Izdvojeno

Zvonimir Novosel

‘U protekle tri godine pokrenuli smo povijesno važne projekte, a najvažnija ulaganja su u kvalitetu života građana – od iduće godine uvodimo besplatan vrtić za svu djecu’

Kroz nekoliko godina vidim Jasku kao grad s kvalitetnom stanogradnjom, besplatnim lokalnim javnim prijevozom, dobrom prometnom povezanošću, osobito kroz željeznički promet, s novom školom i vrtićem, uređenim naseljima i glavnim trgom kao i novim turističkim sadržajima. Sve ovo nisu snovi, već projekti na kojima stalno radimo i koji već pokazuju svoje rezultate..

Jastrebarsko kontinuirano raste i razvija se; jedan je od gradova s ostvarenim najvećim napretkom u kvaliteti života zbog čega je završio i u finalu našeg Izbora za najbolji grad, na listi je najuspješnijih i po povlačenju sredstava iz EU fondova zahvaljujući čemu su pokrenuti brojni veliki i važni projekti, a jedan je i od tek tri grada u Hrvatskoj koji su uspjeli obnoviti Business Friendly certifikat te potvrditi status sredine s povoljnim poslovnim okruženjem. Uz to,  čuveni Financial Times nedavno ga je uvrstio na prestižnu listu gradova budućnosti. O svim ovim temama, ali i brojnim drugima razgovarali smo s gradonačelnikom Zvonimirom Novoselom.

Gradonačelniče, u tijeku je vaš treći mandat na čelu Jastrebarskog, kakvima biste ocijenili rezultate u protekle tri i pol godine, jeste li ostvarili sve što ste planirali? 

– Ljudi koji su dobili povjerenje građana za vođenje grada nikad ne mogu reći da su u potpunosti zadovoljni i da su napravili sve jer svaki dan otvara nove potrebe građana koje moramo osluškivati i nastojati ih realizirati. No, činjenica je da Jaska ide naprijed i razvija se. Mogu reći da su protekle tri godine zapravo obilježili povijesno važni projekti, rezultate nekih već vidimo, a neki će tek uslijediti. Istaknuo bih samo najveće ulaganje u obnovu prometnica u proteklih 20 – ak godina, puštanje u rad pročistača otpadnih voda i početak obnove našeg kulturnog dragulja, dvorca Erdödy. Razvoj Jastrebarskog vidim u smjeru stvaranja još bolje poduzetničke klime jer gospodarstvo pokreće sve druge aktivnosti, ali prvenstveno u smjeru ulaganja u kvalitetu života.

Upravo je u području kvalitete života Jastrebarsko nedavno zauzelo sam vrh naše ljestvice najboljih gradova, a na nedavno provedenom Izboru za najbolji grad unutar kategorije „Najveći napredak u kvaliteti života“ dospio je u samo finale. Čime se to potkrjepljuje? 

– U posljednjih je nekoliko godina na području Jastrebarskog realiziran cijeli niz projekata koji su omogućili daljnji razvoj grada. Najviše nas raduje ponovno pokretanje gospodarskih ulaganja i pokretanje gospodarstva nakon korona krize i određene stagnacije, jer su ulaganja u gospodarskom sektoru najbolji pokazatelj da grad ide u pravom smjeru. Ulaganja u infrastrukturu ulaganja su u kvalitetu života, a gledajući unatrag dvije godine, danas Jastrebarsko ima već spomenuti najmoderniji sustav upravljanja najvažnijim resursom – vodom, potpuno novu i energetski učinkovitu javnu rasvjetu i obnovljene prometnice. Najvažnija su ipak ulaganja u kvalitetu života građana, poboljšanje uvjeta u dječjim vrtićima, ulaganja u kulturu, vatrogastvo, sport i sve ono što čini život jednoga grada.

Što biste istaknuli kao najvažniju i najveću stvar koju ste napravili od 2013. godine, otkako ste na vlasti? Po čemu je Jaska danas bolje mjesto za život nego prije vremena u kojem ste stupili na dužnost i gdje je napravljen najveći napredak?

 – Vjerujem kako je danas Jaska bolji grad za život. I to je najvažnije. Naš grad prometno je bolje povezan, puno smo uložili u komunalnu i gospodarsku infrastrukturu i uređenje naselja. Cilj nam je da svi dijelovi Jaske i svi stanovnici imaju isti, visok standard života. Već sad vidimo velik interes za doseljavanje u Jastrebarsko, a to je najbolji pokazatelj. Grade se i nova stambena naselja. Puno je još posla pred nama, no vjerujem kako strateškim promišljanjem i planiranjem možemo realizirati i najzahtjevnije projekte.

 

Za razliku od nekih gradova u okruženju, Jastrebarsko nije doživjelo „boom“ naglog doseljavanja, no u posljednje vrijeme i u nacionalnim medijima čitamo o tome kako je Jaska sve privlačnija u tom pogledu. Kako to komentirate?

 – Veseli me što je naš grad postao prepoznat kao dobro mjesto za život, a tome u prilog ide i velik zamah u stanogradnji koji se upravo događa. U samom centru grada uskoro će niknuti novi stambeno – poslovni kompleks, a u pripremi je oživljavanje i nekih, do sad, neiskorištenih dijelova grada u tu svrhu. Kod nas je taj proces išao sporije, no moram reći kako je bio pomno isplaniran. Najprije smo ulagali u kvalitetnu infrastrukturu, vodoopskrbu i odvodnju, prometnice, rasvjetu i odredili granice novih naselja kako bismo potaknuli doseljavanje i stanogradnju, ali ipak zadržali i zelenilo koje smatramo svojom velikom prednošću.

Pri kraju je 2024. godina u kojoj ste usvojili Proračun težak nešto više od 25 milijuna eura. Koji su projekti obilježili ovu godinu?

 – Moram priznati kako smo kod donošenja ovogodišnjeg Proračuna bili oprezni jer smo zbog Vladine reforme „izgubili“ oko milijun eura prihoda. Iako je to slučaj u nekim drugim gradovima, Grad Jastrebarsko nije podigao stopu poreza na dohodak kako bi zaposlenim građanima rasle plaće. No, usprkos tome, realizirali smo ili krenuli u realizaciju nekih značajnih projekata za naš grad, a u međuvremenu smo uspjeli ostvariti i sredstva vanjskih izvora za neke od ključnih projekata u ovoj godini. Uz cijeli niz potpora i mjera, strateški projekti svakako su nastavak obnove dvorca Erdödy, uređenje Gradskog muzeja, velika ulaganja u nastavak izgradnje kvalitetne mreže vodoopskrbe i odvodnje, kao i održavanje komunalne infrastrukture. Spomenut ću i projekte za koje su odobrena vanjska sredstva, a u njima Grad sudjeluje kao nositelj ili kao partner, a to je uređenje naselja Cvetković, izgradnja novog dječjeg vrtića i veliki projekt izgradnje širokopojasne infrastrukture koji na našem području provodi tvrtka OPTIX infrastructure.

Nedavno ste se našli i na listi najuspješnijih gradova u povlačenju sredstava iz europskih fondova. Koliko ste u financiranju projekata uspjeli povući EU sredstava i koji su najvažniji EU projekti koje ste realizirali? 

– Velike projekte već dugo ostvarujemo uz pomoć EU fondova, ukupno smo do sad povukli 16,8 milijuna eura, a realizirali smo tako neke kapitalne projekte koje bismo teško mogli financirati samo iz gradskog proračuna. Među važnim infrastrukturnim projektima koje smo realizirali su izgradnja i modernizacija biciklističko-pješačkih staza na glavnoj gradskoj prometnici (EU sredstva 1,01 milijun eura), sustav vodoopskrbe, odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda aglomeracije Jastrebarsko (EU – gotovo 13 milijuna eura), energetska obnova zgrade Glazbene škole (EU – 117.000 eura), rekonstrukcija prometnica, sanacija klizišta… Također, uz pomoć sredstava EU obnavljamo i naš dvorac Erdödy. Protekla je godina bila posebno uspješna, ukupno smo povukli 8,9 milijuna EUR sredstava iz EU fondova, a najviše nas raduje što smo ostvarili i sufinanciranje za najvažniji projekt pred nama – izgradnja novog dječjeg vrtića s kuhinjom za koji su odobrena EU sredstva u iznosu od 1,6 milijuna EUR.

Jedan ste od tri hrvatska grada koji su uspjeli obnoviti Business Friendly certifikat odnosno potvrditi status grada s povoljnim poslovnim okruženjem. Nedavno ste uvršteni i na prestižnu listu gradova budućnosti po Financial Timesu. Kakva je danas gospodarska slika grada u usporedbi sa situacijom prije pet godina? Što kažu brojke, koliko je novih investicija, novih radnih mjesta otvoreno u tom razdoblju?

 – U proteklih pet godina gospodarska slika Jastrebarskog značajno je napredovala. Naša gospodarska zona među najvećima je u Hrvatskoj, površine 354,3 ha, s 36 poslovnih subjekata i više od 1.100 zaposlenih. U proteklih pet godina treba spomenuti najveće investicije, Kauflanda Hrvatska (19 mil eura), Hagleitner Hygiene (2,3 milijuna eura), Ireks arome (4,4 milijuna eura), izgradnju pročistača otpadnih voda u sklopu projekta izgradnje sustava vodoopskrbe, odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda aglomeracije Jastrebarsko (4,6 milijuna eura), Retail park Supernova Jastrebarsko (3 milijuna eura). Realizacija navedenih investicija rezultirala je otvaranjem radnih mjesta i potrebom za novom radnom snagom. Navedeno potvrđuje i činjenica o konstantnom padu broja nezaposlenih na području Grada Jastrebarskog. Tako je, za usporedbu u prvih devet mjeseci 2023. godine registrirana nezaposlenost na području grada Jastrebarsko iznosila 201, dok je u prvih devet mjeseci ove godine registrirana nezaposlenost iznosila 172.

 

Koliko ulažete u razvoj i poticanje gospodarstva i imate li u planu neke nove mjere i programe?

 – Grad Jastrebarsko godišnje donosi Program razvoja i potpora gospodarstvu kojim se osiguravaju bespovratne potpore  za početak poslovanja, sudjelovanje na sajmovima, nabavu opreme, sufinanciranje dadilja, subvencije kamata i druge mjere zapošljavanja. Grad također nudi poticaje za investitore, uključujući 20 % oslobođenja komunalnog doprinosa za proizvodne objekte i mogućnost plaćanja doprinosa u ratama. Novi poduzetnici oslobođeni su plaćanja komunalne naknade u prvoj godini poslovanja u potpunosti, u drugoj godini 75 %, a u trećoj 25 %.

Kakva je situacija na demografskom planu i što je najvažnije što ste tu napravili u posljednjih pet godina? Planirate li još neke nove mjere i programe kad su u pitanju djeca i mladi? 

– Ulaganja u djecu, mlade i obitelji najvažnija su uloga svake zajednice, pa tako i u Jastrebarskom. Kontinuirano ulažemo u poboljšanje uvjeta za naše najmlađe, kroz povećanje subvencija za novorođenu djecu, sufinanciranje boravka djece u vrtićima i obrtima za čuvanje djece, razne mjere kojima pomažemo potrebitim učenicima i studentima, poput sufinanciranja prijevoza i stipendija. Posljednjih godinu dana intenzivno radimo na poboljšanju standarda predškolskog odgoja, a besplatni su vrtići zapravo točka na i kojom ćemo na neki način zaključiti te aktivnosti, iako briga o našim najmlađima nikada ne staje i treba kontinuirano ulagati. Među prvim smo gradovima koji su povećali plaće svim djelatnicima dječjeg vrtića i izjednačili ih s plaćama u školstvu, osigurali smo dio sredstava za izgradnju novog vrtića na Sajmištu iz EU te radimo na projektu proširenja vrtića u Radićevoj ulici, radovi bi trebali krenuti već početkom iduće godine.

Ne tako davno uveli ste  i jedinstven model stipendiranja, recite nam nešto više o njemu.. 

– Zajedno s gospodarskim subjektima koji djeluju na području našega grada pokrenuli smo pilot projekt podrške razvoju novog obrazovnog smjera u Srednjoj školi Jastrebarsko – tehničara za logistiku i špediciju. Grad Jastrebarsko za učenike je osigurao udžbenike i informatičku opremu, a gospodarski subjekti Kaufland i Jamnica plus stipendije. U cijeli se projekt uključilo i Sveučilište Sjever pa naši logističari mogu dobiti bolje obrazovanje, a postoji i mogućnost pokretanja visokog obrazovanja u Jastrebarskom. To bi nas posebno veselilo.

Na koji način Grad pomaže umirovljenicima i, općenito, materijalno depriviranim slojevima stanovništva? Planirate li neke nove socijalne mjere? 

– Svojim umirovljenicima pomažemo kroz božićnice i mjere pomoći socijalno najugroženijima, no trudimo se omogućiti im i uvjete za kvalitetno provođenje vremena u svojim zlatnim godinama. Iz tog razloga sufinanciramo aktivnosti Udruge umirovljenika, informatičke tečajeve i besplatno vježbanje te pomažemo u realizaciji drugih potreba naših starijih. Dom za starije i nemoćne nije potreba samo Jastrebarskog, no to sam nekoliko puta spomenuo na sjednicama skupštine Zagrebačke županije koja bi se kao osnivač takvih ustanova trebala uključiti i pokrenuti realizaciju takvih projekata. Otvaranjem podružnice Centra Lug omogućili smo kvalitetnu skrb i za naše građane s posebnim potrebama.

Što biste ocijenili najvećim izazovom u posljednjih godinu i pol i gdje mislite da se moglo još i bolje?

– Najveći je izazov svakako porast cijena, s čime se svatko od nas suočava kod kuće, ali svakako se to vidi i u projektima, građevinskom sektoru, manifestacijama… Mi smo to itekako osjetili kod projekta obnove dvorca Erdödy gdje je vrijednost radova otišla dvostruko u odnosu na 2018. kad smo potpisali ugovore. Nastojimo da pritisak na naše građane bude čim manji i stalno promišljamo o mjerama kojim bismo im mogli olakšati, a besplatan vrtić zasigurno je jedna od njih koja će se itekako osjetiti.

I na kraju, koji su Vam ključni planovi i ciljevi do kraja ovog mandata, što Jaskanci mogu očekivati?

 – Kroz nekoliko godina vidim Jasku kao grad s kvalitetnom stanogradnjom, besplatnim lokalnim javnim prijevozom, dobrom prometnom povezanošću, osobito kroz željeznički promet, s novom školom i vrtićem, uređenim naseljima i glavnim trgom kao i novim turističkim sadržajima. Sve ovo nisu snovi, već projekti na kojima stalno radimo i koji već pokazuju svoje rezultate. Naravno da su uvijek otvorena pitanja koja ne ovise samo o nama, a to je obilaznica i vojarna u srcu grada, no vjerujem kako će se i tu naći razumijevanja i kako će i ti projekti krenuti u realizaciju. (V.H.)

 

 

Moglo bi vas zanimati

Novi Marof, Bakar, Nin, Duga Resa….Evo koji gradovi najviše izdvajaju za zaštitu okoliša!

Većina gradova povećala izdvajanja za kvalitetu života, prednjači Zlatar – evo koji se...

Besplatan vrtić i javni prijevoz, veće stipendije, potpore za stambeno zbrinjavanje i medicinski...

Najljepši Advent ostvario rekordne rezultate i u Varaždin privukao preko 200 tisuća posjetitelja!...