Istaknuvši se među 82 prijave grad Koprivnica dospio je u uži krug od 22 kandidata u pokušaju osvajanja prve ikad nagrade za europske prijestolnice uključenosti i raznolikosti.
Veliki broj prijava od jedinica lokalnih samouprava iz cijelog EU-a pristigao je na natječaj za dodjelu nagrade za europske prijestolnice uključenosti i raznolikosti. Koprivnica je bila među onim gradovima koji su dokazali visoku razinu odgovornosti u promicanju i podupiranju uključenosti i raznolikosti u svojim lokalnim zajednicama.
Dvadeset i dva kandidata koja su ušla u uži krug proći će ocjenjivački sud kako bi osvojila jednu od devet nagrada u tri kategorije: jedinice lokalne samouprave s više od 50 000 stanovnika, jedinice lokalne samouprave s manje od 50 000 stanovnika i jedinice lokalne samouprave u kojima se potiče uključenost Roma.
Konačni pobjednici objavit će se u Bruxellesu na svečanosti dodjele nagrada 28. travnja 2022. čiji je domaćin povjerenica za ravnopravnost Helena Dalli.
Nagrada za europske prijestolnice uključenosti i raznolikosti dopuna je Europskom mjesecu raznolikosti koji se održava svake godine i kojim se podiže svijest o važnosti raznolikosti i uključenosti na radnom mjestu i u našim društvima. Svečanost otvorenja Europskog mjeseca raznolikosti održat će se 29. travnja 2022., dan nakon svečanosti dodjele nagrada.
‘Gradska uprava Koprivnice vjeruje da učenje o raznolikosti od malih nogu osigurava trajni stav, život bez predrasuda te suživot u kojem je raznolikost normalan dio svakodnevnice. Koprivnica je poznata kao prijateljski i pametan grad. Deset posto stanovništva živi s invaliditetom; 2008. godine primila je nagradu „Poslodavac godine za osobe s invaliditetom”. Strategija gradske uprave za jedinstvenu politiku za osobe s invaliditetom stvara preduvjete za ujednačavanje prilika za osobe s invaliditetom te sprječavanje socijalne isključenosti. Vijeće nacionalnih manjina također štiti prava manjina poput Roma koji dobivaju drugačiju potporu, uključujući smještaj djece u vrtićima. Podaci o pomoći, programima i aktivnostima koje provodi gradska uprava nadziru se i prikupljaju u okviru osiguranja kvalitete.
Grad je dugo vremena radio na uključivanju članova romske nacionalne manjine u sve sfere života, omogućujući im pristupačne vrtiće i uključujući ih u predškolsko obrazovanje. Na primjer, djeci koja još uče hrvatski jezik omogućeni su romski prevoditelji. Te i druge mjere, poput financijske potpore, rezultirale su većim brojem romske djece u predškolskom, osnovnoškolskom i srednjoškolskom obrazovanju. U suradnji s romskom udrugom „Kali sara”, gradska uprava izgradila je dječji park i sportsko igralište u predgrađu Reka, domu brojnih Roma. U Pučkom otvorenom učilištu Koprivnica, koje je osnovao Grad, naglasak je na podučavanju djece i mladeži o tome da je raznolikost normalna sastavnica svakodnevnice. Njegovi napori uključuju programe ponovnog osnovnog i strukovnog obrazovanja’, ističu iz koprivničke gradske uprave. (Grad Koprivnica)
Finalisti prema abecednom redu:
ANDALUZIJA, Španjolska
ANTEQUERA, Španjolska
ARRAS, Francuska
AUGSBURG, Njemačka
BARCELONA, Španjolska
BILBAO, Španjolska
BISTRIȚA-NĂSĂUD, Rumunjska
BOLOGNA, Italija
GENT, Belgija
GIPUZKOA, Španjolska
GÖTEBORG, Švedska
GOTHENBURG, Švedska
GRADINARI, Rumunjska
INGELHEIM AM RHEIN, Njemačka
KÖLN, Njemačka
KOPRIVNICA, Hrvatska
LEUVEN, Belgija
MAMER, Luksemburg
MANNHEIM, Njemačka
NOVELLARA, Italija
OLOT, Španjolska
PAMPLONA, Španjolska
REGGIO EMILIA, Italija