Grad Bjelovar dosad se na našem Izboru za najbolji grad našao četiri puta zaredom kada je konkurirao u kategoriji „Obrazovanje i mladi“, a ove godine prvi put se natječe za pobjednika EU fondova. Lani je Bjelovar iz europskih izvora osigurao 13,96 milijuna eura te ostvario najveći rast u odnosu na godinu ranije (čak 11,7 milijuna eura više). U četverogodišnjem razdoblju Grad je povukao 2,2 posto ukupnog iznosa svih povučenih sredstava.
Brojni su projekti koje je ovaj Grad završio, provodi ili upravo pokreće zahvaljujući uspješno osiguranim bespovratnim EU sredstvima. Jedan od zasigurno najvažnijih, za koji je povučeno 17 milijuna eura iz NPOO-a, bjelovarske su toplice ili Terme Bjelovar. Riječ je o bazenskom kompleksu, ukupno vrijednom 51 milijun eura, a koji će kako saznajemo iz bjelovarske gradske uprave, pored pet rekreacijskih bazena i različitih vodenih atrakcija imati i olimpijski bazen u kojem će biti moguće i pripreme profesionalnih plivača čemu su već ranije potporu dale i stručne organizacije poput Hrvatskog olimpijskog odbora. Projekt Termi projekt je generacije, naglasio je više puta gradonačelnik Dario Hrebak. Istaknuo je da će se ostatak potrebnog novca osigurati putem kredita što neće opteretiti proračun jer je Grad u ovom trenutku zadužen tek 20 posto od zakonski mogućeg ukupnog zaduživanja, odnosno, 4,5 posto od izvornog proračuna. Toplice su i jedini greenfield projekt u Hrvatskoj, bez ijedne plinske cijevi, u potpunosti samoodrživ te će se, tek kada se izgradi, vidjeti ogromna korist koju će grad od njih imati, naglasio je gradonačelnik. Otvorenje kompleksa očekuje se u 2026. godini.
Grad Bjelovar u isto vrijeme radi i na projektu „Garden House“, malom turističkom naselju sa smještajnim kapacitetima. Nalazit će se u neposrednoj blizini Termi, a riječ je o 35 apartmana s ugostiteljskom ponudom te biološkim bazenima i različitim turističkim zanimljivostima poput jezera, senzornog vrta, dječjeg igrališta, teatra na otvorenom. Kao ideja za takvo suvremeno naselje poslužili su elementi tradicije bjelovarskog kraja, odnosno, stara kuća, štagalj i kukuruzana, kako bi apartmani svojim oblicima podsjećali na nekadašnja vremena u bjelovarskom kraju. Vrijednost projekta procjenjuje se na nekih 6,6 milijuna eura, financirat će se putem ITU mehanizma s oko pet milijuna eura dok će ostatak osigurati Grad Bjelovar.
Jedan od većih projekata je i bušotina u naselju Veliko Korenovo, izbušena početkom godine, vrijedna 4,4 milijuna eura od čega su 1,3 milijuna sufinancirale Kraljevina Norveška, Island i Lihtenštajn, a milijun eura Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije. Voda iz bušotine, na dubini 1260 metara temperature je od 83 C, a kapacitet joj je 30 litara u sekundi. Plan je da ta geotermalna bušotina za par godina grije Terme, ali i poslovnu zonu koja će uskoro također biti realizirana, a u kojoj će se moći graditi staklenici, sušare i poduzetničke hale. Poslovna zona „Veliko Korenovo“ projekt je vrijedan 7 milijuna eura. Kao grad s najnižim porezima u Hrvatskoj, napominju iz Gradske uprave, Bjelovar je idealan za investicije, a sljedećih nekoliko godina u poslovnoj zoni Korenovo trebalo bi se zaposliti i oko 2000 ljudi.
Grad Bjelovar redovito ulaže u predškolski sustav i stvara bolje uvjete za vrtićance koji će od sljedeće godine imati potpuno novi vrtić u ulici Viktora Bubnja. Naime, u tijeku je gradnja nove zgrade Dječjeg vrtića Bjelovar, radovi idu prema planu, a riječ je o objektu u kojemu će boraviti 64 mališana u četiri skupine. Ukupna vrijednost radova iznosi 2,4 milijuna eura, od čega je 650 tisuća sufinancirano putem Nacionalnog plana oporavka i otpornosti. Uz taj projekt, radi se na još dva vrtića, Naime, rekonstruirat će se i prenamijeniti sadašnji mjesni dom u Ulici Andrije Mohorovičića, koji će postati jaslice i imati kapacitet za smještaj 24-oro mališana dok će se postojeće jaslice u Frankopanskoj ulici dograditi za dodatne dvije skupine djece. Ostvarenjem tih projekata trebala bi nestati i lista čekanja te bi bile zadovoljene sve potrebe za smještajem predškolaca u vrtić, naročito onih jasličke dobi.
Ugodan smještaj i bolje uvjete za učenje imat će u skorijoj budućnosti i osnovnoškolci budući da uskoro počinje gradnja Područne škole „Sjever“, vrijedne oko 20 milijuna eura. Škola će se s dvodijelnom sportskom dvoranom prostirati na 6267 četvornih metara. Bit će to područna škola 4. osnovne škole „Bjelovar“, imat će 25 učionica, a pohađat će je 530 učenika. Njezina izgradnja značit će konačan prelazak na jednosmjensku nastavu u bjelovarskim osnovnim školama, a samim time i bolje uvjete za rad.
Jedan od socijalnih i vrlo popularnih projekata kojim se Grad Bjelovar ističe zasigurno je i projekt „Zaželi“ kojem je svrha povećati socijalnu uključenost i prevenirati institucionalizaciju ranjivih skupina tako što im se osigurava dugotrajna potpora, skrb i podrška u svakodnevnom životu. Vrijednost projekta je 1,49 milijuna eura, a riječ je o 100 posto bespovratnim sredstvima.
Oko 30 milijuna eura Grad je dobio za konstrukcijsku i cjelovitu obnovu povijesnih zgrada u središtu Bjelovara. U tijeku su cjelovite obnove pet takvih objekata koji bi trebali biti gotovi tijekom naredne godine, a osim promjene vizure, značit će puno i za kvalitetu života te gospodarski razvoj. U tom kontekstu osobito valja istaknuti rekonstrukciju bivšeg Učeničkog doma koji će se prenamijeniti u Studentski dom za oko 60 studenata. Riječ je o suvremenom zdanju koje će sadržavati sve potrebno poput kuhinje, menze, knjižnice, prostorija za učenje i druženje. Sama menza u kojoj će se hraniti bjelovarski studenti je velika stvar za Veleučilište koje je do sada sklapalo ugovore o prehrani s različitim restoranima. Za Studentski dom izdvojeno je 5,2 milijuna eura s tim što će opremanje dodatno stajati još 200 tisuća eura.
U obnovi je i zgrada „Vodotehne“ koja će biti dom Tehnološkom parku, odnosno, brojnim IT tvrtkama koje će tu moći pronaći savjetodavnu podršku i prostor za rad. Na oko 2860 četvornih metara od sljedeće godine razvijat će se gospodarstvo grada, ali i društveni život unutar atrija u središtu zgrade. Radovi na cjelovitoj obnovi vrijedni su 7,5 milijuna eura, a oprema će dodatno stajati oko 663 tisuće eura.
Tu je, nadalje, i obnova zgrade Sokolskog doma, popularne „Sokolane“ izgrađene davne 1912. godine, budućeg doma atletičara i nekolicine škola koje će u njoj održavati nastavu tjelesnog odgoja. Zgrada ima svojstvo pojedinačno zaštićenog kulturnog dobra i djelo je poznatog arhitekta Dioniza Sunka. U njenu obnovu uložit će se oko šest milijuna eura, a za opremanje još 412 tisuća eura.
Spomenimo kako je u tijeku i cjelovita energetske obnova zgrade starog zatvora, a na čekanju su zgrada na Trgu hrvatskih branitelja 15 kao i dječji odjel Narodne knjižnice „Petar Preradović“ što će stajati dva milijuna eura. Kad su energetske obnove u pitanju, u tijeku su projekti na obnovi 10-ak zgrada među kojima vrlo brzo počinju radovi na dvije u samom centru grada. Riječ je o zgradama Gradskom muzeja i Gradske knjižnice „Petar Preradović“. Obnova samo tih dviju zgrada stajat će oko 3,7 milijuna eura. Energetski će se obnoviti i zgrada 4. osnovne škole „Bjelovar“ kao i Dvorana europskih prvaka u kojoj se, osim nastave tjelesnog odgoja, odvijaju mnogi društveni i sportski programi. Obnova cijelog tog kompleksa stajat će 2,5 milijuna eura. Dodatno u rekonstrukciju ide i unutarnji dio Dvorane europskih prvaka u što će biti uloženo još 1,9 milijuna eura. Energetska obnova namijenjena je i područnoj školi „Prgomelje“, Informacijsko-edukacijskom centru „Barutana“, Gradskoj streljani, dvorani u ulici Petra Zrinskog te društvenim domovima u Markovcu i Gudovcu.
Jedan od velikih završenih projekata je suvremeni sustav gospodarenja otpadom koji je grad Bjelovar dobio izgradnjom sortirnice i kompostane, a u koji je uloženo 14 milijuna eura.
Sljedeće godine Grad Bjelovar očekuje realizacija projekta za koji je novac osiguran u sklopu ITU mehanizma, a riječ je o Zelenom centru, objektu koji će se graditi na dijelu današnje Gradske tržnice. Njime će se osigurati nova gospodarsko-javna infrastruktura za razvoj poljoprivredne proizvodnje. Razvoj novih proizvoda i usluga malih i srednjih poduzeća projekt je vrijedan oko 12 milijuna eura.
Vizualnom identitetu grada svakako će doprinijeti i izgradnja novog parka u blizini Gradskog stadiona. Sportsko-rekreacijski park je pilot projekt razvoja zelene infrastrukture Grada Bjelovara vrijedan 3,5 milijuna eura, a sadržavat će brojne sadržaje za građane. U planu je i novi atletski stadion vrijedan dva milijuna eura, a čeka se i početak drugog dijela aglomeracije odnosno rekonstrukcija vodovoda i odvodnje čija je procijenjena vrijednost oko 60 milijuna eura.
Valja spomenuti i radove na izgradnji magistralnog vodovoda s izgradnjom i rekonstrukcijom vodno-komunalne infrastrukture vrijedne oko 16,5 milijuna eura. Također, gradi se i novi suvremeni pročistač otpadnih voda vrijedan oko 13 milijuna eura. Postavljena je i javna rasvjeta vrijedna 1,5 milijuna eura, a u tijeku je i izgradnja nove zgrade Državnog arhiva u samom gradskom središtu što je projekt vrijedan oko pet milijuna eura.
Grad Bjelovar u nekoliko godina uložit će oko 300 milijuna eura u različite projekte za boljitak svojih građana, što je, kako su se slikovito izrazili u Gradskoj upravi, dvije trećine vrijednosti Pelješkog mosta. Sve navedeno tek je dio onoga što se radi i planira kako bi grad, najavljuju, doživio svoju potpunu renesansu. (V.H.)