Grad Cres je na području gospodarenja otpadom u samom hrvatskom vrhu, što potvrđuje i naša analiza temeljena na podacima Ministarstva gospodarstva RH za 2021. gdje su u Top 10 stopom prikupljenog odvojenog otpada po glavi stanovnika- 474,6 kilograma…
Među prvima su uveli suvremeni sustav odvojenog prikupljanja otpada i kontinuirano ga nadograđuju, na cijelom otoku postavili su polupodzemne spremnike velikog kapaciteta za odvojeno prikupljanje otpada, te prvi u županiji izgradili pretovarnu stanicu i tako stvorili uvjete da se još od 2017. godine na otoku više ne odlaže komunalni otpad već se on odvozi u županijski centar.
Nabavka polupodzemnih spremnika s odgovarajućim kamionima za njihovo pražnjenje koštala je oko 2 milijuna kuna uz 60-postotno sufinanciranje Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Još 2020. godine izgradili su i reciklažno dvorište kako bi se njihov sustav odvojenog prikupljanja otpada podigao na još višu razinu. Projekt „Izgradnja i opremanje reciklažnog dvorišta Pržić“ sufinanciran je iz Kohezijskog fonda u okviru Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija 2014.-2020“, u sklopu projekta izgrađeno je i opremljeno reciklažno dvorište Pržić i na taj način dovršena infrastruktura neophodna za uspostavu cjelovitog sustava odvojenog prikupljanja otpada na području Grada Cresa.
Uz izgradnju reciklažnog dvorišta proveden je niz aktivnosti radi informiranja i edukacije stanovništva o projektu, korištenju reciklažnog dvorišta i pravilnom odvajanju otpada – tiskani su leci i brošure koje su sva kućanstva dobila uz račune za komunalne usluge, snimljen je video-film o pravilnom odvajanju otpada koji je distribuiran preko društvenih mreža, te su održane edukacije za djecu i odrasle, a ukupna vrijednost projekta izgradnje reciklažnog dvorišta je 3.076.290,25 kn, a iznos EU bespovratnih sredstava 2.577.680 kuna.
U 2021. dovršen je projekt sanacije i zatvaranja odlagališta otpada, ukupno vrijedan 10,8 milijuna kuna. Od tog iznosa se 85 posto bespovratno sufinanciralo iz europskog Kohezijskog fonda, 10 posto su sredstva Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, dok je ostatak uložio Grad Cres.
Sanacijom je postojeći otpad prikupljen na manju površinu, a potom prekriven gornjim brtvenim sustavom koji će se na kraju ozeleniti travom te će tako umjesto hrpe smeća na tom mjestu osvanuti zeleni brežuljak. Zatvaranje odlagališta značajno doprinosi „ublažavanju negativnih učinaka na javno zdravstvo i ljudsko zdravlje, okoliš, klimu i na turizam“, kako je navedeno u cilju projekta. Ugradnjom završnog pokrovnog sloja spriječeno je procjeđivanje oborinske vode kroz odloženi otpad, a odlagališni plin se skuplja i obrađuje na biofilterima. Time je ostvaren zadani cilj jer podaci monitoringa pokazuju da metana ima samo u tragovima, a sve se otpadne vode prikupljaju i odvode u taložnik. Ukupna površina regeneriranog zemljišta u sklopu ovog projekta je 2,17 ha, te je presloženo gotovo 100.000 kubičnih metara materijala.
Ovom sanacijom priveo se kraju dugotrajni postupak pretvaranja nekadašnjeg smetlišta u suvremeni centar za gospodarenje otpadom započet izgradnjom pretovarne stanice, a potom i reciklažnog dvorišta kojim upravlja gradska tvrtka „Komunalne usluge Cres Lošinj“. Sve su to bili preduvjeti da građani prihvate novi sustav odvojenog prikupljanja otpada te da Cres iz godine u godinu postiže sve bolji rezultat.
Premda je sustav zaokružen, planova i dalje ima. Komunalno društvo planira izgradnju kompostane, sustava za obradu glomaznog otpada i sortirnice, a trenutno je najveći izazov zbrinjavanje glomaznog otpada. Stoga su potpisali pismo namjere s tvrtkom koja distribuira postrojenja za pirolizu ne bi li se i tom metodologijom obrade upotpunio creski sustav gospodarenja otpadom.
-Iako kontinuirano napredujemo u odvojenom prikupljanju otpada, pokazuje se da takav sustav nije dovoljno dobar između ostalog i zbog vrlo visokih troškova, a polovične uspješnosti u otkupu i ponovnoj uporabi potencijalnih sirovina. Zato već neko vrijeme radimo, zajedno s partnerima, na uvođenju tehnologije vodika i taj naš projekt postao je dio Doline vodika o kojem se puno govori u zadnje vrijeme. Zapravo smo primorani ići u inovacije jer sustav gospodarenja otpadom koji smo uveli i uvodi se širom Hrvatske neće biti dobar jer se njime neće postići ciljevi kao što je smanjenje otpada, njegova ponovna uporaba te da sustav bude priuštiv građanima. Nijedna od te tri komponente danas nije zadovoljena, iako je u Cresu situacija puno bolja nego drugdje. Mi svoj otpad odvajamo i odvozimo s otoka, ali to činimo po izuzetno visokoj cijeni. Upravo zato uvodimo tu priču s vodikom jer se jednom inovativnom tehnologijom možemo riješiti otpada i dati mu novu vrijednost u obliku energije ili goriva- kaže nam Marin Gregorović, gradonačelnik Cresa. (M.Pulić Drljača/P.Livajić)