Perivoj dvorca Erdody najljepši je i najfunkcionalniji park u Hrvatskoj po izboru stručnjaka: Kruna ulaganja tek slijedi – kreće i obnova samog dvorca!

U našem velikom izboru Najljepših parkova stručni je žiri, u konkurenciji 20 parkova iz cijele Hrvatske, najljepšim i najfunkcionalnijim proglasio Perivoj dvorca Erdody u Jastrebarskom… 

‘…Ima jedan malen grad,

s krovovima kuća okupanim u zlatu,

divljim guskama što s Crne Mlake, lete u jatu,

dok pod krošnjom kraj dvorca, u perivoju, sjedam na klupu, u hlad…’

Komentar u rimi i stihu iz dijela prekrasne himničke pjesme Stjepana Tomaševića, tek je jedan u nizu komentara kojima su brojni iz Jaske i izvan podržali prekrasan Perivoj dvorca Erdody u Jastrebarskom, u velikom nadmetanju za najljepši park u RH. A da je uistinu prekrasan, i među najljepšima, najljepši i najfunkcionalniji po mišljenju struke koja se bavi upravo tim poljem urbanizma življenja i gradskog života, u sljubljenju prirode i čovjeka, pokazao je izbor stručnog žirija u izboru portala Gradonačelnik.hr u kojemu je upravo Perivoj dvorca Erdody odnio pobjedu i titulu najljepšeg parka.

U sedam dana, koliko je trajao izbor, podsjetimo, 27 parkova dobilo je nevjerojatnih 31.820 lajkova samo na našoj stranici, ukupni broj lajkova penje se na čak 56.977, a slike parkova vidjelo je preko 859 tisuća ljudi, pratitelja društvenih mreža!  Najviše glasova i pobjedu u izboru Facebook publike osvojio je Sakuntalin park u Osijeku, najljepši i najfunkcionalniji po izboru stručnog žirija je Perivoj dvorca Erdody u Jastrebarskom, a najbolje ocjene žirija u konkurenciji općina osvojilo je, pak, Ernestinovo i njihov Park skulptura.

Baš kako bismo sve podigli na višu razinu, uz FB izbor organizirali smo i stručni izbor, temeljen na stručnim kriterijima i parametrima koje smo izradili u suradnji s Hrvatskim društvom krajobraznih arhitekata. Naš stručni tim – Mario Jukić, predsjednik HDKA, Andrea Knez, potpredsjednica HDKA i Vjeran Stilinović ispred projekta gradonačelnik.hr, imao je zahtjevan zadatak izabrati najljepše i najfunkcionalnije parkove po stručnim kriterijima. Ocjenjivali su, tako, oblikovno rješenje parka, njegovu funkcionalnost, izbor biljnog materijala, održavanje, urbanu opremu i njezino održavanje, kvalitetu i količinu sadržaja, inovacije i nove tehnologije unutar parka.

Najviše bodova i najbolju ocjenu po svim ovim kriterijima dobio je Perivoj dvorca Erdody u Jastrebarskom. Drugi je bio, dodajmo, Gradski park iz Virovitice, a treći Središnji gradski park iz Bjelovara. Četvrti naj park po izboru žirija je Velika promenada iz Karlovca, a peti Park sv. Jakova u Opatiji. Što se općina tiče, veći broj bodova i bolju ocjenu žirija dobio je Park skulptura iz Ernestinova.

Perivoj dvorca Erdödy u Jastrebarskom nastao je na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće, a nakon dugogodišnje zapuštenosti i neodržavanja Grad Jastrebarsko prije 10-ak godina  krenuo je s obnovom i uređenjem te je park ponovo zasjao u punom sjaju, kao, evo, najljepši perivoj u RH. U projekt obnove uloženo je oko 2,5 milijuna kuna, kod čega je Grad Jastrebarsko 80 posto osigurao iz EU fondova, a 20 iz vlastitog proračuna. Ovo zeleno srce Jastrebarskog i omiljeno mjesto svih Jaskanaca zaštićeni je spomenik vrtne arhitekture, s gotovo 40 različitih biljnih vrsta i oko 1.000 primjeraka.

-Perivoj Erdödy postao je važno mjesto u životu Jastrebarskog  i svih njegovih stanovnika. U našem perivoju poštujemo i naglašavamo njegovo povijesno značenje, a on je ujedno i idealna lokacija za organizaciju događanja povezanih s kulturnim, umjetničkim i gospodarskim vrijednostima grada i njegova okružja. Ovaj jaskanski biser zaštićeni je spomenik vrtne arhitekture i prema zakonu, ali i u srcima Jaskanki i Jaskanaca. Za mnoge je on neraskidivo povezan s djetinjstvom, mladošću i prvim ljubavima. On je duša i biser grada Jastrebarskog koji polako, iz dana u dan, ponovno poprima novi – stari sjaj na ponos svih Jaskanaca – ustvrdio je gradonačelnik Zvonimir Novosel na stranicama Grada.

U perivoju, zahvaljujući različitosti i bogatstvu biotopa, živi i čitav niz insekata, riba, ptica i sisavaca. Koncepcijom obnove perivoja kojom su u sinergijski i kompozicijski odnos stavljene kulturne i prirodne pojave nastojalo se, osim očuvanja postojećega, potaknuti i razvoj novoga biljnog i životinjskog svijeta. Naime, prijedlogom nove sadnje, tj. korištenjem pojedinačnih vrsta drveća ili grmlja te njihovim novim linearnim potezima i manjim ili većim grupacijama, uz odgovarajuće pozicioniranje na strateški važnim lokacijama povećava se mogućnost za privlačenje i život velikog broja insekata, ptica i sisavaca.

Takvim pristupom obnovi perivoja željelo se s jedne strane pokazati da je moguće uspostaviti dinamičnu ravnotežu i suživot između javnog interesa i bioraznolikosti, a opet s druge dodatno usmjeriti pozornost i na načine kojima je procese redukcije bioraznolikosti u sklopu dinamičnog gradskog konteksta (ekosistemska destrukcija, degradacija i fragmentacija) moguće preusmjeriti prema povećanju bioraznolikosti te očuvanja ugroženih biljnih i životinjskih vrsta.   To bi se postiglo odgovarajućim pristupom krajobrazu kao cjelovitom entitetu, što uključuje poboljšanje i tipološko definiranje veza između preostalih ekosistemskih fragmenata- naveli su, među ostalim, u prijavi Grada za izbor naj-parka. Redovnu brigu o uređenju perivoja vode Ceste Jastrebarsko d.o.o. koje vrše košnju, sadnju i održavanje, a sve u skladu s usvojenim projektima. Uređuju se šetnice, održavaju mostovi, obnavlja urbana oprema. Grad Jastrebarsko u suradnji s Hrvatskim vodama proveo je i radove na uređenju jezera, ali i na potoku Gović u perivoju dvorca, kojima je omogućena dopuna i zatvaranje vodotoka te dopunjavanje nivoa vode u samom jezeru. Time je završena faza odmuljenja, kao i radovi na uređenju same obale, ali i dužjezerska šetnica.

Što se, pak, tiče urbane opreme i inovacija, u Perivoju je postavljena prva garaža za električne bicikle u Hrvatskoj, punionica za električna vozila, kao i pametne klupe, a isto tako, tu se nalaze i moderna cikloturistička odmorišta. Duž perivoja postavljena je moderna i energetski učinkovita javna rasvjeta, a klupe, koševi za otpad i oznake odgovaraju vizurama parka. Na jugozapadnom dijelu perivoja, uz jezero i glavnu šetnicu, postavljen je moderan paviljon namijenjen druženju i manjim događanjima. Duž perivoja nalaze se drvene platforme i drveni mostići, a posljednji među njima, otvoren je u 2014. godini – Most Ljube Kraljevića koji na poseban način povezuje središnju gradsku prometnicu s povijesnom jezgrom grada.

Uz dječje igralište, namijenjeno najmlađima, mirnu oazu u srcu grada upotpunjuje spomenuta rasvjeta uz dvije glavne šetnice koja perivoj Erdödy čini mjestom idealnim za večernje romantične šetnje, pritom dajući nov sjaj njegovim stoljetnim stablima. Erdödyjev perivoj, zasigurno najomiljenije jaskansko šetalište i sanjalište, u sebi krije brojne vrijedne biljne vrste, kao što su autohtoni primjerci hrasta lužnjaka, javora, crvenolisne bukve i graba te impozantne skupine starih visećih smreka, ariša i šumskog bora.

Uz perivoj je izgrađeno novo parkiralište sufinancirano europskim sredstvima koje omogućava građanima dovoljno parkirališnih mjesta prilikom posjeta svim sadržajima. Unutar perivoja, osim samog dvorca, nalazi se i zgrada Žitnice koja je obnovljena sredstvima EU, a uz gospodarske zgrade u planu je i njezina nadogradnja i pretvaranje u muzej pjenušaca i vina.

Perivoj Erdödy polazna je točka za izletišta na području grada Jastrebarskog, ali i ostalih područja, poput Žumberka i sl. Budući da se nalazi na sjecištu glavnih prometnih cestovnih i željezničkih pravaca, iznimno je atraktivan brojnim izletnicima. Obnovom i uređenjem te stavljanjem u potpunu funkciju perivoja Erdödy doprinijelo se zaštiti okoliša i prirode, održivom razvoju i ekonomskoj održivosti, ali i unaprjeđenju lokalne zajednice, jačanju identiteta i autentičnosti, što će zasigurno rezultirati i prenošenjem u budućnost vrijednih dijelova prošlosti i lokalnih obilježja. Tako će park svojim potpunim uređenjem postati ključan otvoreni prostor grada koji poštuje i naglašava svoje povijesno značenje, a uključivanjem u zeleni sustav i turističku razvojnu strategiju učvrstit će poziciju Jastrebarskog u kulturnom, povijesnom, gospodarskom i posebice turističkom smislu na svjetskoj karti zanimljivih destinacija. Perivoj je zaštićen temeljem Zakona o zaštiti prirode i Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara.

Usput, jeste li znali kako  je Aleksandar Ehrmann bio vlasnik jaskanskog dvorca te cijelog imanja i lovišta od 1926. do 1939.? Utrošio je znatnu svotu novca na saniranje dvorca, a na imanje koje se nalazilo na području današnjeg perivoja uveo je inkubatore za proizvodnju jaja, pokrenuo uzgoj kasačkih konja i njemačkih doga, obnovio fond divljači i proveo poribljavanje ribnjaka. U dvorcu je zadržao Prirodoslovni muzej koji je osnovao Stjepan Erdödy, otvorio ga je za javnost, a za popisivanje i klasifikaciju angažirao je poznatog zoologa i ornitologa prof. dr. Miroslava Hirtza.

Na tome mjestu Jaskanke i Jaskanci uživali su u miru, odmoru i prirodi već u 17. stoljeću – ribnjak kraj grada spominje se davne 1691. godine, a na ovim pro storima tada je bio i zvjerinjak. Perivoj dvorca Erdödy po svojem je tipu engleski park. Takva vrsta parka nastala je u 18. stoljeću kao reakcija na geometrijski koncipirane stilove uređenja eksterijera. Glavna im je karakteristika potpuno oponašanje prirode i namijenjeni su prije svega odmoru i rekreaciji građana, a to je i glavna svrha – jaskanskog perivoja.

Iz ovog je perivoja 1593. na čelu čete junačkih žumberačkih uskoka Toma Erdödy odjahao put Siska gdje je 22. lipnja 1593. izvojevao važnu i odlučnu pobjedu nad nadmoćnom turskom vojskom. Prije te bitke zavjetovao se Majci Božjoj da će obnoviti jaskanski samostan i crkvu uz nju. To je i učinio 1602, a samostan i crkvu povjerio je franjevcima, koji u tom samostanu djeluju i danas. Pa, ipak, uza sve navedeno, najveći ukras perivoja svakako je sam dvorac Erdödy kojem predstoji cjelovita obnova.

Potpisom ugovora za izvođenje radova na obnovi i revitalizaciji dvorca Erdödy u Jastrebarskom stvoreni su i posljednji uvjeti za početak obnove jednog od najljepših i najprepoznatljivijih simbola grada. Pripremalo se i čekalo, a sada je stigao i taj trenutak, cjelovita obnova dvorca kreće već ovog ljeta!

Ugovor su 30. lipnja 2022. u atriju dvorca potpisali Zvonimir Novosel, gradonačelnik Grada Jastrebarskog i Srđan Jončić, član Uprave poduzeća ING-GRAD d.o.o. specijaliziranog za sanaciju, restauraciju i konzervaciju spomeničke i kulturne baštine, kojem je posao dodijeljen na temelju provedenog  postupka.Potpisivanju su prisustvovali i Ervin Kolarec, zamjenik župana Zagrebačke županije, Amelio Vekić,  pročelnik Konzervatorskog odjela u Zagrebu Ministarstva kulture i medija, Irena Rožić Qeta, voditeljica Službe za provedbu programa urbanoga razvoja u Ministarstvu regionalnoga razvoja i fondova Europske unije te Leon Bastašić, predsjednik Gradskog vijeća.

-Ovo je povijesni trenutak. Dvorac Erdödy dobiva priliku za nov život i kreće u obnovu čime naš dugogodišnji san postaje stvarnost. Neizmjerno sam sretan i vjerujem da sa svim građankama i građanima Jaske dijelim radost što ćemo uskoro moći uživati u punoj ljepoti našeg obnovljenog dvorca i svim kulturno-zabavnim sadržajima koji nas u njemu očekuju- izjavio je tom prilikom Zvonimir Novosel, gradonačelnik, ističući kako je rok za izvođenje radova 480 kalendarskih dana od dana uvođenja Izvođača u posao, a ukupna je vrijednost izvođenja radova 108.194.041,60 kuna bez uključenog PDV-a.

Zbog poremećaja na tržištu uzrokovanih pandemijom i ratom u Ukrajini koji su se odrazili i na samu vrijednost radova, ona premašuje ukupnu vrijednost projekta obnove i revitalizacije dvorca Erdödy koja sukladno Ugovoru o dodjeli bespovratnih sredstava iznosi 73,639.686,93 kuna, kod čega se sredstvima iz Europskog fonda za regionalni razvoj sufinancira 49,503.626,59 kuna. Međutim, podršku projektu izrazili su jaskanski gradski vijećnici koji su na svojoj 7. sjednici većinom glasova podržali prihvaćanje ponude za izvođenje radova na obnovi dvorca usvajanjem izmjene Odluke o izvršavanju proračuna u ovoj godini, čime se osiguravaju dodatna proračunska sredstva potrebna da bi projekt aplicirao za dodatne izvore financiranja. Tom će se izmjenom povećati limit kreditnog zaduženja koje je iznosilo 37,7 milijuna kuna za dodatnih 43,8 milijuna kuna, no ta se sredstva neće povlačiti sve dok postoji mogućnost za vanjskim izvorima financiranja, na čemu kontinuirano radi Grad.

-Jastrebarsko je jedan od rijetkih gradova u Hrvatskoj koji je čvrsto odlučio pobrinuti se za svoju tradiciju i nasljeđe te se prihvatiti zahtjevne obnove izuzetno važnog spomenika kulturne baštine,  a među svim gradovima koji su sudjelovali u natječaju podrška koju smo mi dobili od Europske unije u najvećem je iznosu- istaknuo je gradonačelnik i dodao kako Grad nastavlja svakodnevno voditi razgovore na svim razinama kako bi osigurao dodatnu pomoć u realizaciji kapitalnog projekta.

Dvorac Erdödy u derutnom je stanju od kraja 80-ih godina prošlog stoljeća. Početkom 90-ih bilo je pokušaja obnove te se krenulo sa sanacijom pojedinih dijelova objekta, no ona nije dovršena. Time je ovo prva ozbiljna obnova koja će revitalizirati zapuštenu zgradu i otvoriti je građanima i posjetiteljima. Nakon završetka radova na obnovi dvorca, najmanje 80 posto površine dvorca bit će dostupno javnosti, dok će 20 posto objekta biti moguće staviti u komercijalnu upotrebu. Prizemlje je zamišljeno kao prostor komunikacije s posjetiteljima te će tu biti smješteni info-pult, suvenirnica i prostori za udruge, otvorit će se i ugostiteljski objekt, a planiran je i prostor za prezentacije, promocije i povremene degustacije, u kojem će se moći održavati i tečajevi somelijera i manja edukativna gastronomska zbivanja.

Prvi kat je predviđen za smještaj gradske uprave, dok su drugi kat sjevernog dijela dvorca te prostor potkrovlja u južnom dijelu namijenjeni potrebama povijesnog i etnografskog muzeja. Na trećem katu smjestit će se polivalentan prostor koji će se koristiti kao gradska vijećnica, ali i za niz drugih sadržaja. Tu će biti i manji prostori za radionice, a pristup je dizalom osiguran i osobama s invaliditetom. Atrij, odnosno unutrašnje dvorište dvorca, uredit će se kao prostor za kulturno-zabavna zbivanja.

Građani Jastrebarskog i posjetitelji po posljednji će put moći vidjeti dvorac Erdödy u Jastrebarskom prije početka njegove obnove i to na vođenim turama. Turističke ture po perivoju, s organiziranim ulaskom u atrij dvorca, bit će organizirane u subotu i nedjelju, 9. i 10. srpnja te 16. i 17. srpnja. Svi obilasci kreću u 18 sati s glavnog ulaza u perivoj, a vodit će ih licencirani vodiči Damir Miljković i Zvjezdana Domladovac.

-Molimo građane da se prijave za ture na e – mail: info@jastrebarsko.hr. Pogledajte i zabilježite dvorac po posljednji put prije no što zablista u novom sjaju, na ponos svih Jaskanaca. Sve fotografije možete dostaviti na e-mail: info@jastrebarsko.hr kako bi se one mogle koristiti na izložbi fotografija koja će biti organizirana – poručili su iz Turističke zajednice i Grada. (Pero Livajić)

Moglo bi vas zanimati

Županja i Vis u prošloj godini najviše izdvojili za proračunsku stavku „Obitelj i...

Donji Miholjac i Grubišno Polje najjači po izdvajanju za potpore poljoprivrednicima – evo...

Manje se ženimo a još manje razvodimo: Evo gdje je sklopljeno najviše brakova,...

U gradovima lani izgrađeno 698 stanova više nego u 2022. godini, evo koji...