Vukovar, Labin i Crikvenica brane titulu najboljeg grada za obrazovanje i mlade – evo tko im konkurira i čime su zaslužili ulazak u finale….

Izbor najboljih gradova i ove se godine održava u organizaciji Jutarnjeg lista, gradonačelnik.hr-a i agencije Ipsos, a pobjednici će biti proglašeni 4. listopada u Zagrebu

 Čakovec, Pazin, Sisak, Velika Gorica, Vukovar, Labin, Poreč, Rovinj, Umag, Vrbovec, Buje, Cres, Crikvenica, Komiža i Krk – gradovi su koji se ove godine plasirali u finale našeg izbora za Najbolji grad, kojeg već šestu godinu organiziramo u suradnji sa Hanza medijom i agencijom IPSOS. Hoće li Vukovar, Labin i Crikvenica obraniti prošlogodišnju titulu najboljeg (u kategorijama velikih, srednjih i malih gradova) grada za obrazovanje i mlade ili će je ove godine osvojiti netko drugi saznat ćemo 4. listopada na svečanom proglašenju pobjednika u zagrebačkom hotelu Esplanada.

Postav finalista više manje je isti iz godine u godinu, pa u ovogodišnjem izboru imamo tek jednu novost – Grad Sisak po prvi se put plasirao u finale našeg izbora te se bori za titulu najboljeg velikog grada na području obrazovanja i mladih.

U izračunima temeljem kojih biramo najbolje gradove u području demografije, obrazovanja i mladih je šest ključnih pokazatelja – izdvajanje gradova za obrazovanje, mlade i socijalnu politiku, prosječna izdvajanja za stipendije i školarine po stanovniku, broj djece po odgajatelju u vrtićima kao pokazatelj standarda u vrtićima, broj učenika po nastavniku u osnovnim školama kao pokazatelj standarda u školama, porodiljine naknade po novorođenom kao pokazatelj brige za pronatalitetnu politiku te broj osoba na svaku visoko obrazovanu kao pokazatelj obrazovanosti samih gradova.

Sisak po prvi put u finalu izbora za Najbolji grad

 Nakon što je u našem prvom izboru, za 2017. godinu, osvojio titulu najboljeg grada za obrazovanje te se potom još pet puta plasirao u finale, Grad Čakovec ponovo se bori za titulu najboljega. Među ostalim jer su prvi u zemlji po iznosu stipendija i školarina po stanovniku u kategoriji velikih gradova (74,13 kuna po stanovniku, treći po izdvajanjima za obrazovanje, socijalnu politiku i mlade u proračunu u kategoriji velikih gradova (49,29 % proračuna), u top 10 su po broju učitelja u školama u kategoriji velikih gradova (10 učenika po učitelju), te u top 15 po broju visoko obrazovanih stanovnika u kategoriji velikih gradova (svaka 4,63 osoba je visoka obrazovana).

Grad Pazin titulu najboljega osvojio je u izboru 2018., a svake slijedeće godine plasirao se u finale. U samu završnicu izbora i borbe za titulu najboljega ove je godine ušao jer je prvi po  izdvajanjima za obrazovanje, socijalnu politiku i mlade u proračunu u kategoriji velikih gradova (52,3 % proračuna), četvrti po iznosu stipendija i školarina po stanovniku u kategoriji velikih gradova (58,62 kuna po stanovniku) te po iznosu porodiljine naknade po novorođenom u kategoriji velikih gradova (4036,89 kuna po novorođenom), a u top 10 je i po broju odgojitelja u vrtićima u kategoriji velikih gradova (5,97 djece po odgojitelju).

 Gradu Sisku ovo je prva nominacija otkako smo pokrenuli izbor za Najbolji grad, a među pet najboljih plasirao se jer je, među ostalim, drugi po broju odgojitelja u vrtićima u kategoriji velikih gradova (5,22 djece po odgojitelju), četvrti po broju učitelja u školama u kategoriji velikih gradova (9,03 učenika po učitelju), te je u top 15 po izdvajanjima za obrazovanje, socijalnu politiku i mlade u proračunu u kategoriji velikih gradova (40,51 % proračuna).

Grad Velika Gorica iz godine u godinu je među finalistima, a naslov najboljega osvojio je prije dvije godine. Osmi su grad u zemlji po izdvajanjima za obrazovanje, socijalnu politiku i mlade u proračunu u kategoriji velikih gradova (43,86 % proračuna), treći su po broju odgojitelja u vrtićima u kategoriji velikih gradova (5,24 djece po odgojitelju) te peti po iznosu porodiljine naknade po novorođenom u kategoriji velikih gradova (3830,95 kuna po novorođenom djetetu).

Grad Vukovar prošle je godine prvi put ušao u finale u kategoriji obrazovanje i mladi i odmah i trijumfirao. Ove godine brani titulu jer je, među ostalim, prvi po broju učitelja u školama u kategoriji velikih gradova (6,55 učenika po učitelju), drugi po iznosu stipendija i školarina po stanovniku u kategoriji velikih gradova (66,37 kuna po stanovniku) te po iznosu porodiljine naknade po novorođenom u kategoriji velikih gradova (4403,11 kuna po novorođenom), a četvrti je po izdvajanjima za obrazovanje, socijalnu politiku i mlade u proračunu u kategoriji velikih gradova (47,55 % proračuna).

Labin, Poreč, Rovinj, Umag i Vrbovec još jednom u borbi za titulu najboljega

 Sastav finalista u kategoriji srednjih gradova isti je kao i prošle godine – Labin brani titulu, a ‘napadaju ga’ Poreč, Rovinj, Umag i Vrbovec.

 Labin je, tako, peti po izdvajanjima za obrazovanje, socijalnu politiku i mlade u proračunu u kategoriji srednjih gradova (41,46 % proračuna), četvrti po  iznosu stipendija i školarina po stanovniku u kategoriji srednjih gradova (85,28 kuna po stanovniku), šesti po iznosu porodiljine naknade po novorođenom u kategoriji srednjih gradova (3382,35 kuna po novorođenom) i po broju visoko obrazovanih stanovnika u kategoriji srednjih gradova (svaka 4,6 osoba je visoka obrazovana), te osmi po broju odgojitelja u vrtićima u kategoriji srednjih gradova (5,94 djece po odgojitelju).

Šestu godinu zaredom Poreč potvrđuje da je među top 5 najboljih srednjih gradova za obrazovanje i mlade i to, među ostalim, jer je drugi po broju odgojitelja u vrtićima u kategoriji srednjih gradova (4,81 djece po odgojitelju), a u top 10 je po izdvajanjima za obrazovanje, socijalnu politiku i mlade u proračunu u kategoriji srednjih gradova (34,95 % proračuna), po iznosu stipendija i školarina po stanovniku u kategoriji srednjih gradova (52,16 kuna po stanovniku), po broju učitelja u školama u kategoriji srednjih gradova (8,52 učenika po učitelju) te po broju visoko obrazovanih stanovnika u kategoriji srednjih gradova (svaka 4,64 osoba je visoka obrazovana).

Rovinju je ovo, pak, peto finale u kategoriji obrazovanje i mladi. U nizu parametara kojim su se plasirali među najbolje tu su, primjerice, iznosi stipendija i školarina po kojima su prvi u svojoj kategoriji (119,69 kuna po stanovniku), broj visoko obrazovanih stanovnika u kategoriji srednjih gradova (svaka 4,35 osoba je visoka obrazovana), izdvajanja za obrazovanje, socijalnu politiku i mlade u proračunu u kategoriji srednjih gradova (33,22 % proračuna), te plasman u top 10 po broju odgojitelja u vrtićima i učitelja u školama.

Grad Umag prvi je pobjednik našeg izbora za Najbolji grad u kategoriji obrazovanje i mladi, a nakon godina u finalu, sada se ponovo bori za titulu jer je, među ostalim, u vrhu po broju učitelja u školama i odgojitelja u vrtićima, u top 10 je po izdvajanju za obrazovanje, socijalnu politiku i mlade u proračunu u kategoriji srednjih gradova (38,06 % proračuna), u vrhu je po iznosu porodiljine naknade po novorođenom u kategoriji srednjih gradova (1626,17 kuna po novorođenom) te po broju visoko obrazovanih stanovnika u kategoriji srednjih gradova (svaka 5,19 osoba je visoka obrazovana).

I naposljetku, Vrbovec je ponovo u finalu zahvaljujući tome što je prvi po izdvajanjima za obrazovanje, socijalnu politiku i mlade u proračunu u kategoriji srednjih gradova (57,46 % proračuna) te je u vrhu po broju učitelja u školama u kategoriji srednjih gradova (9,29 učenika po učitelju).

Buje, Crikvenica, Cres, Komiža i Krk u još jednoj utrci za titulu

Isti je i sastav finalista u kategoriji malih gradova u kojoj Crikvenica brani naslov, a ‘napadaju’ Buje, Cres, Komiža i Krk.

Grad Buje četvrtu je godinu u finalu i to jer je u vrhu po broju odgojitelja u vrtićima i učitelja u školama, a plasirao se u top 15 po izdvajanjima za obrazovanje, socijalnu politiku i mlade u proračunu u kategoriji malih gradova (25,74 % proračuna).

Cres je, pak, triput zaredom osvajao titulu – za 2018., 2019. i 2020., a kako će proći ove godine vidjet ćemo 4. listopada. Svoj status jednog od najboljih malih gradova za obrazovanje čvrsto drži zahvaljujući visokim izdvajanjima za učenike i studente, u vrhu su po iznosima stipendija i školarina po stanovniku u kategoriji malih gradova (151,45 kuna po stanovniku). Također, u samom su vrhu, drugi mali grad u zemlji, po broju odgojitelja u vrtićima u kategoriji malih gradova (3,4 djece po odgojitelju), u top 15 su po broju učitelja u školama u kategoriji malih gradova (6,04 učenika po učitelju), te u top 10 po broju visoko obrazovanih stanovnika u kategoriji malih gradova (svaka 4,66 osoba je visoka obrazovana).

Grad Crikvenica prošle je godine, baš kao i Vukovar, prvi put ušao u finale izbora u kategoriji obrazovanje i mladi, i osvojio titulu najboljega. Ove godine je brani zahvaljujući tome što je, među ostalim, prvi po broju visoko obrazovanih stanovnika u kategoriji malih gradova (svaka 4,24 osoba je visoka obrazovana), u top 10 je po izdvajanjima za obrazovanje, socijalnu politiku i mlade u proračunu u kategoriji malih gradova (30,67 % proračuna), te u top 5 po iznosu porodiljine naknade po novorođenom u kategoriji malih gradova (7457,35 kuna po novorođenom).

Komiži je ovo treći ulazak u finale, među najboljih pet gradova za obrazovanje i mlade. Među ostalim, ovaj status zaslužili su jer su prvi po broju učitelja u školama u kategoriji malih gradova (4,05 učenika po učitelju), u top 10 su po iznosu stipendija i školarina po stanovniku u kategoriji malih gradova (83,22 kuna po stanovniku), u top 20 po broju odgojitelja u vrtićima u kategoriji malih gradova (5,5 djece po odgojitelju) te po broju visoko obrazovanih stanovnika u kategoriji malih gradova (svaka 5,55 osoba je visoka obrazovana).

I na kraju, još jedan od rekordera po broju nominacija i osvojenih naslova u našem velikom izboru – Grad Krk peti je put u finalu u kategoriji obrazovanje i mladi jer je, među ostalim, četvrti grad među malima po izdvajanjima za obrazovanje, socijalnu politiku i mlade u proračunu (32,37 % proračuna), u top 10 je po iznosu stipendija i školarina po stanovniku (78,53 kuna po stanovniku) i po broju visoko obrazovanih stanovnika (svaka 4,81 osoba je visoka obrazovana), a u top 20 po broju odgojitelja u vrtićima u kategoriji malih gradova (5,32 djece po odgojitelju) te po iznosu porodiljine naknade po novorođenom (4350 kuna po novorođenom). (m.p.d.)

Moglo bi vas zanimati

Krk sedmi put u finalu Izbora za Najbolji grad, konkurira za naslov u...

Koprivnica četvrti put u finalu izbora za Najbolji grad konkurira za titulu najpametnijeg...

Varaždin brani titulu najboljeg velikog grada za gospodarstvo, sedmi put zaredom konkurira u...

Osijek u trostrukom finalu izbora za Najbolji grad – u konkurenciji za titulu...