Aktualno

Dugo Selo u vrhu po demografskim trendovima: Rađa se sve više djece, sve više ljudi se doseljava…

Lani je u Grad Dugo Selo doselilo 339 više osoba nego iz Grada odselilo, što čini 1,90 posto stanovnika Grada i što ga je prema našoj analizi napravljenoj iz podataka DZS-a svrstalo u vodećih deset gradova po visini ukupnog migracijskog salda. Ranije objavljeni podaci pokazali su i da je Dugo Selo jedan od rijetkih gradova s pozitivnim prirodnim prirastom. Za djecu i mlade na godišnjoj razini izdvaja se preko 28 milijuna kuna kroz razne programe, a blizina glavnoga grada ne veže zapošljavanje za Dugo Selo. 

Ovih je dana potpisan ugovor o dodjeli sredstava iz NPOO-a za gradnju čak dva vrtića. Dobiveno je 8 milijuna kuna, a gradit će se novi vrtić u Ostrni s četiri vrtićke skupine i dograditi vrtić u Lukarišću za još dvije skupine.

Također, počinje i projekt „Vrtić u zajednici, zajednica u vrtiću“ kojeg Grad provodi u partnerstvu s Dječjim vrtićem Dugo Selo, a ukupna vrijednost u iznosu od 1.507.272 kune financirana je u potpunosti Europskim socijalnim fondom. Organizirat će se produljeni rad gradskog vrtića od 16:30 do 19 sati te uvesti novi programi.

Radi se Centar izvrsnosti za robotiku, koji  se realizira u sklopu europskog projekta Regionalnog centra kompetentnosti (RCK) u strukovnom obrazovanju u strojarstvu – Industrija 4.0 vrijednog 113 milijuna kuna. Izgradnja dugoselskog Centra iznosi oko 9 milijuna kuna, a predviđeni završetak radova trebao bi biti u svibnju sljedeće godine.

Podsjetimo da je Grad bio tek jedan od četiri hrvatska grada koji su prošle godine imali pozitivan prirodni prirast. U prošloj je godini Dugo Selo uspjelo zadržati istu razinu prirodnog prirasta kao i u 2020., ali su imali i četiri više rođenih beba nego godinu ranije.

Kako su nam tada prokomentirali, u Gradu se  traži stan više, a sve stambene jedinice rasprodane su prije završetka gradnje. Prednost je Grada i dobra povezanost sa Zagrebom do kojeg se može doći vlakom za 20 minuta, a blizu je i autoceste.

Što se, pak, konkretnih demografskih mjera tiče, u Dugom Selu za djecu i mlade na godišnjoj izdvajaju preko 28 milijuna kuna kroz razne programe.

Osim naknada za bebe, sufinanciraju, tako, boravak djece u privatnim vrtićima a nedavno su povećali iznos sufinanciranja za 150 kuna po djetetu (1.450 kn) kako bi izjednačili cijenu privatnih i gradskih vrtića za svu djecu. Osim toga, sufinanciraju i boravak djece u vrtićima izvan Dugog Sela. Samo za sufinanciranje cijene vrtića u ovoj je godini osigurano 4,8 milijuna kuna. Od ove godine Grad sufinancira i logopedske tretmane za djecu kojoj je to potrebno, kao i posebne programe odgoja i obrazovanja u Poliklinici Suvag. Jedan su od rijetkih gradova koji roditeljima sufinanciraju nabavku dječje hrane za dojenčad.

Grad Dugo Selo, nadalje, osigurava besplatnu školsku prehranu za učenike iz obitelji slabijeg imovinskog stanja, produženi boravak u školi, dodatni prijevoz učenika koji pohađaju izbornu nastavu njemačkog i informatike, program rane intervencije i pružanja psihosocijalne pomoći, školu u prirodi, odnosno obuku neplivača, nabavku radnih bilježnica i drugih školskih materijala…. Jedan su od rijetkih gradova koji pokrivaju troškove nabavke udžbenika za srednjoškolce, za što su ove godine osigurali 200 tisuća kuna.

Dijele stipendije učenicima i studentima i za njih su ove godine osigurali gotovo 600 tisuća kuna, a uz to dijele i sportske stipendije. Sufinanciraju, nadalje, prijevoz učenika i studenata, a socijalno ugroženoj djeci osiguravaju ljetovanje u Velom Lošinju. (L.K.)

Moglo bi vas zanimati

Samobor među gradovima koji su najviše povećali izdvajanja za sport – pomažu se...

Povijesni dan za Križevce – kreće uspostava besplatnog javnog prijevoza

Poslovna konferencija ‘Hrvatski energetski potencijali’ u Đurđevcu: Jesu li geotermalni potencijali prilika za...

Vinkovci: Provedena jedinstvena licitacija, prodana sva zemljišta za gradnju kuća mladim obiteljima u...