Izbor najboljih gradova i ove se godine održava u organizaciji Jutarnjeg lista, gradonačelnik.hr-a i agencije Ipsos, a pobjednici će biti proglašeni 21. listopada u Novom Vinodolskom
Najbolji uvjeti za razvoj gospodarstva i poboljšanje standarda građana među malim gradskim sredinama trenutno postoje na otocima, pokazala je završnica izbora najboljih malih gradova u kategoriji gospodarstvo u organizaciji Jutarnjeg lista, portala Gradonačelnik.hr i agencije Ipsos.
Naime, među pet malih gradova koji su u užem izboru izbora najboljih gradova u ovoj konkurenciji četiri su na otocima. Riječ je o lanjskom pobjedniku u ovoj kategoriji, gradu Hvaru, Krku koji je pobjeđivao u ranijim izdanjima ovog izbora 2017. i 2018., Malom Lošinju i Komiži na Visu. Kvintet kandidata za najbolji mali grad u gospodarstvu zatvaraju Varaždinske Toplice.
Gradovi su u ovoj kategoriji izbora Jutarnjeg lista i partnera rangirani na temelju pokazatelja za 14 kriterija, dijelom naslonjenih na proračunsku gospodarsku politiku gradova a dijelom na njihove ukupne ekonomske pokazatelje, koji su uzeti u obzir u ovom istraživanju. Za svaki od pokazatelja izračunat je indeks prema metodologiju Vlade. Gradovi koji imaju indeks veći od 100 spadaju u iznadprosječne, dok gradovi koji imaju vrijednosti indeksa manji od 100 u ispodprosječne. Među ostalim, u grupi pokazatelja o gradskim potporama gospodarstva je udio subvencija za tvrtke i obrte u ukupnome proračunu, uspješnost proračunske politike promatra se kroz izvorne prihode grada i stopu prireza, dok se ekonomski pokazatelji gradova odmjeravaju prema prosječnome dohotku po stanovniku i prosječnome broju nezaposlenih.
Prema jednome od analiziranih pokazatelja, broju obrtnika na 1000 stanovnika, grad Hvar je najbolji mali grad u zemlji s omjerom 101 obrtnik na 1000 stanovnika. S prosječnim izvornim prihodom po stanovniku od 7318 kuna Hvar ima treći najbolji pokazatelj u svojoj konkurenciji, a jedan od njegovih aduta je i to što ne naplaćuje prirez.
Komiža ima drugu najbolju pokrivenost proračunskih rashoda prihodima, od 113 posto, dok je s omjerom obrtnika (76 obrtnika na 1000 stanovnika) među tri najbolje rangirana mala grada. Ovaj gradić na Visu nema dugova, izvorni prihodi po zaposlenome u gradskoj upravi su joj 2,5 milijuna kuna a bruto plaća zaposlenog Komižanina je 396488 kuna.
Dvostruki pobjednik u ovome izboru, grad Krk ima najveći prihod po zaposlenome u gradskoj upravi među malim gradovima, 3,4 milijuna kuna, a unutar pet je najboljih po još tri promatrana kriterija. Riječ je prosječnome dohotku po stanovniku (35240 kuna), broju obrtnika (68) na 1000 stanovnika te prosječnome broju zaposlenih (397) na 1000 stanovnika.
Mali Lošinj plasirao se u ‘top 5’ malih gradova po prosječnome dohotku po stanovniku od 35107 kuna i prosječnim izvornim prihodima po stanovniku od 6600 kuna, dok je po prosječnome broju zaposlenih na 1000 stanovnika (312) unutar ‘top 10’. U Malome Lošinju nema prireza.
Prvi ulazak u završnicu izbora najboljih malih gradova u gospodarstvu Varaždinske Toplice mogu, među ostalim, zahvaliti najboljim pokazateljima broja nezaposlenih (12) na 1000 stanovnika i udjela poreznih prihoda u ukupnim proračunskim prihodima od 73 posto.
– Jedna od potpora gospodarstvu je potpuno ili djelomično oslobađanje od doprinosa za nositelje osam vrsta investicija, među ostalim za investitore u stambenu izgradnju, poljoprivrednu proizvodnju I turizam – ističu u gradskoj upravi Varaždinskih Toplica. ( VEDRAN MARJANOVIĆ/JUTARNJI LIST)