ivanić-Grad, Pag, Petrinja, Pleternica, Lipik, Labin, Pula, Našice, Opuzen, Vodice, Novska, Vrlika, Obrovac, Vinkovci, Stari Grad, Ogulin i Korčula. Poredak onih s podjednakim brojem mjesta u Top 10 od Top 10, učinjen je pak na temelju plasmana na pozicijama u pojedinačnim kategorijama. Isto tako ima i onih koji nisu ušli u prvih 10, ali su imali vodeće pozicije po proračunskim izdvajanjima, kao Orahovica (izdvajanja za turizam), Komiža (usluga unapređenja stanovanja i zajednice), Pregrada (predškolsko obrazovanje), Bakar (zaštita okoliša) i Kaštela (subvencije poduzetnicima). Slična priča je i kada su u pitanju izdvajanja ‘per capita’, pa su izvan 10 najboljih, prva mjesta u pojedinim kategorijama imali Zabok (vatrogastvo), Benkovac (kultura), Ivanić-Grad (poljoprivreda), Komiža (unapređenje stanovanja i zajednice), Orahovica (turizam), Bakar (zaštita okoliša) i Kaštela (subvencije poduzetnicima).

Valja napomenuti i kako su proračunski iznosi navedeni u kunama koja je u 2022. bila službena valuta. Također, u analizi Top 10 iz sasvim razumljivih razloga, zbog specifičnosti statusa i veličine proračuna teško usporedivog ostalima, nismo uzeli poziciju Grada Zagreba… (Pero Livajić)