Aktualno

Cres: Najbolji grad za demografiju i obrazovanje u samom je vrhu i analize svih naših analiza – osim u vrtiće i obrazovanje, najviše ulažu u podizanje kvalitete života i zdravstvo

U protekle 4 godine pozicionirali su se kao jedan od najnaprednijih gradova na polju gospodarenja otpadom i energetske tranzicije, ali i kao grad ulaganja u obrazovanje i mlade što su dvaput zaredom potvrdili i okrunili titulom Najboljeg grada za demografiju i mlade u našem velikom izboru za Najbolji grad. U samom su vrhu i u našoj ‘Top 10 od Top 10’ analizi, među gradovima koji su se u svim našim analizama pokazali najboljima. Imaju, tako, jedan od najboljih pokazatelja prosječnih proračunskih izdvajanja za školarine i stipendije (353 kune per capita), s najvećim su prosječnim proračunskim izdvajanjem za unapređenje stanovanja i zajednice (9752 kune), kao i prosječnim izdvajanjem za zdravstvo – 398 kuna…

Grad Cres veliku brigu naročito posvećuje mladim generacijama. Prati ih od rođenja pa do završetka studija, od naknada za novorođenčad do studentskih stipendija. Među onima su koji najviše ulažu u predškolstvo, a jedini su grad u zemlji koji djeci iz okolnih naselja sufinancira putne troškove i prijevoz do vrtića. Dječji vrtić je već nekoliko godina maksimalno popunjen i trebalo je ići na proširenje zgrade kako bi u budućnosti mogao primiti još polaznika. U proteklih desetak godina udvostručili su sredstva koja se ulažu u predškolski sustav, vrtić je stručno ekipiran, zgrada energetski obnovljena, a sada se konačno i dograđuje kako bi i dalje u vrtiću bilo mjesta za sve koji to žele, bez listi čekanja.

Izdvojili su 1,20 posto u prosjeku iz proračuna u posljednje tri godine za stipendije i školarine, a posebni su po tome što svatko tko podnese zahtjev može dobiti stipendiju, jedini uvjet je da ima prebivalište na području Grada. Ove akademske i školske godine stipendiraju 38 novih korisnika stipendija, 28 studenata i 10 srednjoškolaca koji se školuju izvan cresko-lošinjskog otočja, čime se na više od stotinu popeo ukupan broj gradskih stipendista. Redovita mjesečna stipendija iznosi 500 kuna, a za darovite studente s prosjekom ocjena iznad 4,0 i srednjoškolcima odlikašima- 600 kuna. U proračunu se za stipendije i putne troškove svake godine osigura oko pola milijuna kuna, a još toliko Grad izdvaja za dodatne programe osnovaca i srednjoškolaca.

Za poboljšanje zdravstva su izdvojili po stanovniku u trogodišnjem razdoblju 398,14 kuna, odnosno 1,35 posto udjela iz proračuna. Osigurati odgovarajuću zdravstvenu skrb na otocima uvijek je poseban izazov, naročito ako se zna da su rijetki liječnici koji su spremni zamijeniti uvjete koji im se pružaju u gradovima s onima u malim sredinama kao što je otočna. Nisu se željeli zadovoljiti standardima koje propisuje država, već je Grad Cres dodatnim sufinanciranjima svojim sugrađanima osigurao nadstandardne zdravstvene usluge, pa već niz godina financira dolazak liječnika-specijalista. Cresanima su na raspolaganju dva puta mjesečno ginekologica koji dolaze iz Malog Lošinja, okulist, i psihijatar. Nedavno su ugovorili suradnju s Domom zdravlja PGŽ kako bi pedijatrica iz Rijeke dolazila u Cres svake subote, s obzirom da je porastao interes roditelja za takvom medicinskom uslugom. Također s Domom zdravlja dogovorili su redovite dolaske internista-kardiologa i radiologa koji će koristiti ultrazvučni uređaj čiju je upotrebu za cresku ambulantu osigurala Županija. Tijekom cijele godine financiraju jedan kompletni liječnički tim koji ljeti vodi turističku ambulantu, a zimi je ispomoć postojećim ordinacijama. Osim toga, za turističke sezone financiraju i kompletni liječnički tim stacioniran u Martinšćici kao drugom najvećem naselju otoka. Spremni su, ističu, naravno ako se nađe zainteresiranih liječnika, dodatno financirati još jednog liječnika u hitnoj službi, te mu pokriti troškove smještaja. Za sve to u proračunu su ove godine, osigurali više od milijun kuna. Uz potporu EU fondova Grad Cres nositelj je i projekta „Čuvajmo zdravlje otočana“ vrijednog pola milijuna kuna…

Vrlo rano su prepoznali važnost korištenja europskih sredstava pa su formirali i poseban odsjek u gradskoj upravi, ali i ekipirali Otočnu razvojnu agenciju, a procjenjuje se da je na području Cresa u protekle četiri godine realizirano projekata ukupne vrijednosti oko 80 milijuna kuna. Uz ostalo, uredili su odlagalište otpada Pržići, izgradili reciklažno dvorište i sanirali staro smetlište pa su prema zadnjim dostupnim informacijama sedmi grad u Hrvatskoj prema odvajanju otpada. Krenuo je i projekt poboljšanja vodnokomunalne infrastrukture aglomeracija Cres, Martinšćica, Nerezine, Mali i Veli Lošinj, kojeg provode zajedno s Gradom Malim Lošinjem, ukupno vrijedan 486 milijuna kuna. U sklopu projekta će se EU sredstvima riješiti kanalizacija u Miholašćici, kao što se kroz drugi europski projekt isfinancirala kanalizacija Orleca. EU novcem izgradila se i zapadna obala luke Cres, a za financiranje iz EU fondova spremio se i kandidirao projekt luke Martinšćica.

Kontinuirano su stvarali potrebne preduvjete u gospodarstvu i zbog toga dobili certifikat BFC (Business Friendly City), prate i investitore u njihovim projektima. Kroz program prekogranične suradnje Interreg Hrvatska-Italija u tijeku je projekt VALUE kroz koji je uređeno 75 kilometara povijesnih staza, kao važan turistički adut otoka. Osim toga, u provođenju „zelene politike“, zamijenili su kompletnu javnu rasvjetu energetski učinkovitom, predvodnici su energetske tranzicije i sudjeluju u nizu europskih projekata vezanih uz proučavanje klimatskih promjena i slične aktualne teme, ističu iz Grada Cresa. Potpisnici su i povelje o dekarbonizaciji zgrada do 2050. godine, a na otoku gradi se najveća hrvatska sunčana elektrana, te planiraju nove sličnog tipa.

Najveći dio proračunske stavke “usluge za unapređenje stanovanja i zajednice” odnosi se, pak, na Program održavanja komunalne infrastrukture na koji svake godine iz proračuna izdvajaju oko 5 milijuna kuna. Tu je uključeno i održavanje građevina koje služe prihvatu, odvodnji i ispuštanju oborinskih voda kao i zamjena i/ili popravak postojećih kamenih rigola na javnim površinama. Kako bi grad bio uredan i čist velika sredstva ulažu se u održavanje i čistoću javnih i zelenih površina, u što je uključeno i održavanje nerazvrstanih cesta. Tim sredstvima financira se i održavanje nogometnog igrališta, groblja i javnih WC-a, obalnih šetnica i plaža, kao i tuševa na plažama, fontana i spomenika.

Prošle godine pokrenuta je akcija steriliziranja slobodnoživućih mačaka te se financira pripravnost veterinara. U unapređenje stanovanja i zajednice uključeno je još blagdansko uređenje grada, razvoj širokopojasne mreže i ulaganja u sustav prometnog redarstva. Tim sredstvima održava se još stambeni i poslovni prostor u vlasništvu Grada.

I, da, kao moderna urbana sredina s konstantnim pogledom na budućnost, prepoznali su i važnost i praktičnost digitalnih usluga. Grad Cres ponovno je u nečemu predvodnik, drugi su grad u Hrvatskoj koji uvodi mogućnost plaćanja kriptovalutama, dakle prvi na otocima, ali i jedan od svega desetak takvih gradova u Europi. Potpisivanjem ugovora s Electrocoinom o procesiranju kriptovaluta omogućeno je građanima i gradskim obveznicima plaćanje kriptovalutama obveza prema Gradu (komunalna naknada i sl.), a na gradskoj web stranici postavlja se upravo poseban obrazac za takvu vrstu plaćanja…(Pero Livajić)

 

 

 

Moglo bi vas zanimati

Šibenik: Bivša vojarna postat će Centar za mlade – evo što će sve...

Britanski The Times: Pula je idealno odredište za ovogodišnji ljetni odmor!

Mursko Središće uvodi nagrade za uspješne studente: Na kraju akademske godine dobit će...

Grad Ivanec već šest godina financijski pomaže poduzetnicima u stipendiranju učenika – evo...