Aktualno

Donji Miholjac u vrhu gradova s najvećim iskorakom u odvajanju otpada – prvi u RH izradili i elaborat o biootpadu, provode velike edukacije građana…

Donji Miholjac među gradovima je koji su prošle godine načinili najkrupniji iskorak gledajući stopu odvojeno prikupljenog otpada u odnosu na godinu ranije, 2021. Pokazala je to i naša nedavna analiza izrađena na temelju dostupnih podataka Ministarstva gospodarstva RH. Tako su predlani imali 6.1 stopu odvojenog sakupljanja koja je lani narasla na 18.5 posto što predstavlja napredak za 12.3 posto stope odvojeno prikupljenog otpada…

Još 2018. godine napravili su plan kako doći do ciljeva i zadovoljiti zadane postotke u razdvojeno prikupljenom reciklabilnom otpadu te kako smanjiti količinu odloženog otpada na odlagalište, ističu iz Grada.

Shvatili su da dosadašnji sistem prikupljanja otpada putem „eko otoka“ neće donijeti rezultate  jer su isti bez nadzora, a građani nisu dovoljno educirani i svjesni koliko je bitno ispravno odlagati otpad u za to predviđene kontejnere, pa su takvim načinom prikupljanja mogli predati oporabiteljima samo 30-tak posto tako prikupljenog reciklabilnog otpada.

Zajedno s gradskom komunalnom tvrtkom DOROSLOV d.o.o., davateljem usluge prikupljanja otpada na području Grada Donjeg Miholjca, osmislili su i isplanirali aktivnosti u nekoliko pravaca kako bi došli do potrebnih rezultata u razdvojenom prikupljanju otpada.

Ponajprije, prezentirali su podatke i na nekoliko sastanaka u Fondu za zaštitu okoliša te resornom Ministarstvu tražili izmjenu  osnovica za obračun poticajne naknade (bazna godina bila je 2015.) jer  je osnovica za izračun ekološke takse  bila nepravedna i za sve  jako nepovoljna. To su uspješno riješili djelujući zajedno s Udrugom Gradova i Grupacijom održavanja čistoće te tako znatno smanjili iznos poticajne naknade, a shvatili su da bez rješenja biootpada nećemo moći dostići zadane postotke, napominju nam.

-Jedini u Hrvatskoj smo izradili elaborat o biootpadu u suradnji s Fakultetom strojarstva i brodogradnje iz Zagreba u suradnji te s g-dinom Slavenom Dobrovićem, a za predložak elaborata koristili smo ispitivanje otpada s našeg odlagališta koje je izvršila tvrtka IPZ UNIPROJEKT iz Zagreba, te za potrebe novog Centra za Gospodarenje otpadom u našoj Županiji kod Antunovca. Rezultati su pokazali da se 27 posto biootpada ne odlaže na naše odlagalište jer građani u ruralnim sredinama kao što je naša ne bacaju biootpad na odlagalište nego kućno kompostiraju otpad te nakon toga kompost odlažu na svojim njivama ili vrtovima. Na osnovu našeg elaborata i zajedničkog djelovanja Udruge Gradova i Grupacije održavanja čistoće od strane Ministarstva predložena je izmjena Pravilnika o gospodarenju otpadom i koja je trenutno u fazi donošenja, a trebala bi ući u primjenu od 2024. godine- kazuje nam Goran Aladić, gradonačelnik Donjeg Miholjca.

Nadalje, panirali su i odradili dvije velike edukacije građana, jednu uz sufinanciranje Fonda za zaštitu okoliša, a drugu prilikom nabavljanja kamiona za reciklabilni otpad. Edukacije su radili putem prezentacija s građanima u mjesnim odborima te vrtićima, osnovnim i srednjoj školi. Izradili su tisuće brošura, letaka, bojanki za vrtićku djecu, plakata i jambo plakata te iste dostavili i postavili na uvid svim građanima. Odradili su niz radio emisija koje su emitirane putem lokalnih radio postaja o razdvojenom prikupljanju otpada.

-Uz sufinanciranje Fonda za zaštitu okoliša nabavili su vagu na odlagalištu, novi kamion za prikupljanje reciklabilnog otpada te spremnike za odvojeno prikupljanje papira, plastike i biootpada. Tvrtka Doroslov d.o.o., – davatelj usluge prikupljanja otpada u našem Gradu- iz kreditnih sredstava kupila je novi kamion s kranom te novu kombinirku koje se koriste za prikupljanje glomaznog otpada, a ista vozila prikupljaju i utovaraju staklo i plastiku kada je to potrebno- naglašavaju iz Grada.

Od 2018. godine vidljivi su rezultati rasta postotka razdvojeno prikupljenog otpada i smanjenja količine odloženog otpada na odlagalište, najveći rast imali su 2022., jer su od 01.07. uveli razdvojeno prikupljanje otpada na kućnom pragu, a ukinuli „eko otoke“, to su radili samo pola godine i isti rezultati trebali bi se ponoviti i 2023…

Imaju i planove za iduće razdoblje, pa ove godine planiraju i treću edukaciju građana koju će po sličnom modelu odraditi putem okolnih radio postaja te podjelom brošura, letaka, bojanki i postavljanjem plakata i jumbo plakata. Zatim, održavanjem prezentacija u mjesnim odborima, vrtićima i školama, a sve s temom razdvojeno prikupljanje otpada. Planiraju nabaviti i kompaktor jer su ishodili dozvolu za podizanje visine odlagališta, a kako ne bi otpad morali voziti na druga odlagališta. Kada se steknu uvjeti planiraju otkup ambalaže s povratnom naknadom.

– Vjerujemo da bi 2024. godine, uz ostvarenje svih gore nabrojanih planova i donošenja izmjena  Pravilnika o gospodarenju otpadom koja definira obračun samokompostiranja ili kućnog kompostiranja, trebali  dostići zadane planske veličine- najavljuju iz Grada Donjeg Miholjca. (PL/MPD)

Moglo bi vas zanimati

Grad Prelog umirovljenike oslobodio plaćanja odvoza otpada

Split povećava uskrsnice sa 50 na 60 eura

Požega: Umirovljenicima i nezaposlenim braniteljima po 50 eura uskrsnice

Dugo Selo: Povećane uskrsnice – umirovljenicima i osobama s invaliditetom za blagdane po...