Izdvojeno

INTERVJU Dario Hrebak, gradonačelnik Bjelovara

“Transformirali smo Bjelovar, a sad gradimo školu, terme, tri vrtića i poslovnu zonu uz pomoć EU fondova i rekordnog proračuna”

„Kada smo krenuli u proces ukidanja gradskih poreza, bilo je svakakvih komentara, od onih koji su nas hvalili do onih koji su tvrdili kako ćemo uništiti Grad i zadužiti ga. Danas, nekoliko godina kasnije možemo sa sigurnošću reći da je to bio jedan od najboljih poteza u koji smo se upustili. Čak ni mi u Gradskoj upravi u jednom trenu nismo bili sigurni u neke stvari kako će se odvijati, no željeli smo građane rasteretiti nepotrebnih davanja i tako pridonijeti i razvoju gospodarstva. I uspjeli smo. U Bjelovaru se nikada više nije radilo i nikada više posla nije bilo te nikada veći proračun nismo imali.“

Uoči lokalnih izbora, gradonačelnik Bjelovara Dario Hrebak podvlači crtu iza jednog od najdinamičnijih razvojnih razdoblja u novijoj povijesti grada. Zahvaljujući snažnom investicijskom ciklusu i strateškom korištenju europskih fondova, Bjelovar je doživio vidljive promjene koje se reflektiraju u svakodnevnom životu građana. S više od 250 milijuna eura vrijednih projekata, uključujući gradnju Termi, nove osnovne škole, tri vrtića te obnovom šest povijesnih zgrada u središtu grada, pozicionirao se kao jedan od lidera u povlačenju EU sredstava i kvalitetnom upravljanju razvojem. Istovremeno, ovaj grad bez prireza bilježi rekordan proračun, ubrzan rast poduzetničke aktivnosti, visoku razinu digitalizacije gradske uprave i primjetan napredak u razvoju turizma, čime se sve češće svrstava među uspješnije sredine u zemlji.

Gradonačelniče, završavate još jedan mandat na čelu Bjelovara. Kako biste ocijenili protekle četiri godine i koje biste projekte i postignuća posebno izdvojili?

Dva su mandata iza nas i mogu reći da sam zadovoljan. Kada smo došli na čelo grada 2017. moj zamjenik Igor Brajdić i ja, imali smo puno planova i puno volje promijeniti nešto u gradu i vratiti mu duh pobjednika koji je prije bio očit na mnogim poljima. Naravno, nije sve išlo glatko, puno je prepreka bilo na putu, no nakon prve četiri godine, kada smo na drugim izborima dobili oko 67 posto glasova u prvom krugu, bio je to dokaz da doista radimo nešto dobro za Bjelovar. Druge četiri godine bile su još radišnije, još turbulentnije, no ipak iznimno dobre i sve u svemu se ne možemo požaliti.  Naš grad ide naprijed, razvija se, što se vidi na svakom koraku. Danas imamo oko 35 gradilišta na području grada, u tijeku su projekti u ukupnoj vrijednosti u iznosu od 250 milijuna eura što je trećina vrijednosti Pelješkoga mosta, jedan smo od najuspješnijih gradova u povlačenju novca iz europskih fondova, gradimo čak tri vrtića, toplice, školu, obnavljamo šest povijesnih zgrada u središtu grada, obnavljamo komunalnu infrastrukturu. Dakle, i više smo nego zadovoljni i sretni.

Koja je ukupna vrijednost važnijih projekata realiziranih tijekom aktualnog mandata i nabrojite nam nekoliko po vašoj procjeni značajnijih za ovo razdoblje?

Teško je sve pobrojati jer doista ih je puno. Ono što sa sigurnošću znam, a što sam već istaknuo,  je da u ovom trenutku imamo oko 35 gradilišta u Bjelovaru, a u tijeku su projekti u vrijednosti od oko 250 milijuna eura i to uglavnom financirani novcem iz europskih fondova. Sve što radimo je od velikog značaja za naš grad i sve ima za cilj još bolji standard naših građana. Mislim da se to sve i vidi. Nije lako, ali radimo punom parom i rezultati su tu. Naravno, ambicije su i puno veće, no ništa nije moguće preko noći. Ne zastajemo, ideja je mnogo i za predstojeće razdoblje.

Grad Bjelovar ostvario je značajan uspjeh u povlačenju sredstava iz fondova Europske unije, povukavši gotovo 14 milijuna eura samo tijekom 2023. godine. Možete li istaknuti neke od najvažnijih projekata realiziranih uz pomoć sredstava EU fondova?

Gotovo da i nema projekta u Bjelovaru koji barem jednim dijelom nije financiran iz europskih fondova. Imamo izvrstan tim u Gradskoj upravi koji radi na tome i koji se javlja na sve natječaje na koje je to moguće za nas kao Grad. Većina projekata je u tijeku, a ono čime se najviše ponosimo su zasigurno Terme Bjelovar koje se grade i bit će gotove sljedeće godine. Cijeli projekt je vrijedan oko 42 milijuna eura, a iz Npoo-a smo osigurali 17 milijuna eura. Također, ponosni smo i na novu školu koju smo počeli graditi prije nekoliko tjedana, a za koju smo također iz NPOO-a osigurali 100 postotno financiranje, odnosno 19,2 milijuna eura. Tu je i novi vrtić, ali i obnova šest povijesnih zgrada u središtu grada koje su prošle konstrukcijsku obnovu, a trenutačno je pri kraju i njihova cjelovita i energetska obnova. Sve je financirano u 100 postotnom udjelu iz fondova, što je sjajno jer Grad sam ne bi mogao osigurati oko 40 milijuna eura za njihovu obnovu. Tako ćemo u jednoj od tih zgrada uskoro otvoriti Studentski dom za 54 studenta, u drugoj će biti Digitalno-inovacijski centar za sve mlade poduzetnike koji žele razvijati svoj posao, treća će biti namijenjena sportu – gimnastici i atletici. Doista je puno toga.

Bjelovar je među prvim gradovima u Hrvatskoj ukinuo prirez, čime je omogućeno povećanje neto plaća za građane koji plaćaju porez na dohodak. Kakav je dosadašnji učinak te mjere na gradski proračun i poslovnu klimu?

Kada smo krenuli u proces ukidanja gradskih poreza, bilo je svakakvih komentara, od onih koji su nas hvalili do toga da ćemo uništiti Grad i zadužiti ga. Danas, nekoliko godina kasnije možemo sa sigurnošću reći da je to bio jedan od najboljih poteza u koji smo se upustili. Čak ni mi u Gradskoj upravi u jednom trenu nismo bili sigurni u neke stvari kako će se odvijati, no željeli smo građane rasteretiti nepotrebnih davanja i tako pridonijeti i razvoju gospodarstva i u tom dijelu. I uspjeli smo. U Bjelovaru se nikada više nije radilo i nikada više posla nije bilo te nikada veći proračun nismo imali. Ispada čudno s obzirom da smo sami sebi zatvorili onu sigurnu pipu ukidanjem gradskih poreza, no ispalo je da nam se sve vratilo u puno većem obimu jer su plaće porasle, otvorila su se nova radna mjesta, gospodarstvo raste. Naravno, tu treba stalno balansirati i ulagati kako bi sve i u daljnjim godinama bilo kako treba.

Kontinuirano provodite mjere poticanja poduzetništva kroz subvencije i potpore za gospodarstvenike. Možete li izdvojiti koje su konkretne mjere bile najvažnije i kakve rezultate bilježite?

Mi imamo subvencije na kreditne kamate koje pomažu našim poduzetnicima u zaduživanju radi razvoja njihovih poslova. Jako su zadovoljni time i to ne mijenjamo već godinama. No, to je jedan samo mali segment. Puno veća je možda ona podrška koju sustavno dajemo putem razvoja infrastrukture, stvaranjem uvjeta za razvoj poduzetništva te besplatnim prostorom i plaćenim režijskim troškovima za početnike. Upravo ovo posljednje je nešto što volimo isticati jer je značilo velik razvoj IT tvrtki kod nas koje su došle u Bjelovar, otvorile urede s dva do tri zaposlenika, a danas, par godina kasnije, imaju i po 30 ili 40 zaposlenih i šire se na nove lokacije. To je ono što mi želimo – dajemo takvu vrstu poticaja da se poduzetnici osjećaju sigurno, imaju uvjete za rad i, ako imaju i volju i znanje, samo nebo im je granica. Upravo stoga radimo i već spomenuti Digitalno-inovacijski centar koji će biti pod okriljem našega Tehnološkog parka, a koji će pružati mladim poduzetnicima savjetodavnu podršku, prostornu podršku. Vjerujemo da ne treba sve biti besplatno, no dati vjetar u leđa na početku je itekako dobrodošlo u današnje vrijeme, dati priliku za rad i razvoj. To je ono što želimo i smatramo da smo uspjeli.

Jedan od značajnijih projekata je onaj koje se odnosi na geotermalnu bušotinu u Velikom Korenovu, vrijedan oko 4,4 milijuna eura, s ciljem korištenja geotermalne energije za grijanje javnih objekata i razvoja budućih Termi Bjelovar. U kojoj je fazi i kakvi su daljnji planovi?

Taj projekt je gotov. Mi smo bušotinu izbušili prošle godine, gdje smo otkrili vodu topline od 83 stupnja što je puno više od očekivanog i što je otvorilo neke nove mogućnosti. Bušotina je tu, radimo dalje – gradimo Terme Bjelovar, bazenski kompleks sa šest otvorenih i zatvorenih bazena, tek nekih 2 kilometara dalje od iskopane bušotine, a koja će pomoći u grijanju kompleksa. Dakle, dajemo toj bušotini i namjenu. U tijeku je i projekt gradnje nove Poslovne zone Veliko Korenovo, tik uz samu bušotinu pa će i to značiti puno za naše poduzetništvo jer će radi tople vode u konačnici imati jeftinije režijske troškove, a novac će moći preusmjeriti u samu proizvodnju. U planu su još tri bušotine u samome gradu koje će grijati naše javne zgrade poput škole. U fazi smo pribavljanja potrebne dokumentacije, a bušenje bi trebalo početi tijekom sljedeće godine. Benefiti svih tih bušotina će se vidjeti tek kroz nekoliko godina. To su dugoročni projekti za koje je potrebno puno vremena, a nekada treba početi da biste kasnije ubirali njihove plodove.

U kojoj su fazi projekti koji se tiču prometne povezanosti, kako ocjenjujete dosadašnji utjecaj realiziranih faza na prometnu povezanost grada i koji su daljnji infrastrukturni prioriteti?

Brža prometna povezanost s glavnim gradom je ono što nam još nedostaje, no i to je u realizaciji. Riječ je o projektu brze ceste koja Bjelovar spaja sa Zagrebom. Točnije, dijelu brze ceste, 12 kilometara koji će nas još malo približiti glavnom gradu i osigurati bolju povezanost. Projekt je to koji provodi naša država i bit će gotov u sljedećoj godini. Iznimno se veselimo dovršetku brze ceste jer će nam puno značiti u svakom pogledu. Njezin izlaz je svega par stotina metara udaljen od najvećeg gradskog projekta, Termi Bjelovar te par kilometara od buduće Poslovne zone. Vjerujem da ne treba puno govoriti o njezinom značaju.

Kakva je trenutačna demografska slika Bjelovara i koje nove inicijative planirate za demografski razvoj? Koje mjere Grad Bjelovar provodi ili planira u cilju pomoći mladima u rješavanju stambenog pitanja i zadržavanju mladih obitelji u gradu, a kako pomažete depriviranim skupinama građana poput umirovljenika ili nezaposlenih?

Stava smo da ako nema preduvjeta, ne može se vidjeti ni demografski napredak. Potpore za novorođenčad, koje svi imaju, su samo kratkotrajno zadovoljstvo i nisu u biti demografska mjera jer s tim ne možeš odgojiti i prehraniti dijete niti obitelj. No, ako stvoriš uvjete da ljudi imaju gdje raditi i osiguraš im vrtiće, ugodan boravak u školama, to je već nešto drugo i ljudi će biti zadovoljni, živjet će u tom gradu i osnovati obitelj. To je ono čemu težimo i na čemu stalno radimo. Dakle, uz poticanje poduzetnika, o kojima sam već govorio, uz jedan izgrađen novi vrtić prije par godina mi sada gradimo još tri nova vrtića za naše mališane. Obnovili smo gotovo sve škole na području grada, a gradimo i novu zgradu škole vrijednu 20 milijuna eura i to isto financiranu iz europskog fonda. To je pravo demografsko ulaganje jer nudimo ljudima da u svom gradu imaju sve potrebno za ugodan i bezbrižan život. Na tome ćemo raditi i dalje.

Koji su daljnji planovi za unaprjeđenje obrazovne infrastrukture?

Kako sam već istaknuo, nakon energetskih obnova škola, mi danas gradimo novu zgradu škole za 700 učenika. Bit će gotova sljedeće godine i to će značiti prelazak svih osnovnih škola u gradu na jednosmjensku nastavu, a samim time i povećanje standarda u školama. Bit će to prekrasna suvremena zgrada s dvodijelnom dvoranom i 25 učionica te različitim vanjskim igralištima.

Bjelovar je poznat po manifestacijama poput Terezijane i BOK festa. Kako planirate dalje razvijati turističku ponudu grada i na koje projekte u području turizma stavljate naglasak?

Turistička ponuda se konstantno razvija i ona nam je posljednjih godina u fokusu zajedno uz druge projekte. Treba raditi paralelno na svim poljima jer jedino tako možemo vidjeti napredak. A napredak u smislu turizma vidimo itekako. Tri godine već provodimo natječaj s našom Turističkom zajednicom te sufinanciramo različite projekte za postojeće i buduće poduzetnike u turizmu koji rade na poboljšanju svojih sadržaja ili stvaraju nove. Tako smo u tri godine u Bjelovaru i okolici dobili oko 35 kuća za odmor s bazenima, saunama i sličnom ponudom koja je brzo odjeknula. Smještaji su popunjeni strancima iz Nizozemske, Danske, Njemačke i sličnih zemalja. Povećanje dolazaka turista je evidentno što potvrđuju i brojke eVisitora koje govore o povećanju broja noćenja od 41 posto u odnosu na prošlu godinu, dok je u dolascima zabilježen porast od 17 posto. Naš natječaj je tako osigurao oko 300 novih kreveta, a već sada znamo da ih bude i više. Naravno, kao što ste spomenuli, tu su i manifestacije  kojima se ponosimo, posebice s najvećom gradskom manifestacijom Terezijanom koja je doista doživjela svojevrsnu eksploziju interesa među građanima i koja raste iz godine u godinu. Ove godine se održava od 18. do 22. lipnja i bit će najveća do sada. Svaka je sve veća, to je istina, ali ovogodišnja se širi i na prostore u gradu koje do sada nismo koristili. Koliko je velik interes dokazuju i izlagači, sponzori, različiti sudionici koji se sami javljaju i nude svoj dolazak. Prije pet ili šest godina to nije bio slučaj i molili smo ih da dođu, da izlažu i ulože svoje vrijeme i znanje, a sada razmišljamo kamo sa svima koliko ih je. No, za sve ima mjesta i nalazimo rješenje. Očekujemo jako velik broj gostiju ove godine jer doista će biti izvrsno.

Tijekom aktualnog mandata Grad Bjelovar obnovio je Dom kulture, čime je gradu vraćen važan kulturni prostor. Koji su sljedeći kulturni projekti koje planirate razvijati ili pokrenuti?

Puno je kulturnih sadržaja, a među najpoznatijima je naš kazališni festival BOK fest kojemu je umjetnički direktor naš glumac i Bjelovarčanin Goran Navojec. Taj festival Bjelovarčani već očekuju, uvukao im se pod kožu i svake godine dovodi renomirana kazališta i izvrsne predstave. Održavamo tu jednu prepoznatljivu kvalitetu i tu i tamo dodajemo nešto novo i to je najbolji recept. Također smo ponosni i na naš Međunarodni festival dokumentarnoga filma DOKUart koji se odvija u listopadu. I tu imamo svjetski poznate dokumentarce s već standardno iskušanim receptom gdje Bjelovar tih dana živi uz filmaše i njihove filmove. Kulturni program nudimo i u sklopu Bjelovarskoga kulturnog ljeta tijekom tri ljetna mjeseca, ali i gotovo svakodnevno se u gradu odvijaju različiti sadržaji. Doista ničega ne manjka, no ima i planova za dalje.

Grad je ulagao u obnovu sportske infrastrukture, uključujući rekonstrukciju nogometnog stadiona i sportskih objekata. Koji su daljnji planovi za razvoj sportskih sadržaja i rekreacijskih zona u gradu?

Mi u ovom trenutku obnavljamo, slobodno mogu reći, hram sporta, našu Sokolanu koja je dugogodišnji dom gimnastičarima i atletičarima, no njome se koriste i školarci za potrebe tjelesnoga odgoja. Sokolana je stara gradska ljepotica, starija od 100 godina, koja je prošla konstrukcijsku obnovu, a sada završavamo cjelovitu i energetsku obnovu. U nju će biti uloženo sve skupa oko 6 milijuna eura i to sve iz europskih fondova. Ona je simbol našega grada i sretni smo što joj možemo udahnuti novi život za narednih stotinu godina. Uskoro se upuštamo i u dogradnju stadiona koji smo izgradili prije tri godine. Dograđujemo tribine jer potreba ima, a ispod tribina radimo suvremenu streljanu za malokalibarsku pušku i pištolj, jedinu takvu u Hrvatskoj.

Kroz projekte poput “Otvorenog grada” i sustava ePošta napravili ste značajne iskorake u digitalizaciji svoje uprave. Kako ocjenjujete dosadašnji napredak u digitalizaciji gradskih procesa i planirate li dodatne korake prema još većoj digitalnoj transformaciji?

Izuzetno smo zadovoljni funkcionalnošću digitalnih alata koje smo implementirali. Primjerice, upravo sustav ePošte omogućuje jednostavnu i brzu otpremu pismena. U samo dva mjeseca od implementacije otpremljeno je više od 42000 pismena na taj način. I naši djelatnici su zadovoljni radi jednostavne integracije, brze komunikacije i smanjene papirnate dokumentacije, što im je omogućilo više vremena za složenije zadatke, a što je samim time poboljšalo i kvalitetu usluga građanima. Upravo ta veća učinkovitost, brzina i bolja komunikacija je vidljiva kod svih digitalnih alata i to nam je i cilj – da budemo mala i učinkovita Gradska uprava koja je tu na usluzi građanima. Doista smo ponosni na tu učinkovitost. Neke stvari nije bilo lako promijeniti, ljudi se moraju prilagoditi novitetima, s tim se i dalje susrećemo, no ipak na kraju dođemo do cilja. Naravno da ćemo i dalje raditi na još boljoj usluzi i postepeno uvoditi i neke druge digitalne inovacije koje će nam pomoći u komunikaciji s građanima.

Kandidirali ste se za novi mandat na čelu Bjelovara. Koji su ključni projekti i prioriteti koje želite realizirati u sljedeće četiri godine, čemu se građani mogu nadati?

Građani se mogu nadati daljnjem razvoju grada. Puno toga je napravljeno u dva mandata i to se vidi, a puno toga je u tijeku. Mislim da nitko ne može reći da se u Bjelovaru ne radi i da stagniramo. Ljudi koji tu nisu bili par godina pa prošeću gradom, ne mogu vjerovati koliko se promijenio, koliko je ljepši. Imamo jako dobre povratne informacije s terena, mi imamo rezultate koje smo ponudili građanima koji će glasati i sami ocijeniti hoće li nam dati povjerenje za još jedan mandat. Ponavljam, bitan je rad i rezultati, a mi ih imamo. (V.H.)

Moglo bi vas zanimati

Slunj i Pazin rekorderi izdvajanja za vrtiće – evo tko najviše ulaže, a...

„Jaskanci će u ovom mandatu dobiti besplatan javni prijevoz, novi vrtić, uređen glavni...

“Naša najveća pobjeda je u tome što se građani ponose Trogirom i žele...

Gradonačelnička scena pomladila se za dvije, a neki gradovi za 30 godina –...