U sklopu svog najvećeg EU projekta, Čazma Natura, vrijednog 26 milijuna (3,4 milijuna eura) kuna Grad Čazma izgradio je prvi biološki bazen u Hrvatskoj u kojemu je već u prvoj sezoni, prošle godine, uživalo preko 12 tisuća posjetitelja
Hrvatska je prošle kupališne sezone dobila svoj prvi biološki bazen – i to u Čazmi. Takvi su bazeni već neko vrijeme hit u Austriji, Njemačkoj i Sloveniji, a za njihovo se čišćenje ne koriste kemikalije (klor), već se voda pročišćava na okolišno prihvatljiv način, putem biofiltera. Time se održava ravnoteža unutar sustava.
Ideja o gradnji prvog biološkog bazena u Hrvatskoj rodila se nakon posjeta prirodnom kupališta u slovenskoj općini Radlje ob Dravi, prijateljskoj općini Grada Čazme.
–Tom nam je prilikom predstavljen način rada i funkcioniranje biološkog bazena, kao i troškovi gradnje i održavanja. Kako je u Čazmi dugi niz postojala želja za bazenom, otvoreni natječaj iz Europskih strukturnih i investicijskih fondova činio nam se kao izvrsna prilika za realizaciju dugogodišnjeg sna naših građana. Bazen je ponajprije namijenjen našim sugrađanima, ali privlači i goste iz drugih dijelova Hrvatske pa i šire. Poučeni iskustvom prijateljske općine koja je, zahvaljujući biološkom bazenu, postala ljetno odredište i hit destinacija slovenskih i austrijskih
gostiju, vjerujemo ćemo se i mi našim biološkim kupalištem upisati na turističku kartu kontinentalne Hrvatske, optimističan je gradonačelnik Čazme Dinko Pirak.
Ako je suditi prema počecima, „karijera“ čazmanskog biološkog kupališta ne bi trebala razočarati. Naime, već prve sezone u prvom biološkom javnom bazenu u Hrvatskoj okupalo se 12 tisuća posjetitelja. Na bazenu u Čazmi voda se obrađuje u zatvorenom i kontinuiranom toku, pri čemu se održava zahtijevana kvaliteta, bistrina i bakteriološka čistoća. Za filtriranje vode su odabrani biološki filtri. Usprkos tome što se ne koriste kemikalije te nije potrebna dodatna oprema za pročišćavanje i tretiranje vode, mala je potrošnja električne energije, a samim time su i niski troškovi održavanja cjelokupnog sustava.
–Zahvaljujući tome, uspjeli smo prvu sezonu završiti bez većeg financijskog opterećenja, što je inače glavni problem kod konvencionalnih bazena ističe gradonačelnik.
Također, zdravstvene su prednosti bioloških bazena potpuno prirodna voda bez neugodnih mirisa klora te izbjegavanje iritacije očiju i kože. U tom je smislu voda bioloških bazena idealno rješenje za osobe sklone alergijama jer ne sadrži kemijske tvari, ističu iz gradske uprave.
Čazmanski bazen prostire se na 1.500 četvornih metara površine te se sastoji od tri dijela, od dubine 35 cm do dijela za plivače dubine 3 m. Okružuje ga uređeno sunčalište sa suncobranima i kabinama za presvlačenje, igralište za odbojku na pijesku te dječje igralište.
Također, na lokaciji je i kafić s terasom, dakle sve što je potrebno za lakše podnijeti vruće ljetne dane. Ipak, prema riječima gradonačelnika, u Čazmi uvijek idu korak dalje pa će tako već ove, druge bazenske sezone biti noviteta.
–Iako u sklopu kompleksa bazena, točnije Interpretacijsko-rekreacijskog centra Biopark Čazma imamo objekt s tuševima, sanitarnim čvorom i kabinama za presvlačenje, ove ćemo godine dodati još nekoliko vanjskih tuševa. Također, uz ponudu pića bit će tu i ponuda hrane.
Biološko kupalište poslužilo je i za razne druge zabavno-edukativne aktivnosti pa su se tako ondje održavali razni eventi, od modnih revija do glazbenih večeri, a jedan od Čazmancima posebno dragih sadržaja bila je i škola plivanja za najmlađe pod nazivom ‘Čazma pliva’, projekt za koji su dobivena sredstva na natječaju Ministarstva turizma i sporta, a realiziran je upravo na prvom biološkom kupalištu u Čazmi. Zahvaljujući tomu, više od 90malenih Čazmanki i Čazmanaca učinilo je svoje prve plivačke zamahe upravo ondje i to za
njih potpuno besplatno. Projekt je prijavljen i ove godine te se u Gradu Čazmi nadaju da će na biološkom bazenu svoje plivačke vještine svladati ili usavršiti i ovogodišnji naraštaj malih kandidata. (Grad Čazma, Foto: Davor Kirin)
Bionatura – projekt koji Čazmu pretvara u atraktivnu zelenu turističku destinaciju
Prvi biološki bazen u Hrvatskoj dio je najvećeg projekta u povijesti Čazme – Čazma Natura – vrijednog 26 milijuna kuna, većinom financiranog EU sredstvima. Projekt je to koji potpuno mijenja vizuru Grada, čini ga modernim i do kraja pozicionira Čazmu kao jednu od najvećih naših kontinentalnih turističkih atrakcija.
Osim samog bazena, projekt Čazma Natura obuhvaća još 10 točki razmještenih po Čazmi – uređenje Arboretuma kod OŠ Čazma, nabavu vrijedne laboratorijske i informatičke opreme za Osnovnu školu Čazma, uređenje Medjama – prirodnog staništa ptica i vodozemaca, izgradnju modernog prostora Zelena tržnica – za boravak na otvorenom i druženje, uređenje Multifunkcionalnog centra – kojim će Čazma dobiti suvremeno uređene višenamjenske prostore, uređenje šetnice uz rijeku Česmu – s odmorištima i informativnim pločama, bike park na sportskim terenima – za ljubitelje biciklizma i adrenalinskog sporta, uređenje ribolovnog centra Vustje – kao mjesta za obiteljska druženja, ali i javna okupljanja, Geopark Pleterac – u kojemu znanstvenici i učenici mogu proučavati nastanak i razvoj Moslavačke gore.