Grad Belišće u samom je vrhu hrvatskih gradova, kao drugi u poretku, odmah iza lidera Imotskog, prema broju djece prvi put upisanih u vrtić u 2022./23. u ,odnosu na broj stanovnika, konkretno 27.4 nova vrtićanca na 1.000 stanovnika Belišća, pokazalo je naše nedavno „na terenu“ provedeno istraživanje kojemu se odazvalo stotinjak gradskih središta, u očekivanju konačnih službenih podataka.
Belišće je prvi grad u Slavoniji i jedan od četiriju (Obrovac, Vrlika, Umag) gradova u RH u kojem je dječji vrtić roditeljima potpuno besplatan, a ovu mjeru (odluku) donijelo je Gradsko vijeće Belišća u siječnju 2019. godine za djecu koja pohađaju matični vrtić u Belišću i područni vrtić u Gatu, kao rasterećenje kućnih proračuna i kao poticaj i doprinos demografskoj obnovi našeg grada. Tada su, istodobno, povećali i plaće zaposlenima u vrtiću. Iz godine u godinu (izuzev krizne 2020.) Grad Belišće povećava izdvajanja za vrtić, pa su tako 2019. izdvojili 3,7 milijuna kuna, 2020. 3,6 milijuna, prošle godine 4,2 milijuna kuna, a ove godine planiraju čak 4,5 milijuna kuna.
Tu je važno spomenuti da, iako je Gradsko vijeće grada Belišća usvojilo odluku o povećanju ekonomske cijene vrtića, koja za redoviti 10-satni program sada iznosi 1.897 kuna, vrtić će i dalje za polaznike u Belišću i Gatu biti besplatan.
Uz to što je vrtić besplatan, u pedagoškoj 2021./2022. godini vrtić, odnosno Grad Belišće, povećao je kapacitete za jednu dodatnu mješovitu jasličku skupinu i zaposlio dodatne odgojiteljice kako bi se smanjio broj neupisane djece u vrtić i kako bi se upisala sva djeca čija su oba roditelja zaposlena.
Djeci s poteškoćama u razvoju uključenim u redovne odgojno-obrazovne programe sustavna pomoć i podrška pruža se na način da Dječji vrtić osigurava asistente-pomagače koji kroz pristup „jedan na jedan“ provode individualne odgojno-obrazovne programe koje izrađuju s roditeljima, odgajateljima, stručnim suradnicima i vanjskim stručnim suradnicima.
Ukoliko su oba roditelja zaposlena, a nisu uspjela upisati dijete u vrtić zbog popunjenosti vrtićkih kapaciteta, Grad Belišće osigurava naknadu od 500 kuna mjesečno kao pomoć u podmirivanju troškova čuvanja neupisanih mališana.
U sklopu odgojno-obrazovnog programa provode se kraći programi predškole, kraći program ranog učenja engleskog jezike i kraći program vjerskog odgoja po metodi Montessori pedagogije, a isto tako, u sklopu projekta „Maslačak-prijatelj djece 2“ i produženog boravka, provode se kraći programi univerzalnog sportskog sata, likovne, plesne i informatička igraonice, „Mali vrtlari-ekolozi“ i Mali istraživači-STEM u vrtiću, napominju nam iz Grada..
DV Maslačak iz Belišća dvije je godine zaredom pobijedio u našem velikom Izboru za naljepši vrtić u Hrvatskoj
Od 2019. do 2021.u Dječjem se vrtiću provodio projekt „Maslačak – prijatelj djece 1“ kojim je prije svega osiguran produženi boravak na razini sva četiri objekta ove odgojne ustanove, odnosno u Belišću, Gatu, bizovcu i Petrijevcima. Ondje je s jedne strane roditeljima omogućeno zbrinjavanje djece i izvan redovnog radnog vremena vrtića, a uz opremanje prostora za organizaciju novih programa, organiziran je i čitav niz edukacija za odgojitelje i suradnike, čime je razina profesionalnog rada s djecom podignuta na još višu razinu. Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda. Ukupna vrijednost bila je 3.178.244,06 kuna, koliko (100 posto)iznosi i EU sufinanciranje projekta.
Trenutno je kao njegov nastavak u tijeku provedba prije spomenutog projekta „Maslačak – prijatelj djece 2“, koji za cilj ima pomoć roditeljima, skrbnicima čija su djeca polaznici redovnih programa ustanove u njihovom zbrinjavanju izvan radnog vremena u formi produženog boravka. Kroz projekt se i intenzivira skrb o djeci s određenim poteškoćama u razvoju zapošljavanjem stručnjaka edukacijsko-rehabilitacijskog profila, osigurava se i organizira poslijepodnevni boravak, posebni programi i potrebna didaktička oprema za minimalno 66 polaznika rane i predškolske dobi kako bi se unaprijedila kvaliteta programa ranog predškolskog odgoja. Ukupna je vrijednost toga projekta 3,6 milijuna kuna, koliko u cijelosti iznosi i EU sufinanciranje projekta.
U svemu se vodi računa o kapacitetima i uvjetima boravka, već u 2018. godini proveden je projekt energetske obnove zgrade Dječjeg vrtića. Vrijednost projekta iznosila je gotovo 7 milijuna kuna s PDV-om, a radovi su sufinancirani sredstvima fondova Europske unije (Europski fond za regionalni razvoj kroz Operativni program Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.), Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, Osječko-baranjske županije i gradskog proračuna Belišća. Radovi su obuhvatili izmjenu krovišta, zamjenu postojeće stolarije energetski učinkovitijom, postavljanje nove elektroinstalacijske mreže, izolacije na vanjskoj ovojnici zida i ugradnju novog sustava centralnog grijanja. Kroz projekt R-SOL-E, financiran kroz program prekogranične suradnje Interreg-IPA CBC Croatia-Serbia, postavljena je solarna elektrana na južnoj strani krovne konstrukcije, koja je dodatno pridonijela energetskim uštedama. Osim navedenih poslova, koji su sastavnica projekta energetske obnove zgrade vrtića, radilo se i na poslovima koji nisu dio navedenog projekta, a odnosili su se na uređenje kanalizacijske mreže, postavljanje novih vodovodnih instalacija i uređenje sanitarnih čvorova postavljanjem nove opreme i podova.
Tijekom 2020. novoobnovljeni Dječji vrtić dobio je i novo najmodernije dječje igralište s gumenom podlogom na 586 kvadratnih metara. Izgradnja i opremanje igrališta sufinancirano je iz Europskog socijalnog fonda putem projekta „Maslačak – prijatelj djece” iznosom od 320.000 kuna, a 540.000 kuna izdvojio je Grad Belišće iz svojih proračunskih sredstava. Inače, belišćanski DV Maslačak u našem je izboru za Najljepši vrtić dvaput zaredom ponio titulu pobjednika.
S obzirom na povećanje broja predškolske djece, Grad Belišće prijavio je projekt proširenja kapaciteta. U proračunu Grada planirana su sredstva iznosa 3.300.000 kuna. Grad Belišće planira i projekt izgradnje područnog dječjeg vrtića u prigradskom naselju Bistrinci. U proračunu Grada planirana su sredstva u iznosu od 12.000.000 kuna, kod toga je za gradnju objekta planirano 10.500.000 kuna, a za opremanje 1.500.000 kuna. Gradnjom ovog vrtića dugoročno će se sosigurati smještaj za svu svoju djecu vrtićkog uzrasta. U međuvremenu su, pak, roditeljima čija se djeca nisu uspjela upisati u vrtić osigurali mjesečnu naknadu od 1.000 kuna, kao pomoć u osiguravanju alternativnog rješenja.
.-U Gradu Belišću stalnim jačanjem pronatalitetne politike i socijalno-demografskih mjera od kojih je jedna i odluka o besplatnom vrtiću za djecu koja pohađaju matični vrtić u Belišću i područni vrtić u Gatu, želimo dati poticaj roditeljima s područja grada Belišća, ali i šire, ne samo da ostanu živjeti i raditi u našoj sredini, nego i dati poticaj i doprinos demografskoj obnovi naše domovine, RH. Mjerama koje se odnose na vrtićku populaciju i roditelje djece koje borave u predškolskoj ustanovi iznimno smo ponosni, a najbogatiji smo po tome što smo sredina u kojoj postoji besplatan vrtić i nadamo se da možemo biti istaknuti kao primjer i drugima – kaže nam Dinko Burić, gradonačelnik Belišća. (Pero Livajić)
Nizom pronatalitetnih mjera potiču demografsku obnovu i demografski rast
Programom poticajnih socijalno-demografskih mjera Grada Belišća u 2022. godini utvrđene su mjere i oblici potpora s ciljem socijalne i demografske revitalizacije Belišća. Korisnici socijalno-demografskih mjera su: roditelji novorođenog djeteta, roditelji djece koja borave u predškolskoj ustanovi, roditelji djece koja su ostvarila pravo na vrtić, a nisu mogla biti upisana, roditelji učenika osnovne škole, učenici osnovnih škola, srednjih škola i studenti, nezaposleni, umirovljenici, korisnici zajamčene minimalne naknade prema rješenju nadležnog Centra za socijalnu skrb, navode iz Grada.
Niz mjera doneseno je u svrhu financijske potpore djeci i mladima, mladim obiteljima i roditeljima s područja Belišća, kao i olakšavanja njihove svakodnevne egzistencije, ali i poticanja demografske obnove i demografskog rasta. Tako su tu, uz ostalo: besplatan vrtić, gdje Grad plaća punu ekonomsku cijenu, jednokratna naknada za novorođenčad – 7.500 kn, prehrana za učenike osnovne škole „Topli obrok za sve“, pribor i oprema za učenike osnovne škole, topli obrok za srednjoškolce – Projekt „Zalogaj“ 200 kn mjesečno, studentske stipendije- 1.200 kn/800 kn/500 kn mjesečno, međugradski prijevoz učenika i studenata – Panturist- 0 kn učenici, 250 kn studenti mjesečno, ostatak iznosa subvencionira Grad Belišće, zatim gradski prijevoz učenika i studenata –Kombel- 0 kn učenici i studenti, izgradnja POS stanova, prijevoz učenika s posebnim potrebama 0 kn učenici, besplatan poludnevni boravak za djecu s poteškoćama u učenju „Klasje“ , naknada za troškove stanovanja korisnicima zajamčene minimalne naknade, također i naknada za novorođenčad djelatnicima Gradske uprave, gradskih tvrtki i ustanova prema Pravilniku o porezu na dohodak, novčana naknada roditeljima djece koja su ostvarila pravo na vrtić, a nisu mogla biti upisana- 500 kuna mjesečno, asistent/pomagač u odgojno-obrazovnom procesu za djecu s teškoćama u razvoju koja pohađaju vrtić 0 kn roditelji, u sklopu besplatnog vrtića.
-U Gradu Belišću stalnim jačanjem pronatalitetne politike i socijalno-demografskih mjera nastojimo dugoročno utjecati na popravljanje statistike, s kakvom se već godinama bore gotovo sve sredine u RH. Upravo provođenje navedenih socijalno-demografskih mjera, ali i ulaganja u druge sfere važne za život, poput sporta, kulture i turizma, svrstava Belišće u sam vrh jedinica lokalne samouprave u Hrvatskoj s najjačim demografskim mjerama– zaključuju gradonačelnik Burić i ekipa iz Grada.