Grad Crikvenica prošle je godine prvi put ušao u finale našeg Izbora za najbolji grad i to u kategoriji „Obrazovanje, demografija, socijalna politika i mladi“ te osvojio titulu najboljega. Ove godine je opet u društvu najuspješnijih gradova zahvaljujući tome što je, između ostalog, prvi po broju visokoobrazovanih stanovnika među malim gradovima (svaka 4,24 osoba je visoka obrazovana), u top 10 je po izdvajanjima za obrazovanje, socijalnu politiku i mlade u proračunu (30,67 % proračuna) te u top 5 po iznosu porodiljine naknade po novorođenom (7457,35 kuna po novorođenom).
Da su im obrazovanje i mladi visoko na listi prioriteta u Gradu Crikvenici dosljedno potvrđuju brojnim, što već realiziranim, što onima u tijeku, projektima i mjerama. Zorno je to pokazala i naša nedavna analiza konsolidiranih proračuna te se među deset najbolje rangiranih gradova našla i Crikvenica po pitanju izdvajanja za obitelj i djecu.
Grad Crikvenica već nekoliko godina provodi brojne demografske i pronatalitetne mjere koje kontinuirano nadograđuje i proširuje. Značajno sufinanciraju ekonomsku cijenu vrtića, produženi boravak u školi, radne bilježnice (za nabavku radnog materijala iz proračuna Grada Crikvenice izdvojit će se ove godine 46.250 eura, što predstavlja iznos od otprilike 75 eura po djetetu), prijevoz učenika i studenata. Uz to, svake godine dodjeljuju preko 60 stipendija učenicima i studentima, sufinanciraju zapošljavanje mladih na neodređeno vrijeme, a od ove godine u potpunosti će financirati polaganje majstorskih ispita.
Kako napominju iz Gradske uprave, Crikvenica je već godinama angažirana na planu uključivanja mladih i najmlađih pa je već afirmirana i kao Grad – prijatelj djece. Spomenimo kako je u objema osnovnim školama na području grada Crikvenice uz nastavnike razredne i predmetne nastave organiziran produženi boravak, dostupan učenicima prvih četiriju razreda te pomoćnici u nastavi za rad s djecom s posebnim potrebama. Osim toga, provedene su i energetske obnove OŠ Vladimira Nazora, OŠ Zvonka Cara kao i područne škole u Dramlju.
U pripremi su i novi projekti nadogradnje i rekonstrukcije škola kako bi se osigurao jednosmjenski rad i cjelodnevni boravak za sve crikveničke učenike. Planira se izgradnja, povećanje i opremanje školskih kuhinja te izgradnja blagovaona kako bi djeca mogla svakodnevno konzumirati kuhane marende. Iz Grada se naročito vesele ovogodišnjim pozitivnim pomacima u broju prvašića te, općenito, demografskom rastu.
Grad Crikvenica jedan je od četiri u Primorsko-goranskoj županiji u kojem se na zadovoljstvo učenika, ali i roditelja, neprekidno provodi projekt Školski sportski praznici. Projekt je u potpunosti besplatan za sve učenike, a pilot-projekt počeo se provoditi 2021. godine kao odgovor na epidemiološku situaciju u RH i svijetu koja je uvelike ograničila mogućnost rekreacije i bavljenja sportom za djecu. Shvaćajući koliko je za djecu ključno redovito se i sustavno baviti sportom, Hrvatski školski sportski savez htio je stvoriti prostor i uvjete za ljetne sportske aktivnosti te okupiti kineziologe hrvatskih škola u stvaranju programa i provođenju tih aktivnosti. Cilj je projekta uključivanje što većeg broja djece u organizirani oblik tjelesne aktivnosti. Sudjelovanje u programu provodi se na otvorenom prostoru, pod stručnim vodstvom kineziologa, a učenicima omogućava dodatno kvalitetno programirano vrijeme i nakon završetka redovite nastave.
Nadalje, udruga “Uspjeh” u partnerstvu s Gradom Crikvenicom krenula je s provedbom projekta “Inkluzija Uspjeha”, koji je uz pomoć Grada Crikvenice prijavljen na Javni poziv “Širenje mreže socijalnih usluga” Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. Projekt obuhvaća trogodišnju provedbu fizioterapije, edukacijsko-rehabilitacijske terapije te sportske radionice za djecu s teškoćama u razvoju i mlade osobe s invaliditetom. U projekt su uključeni i suradnici, odnosno, korisnici Centra Izvor iz Selca, koji će također sudjelovati u programu. Uključivanje djece i mladih s teškoćama u različite sportske, fizikalne i rehabilitacijske aktivnosti od velikog je značaja za njihov psihomotorni razvoj. Provedbom programa korisnici će se individualno i grupno poticati na izražavanje vlastitih misli, vježbati, učiti, komunicirati, stjecati sigurnost u interakciji s drugima te poboljšati socijalizaciju i integraciju u društvenu zajednicu.
Od prošle godine Crikvenica je i sudionik projekta strateškog partnerstva Europe Goes Local – Supporting Youth Work at the Municipal Level – Lokalni rad s mladima. Riječ je o najvećem europskom projektu u području rada s mladima koji se provodi uz financijsku potporu programa Erasmus+ i za cilj ima poboljšati kvalitetu rada s mladima posebice kroz jačanje suradnje između različitih dionika na lokalnoj razini, predstavnika jedinica regionalne i lokalne samouprave te osoba aktivnih u radu s ovom populacijom. Za sudjelovanje u projektu Grad Crikvenica je odabran na temelju prijave na javni poziv za sudjelovanje, a po uključivanju uslijedilo je sudjelovanje predstavnika Grada na nizu radionica i stručnih posjeta, osnovana je Radna skupina sastavljena od prepoznatih stručnjaka u području rada s mladima, a u cilju sudjelovanja u izradi, provedbi i praćenju individualnog plana Grada Crikvenice u EGL projektu; poticanja informiranja mladih o svim pitanjima značajnim za provedbu individualnog plana Grada Crikvenice, mapiranja aktivnosti u raznim oblastima života mladih i slično. U sklopu ovog projekta provedeno je i sveobuhvatno ispitivanje potreba i izazova s kojima se suočavaju mladi, kako bi se dobile potrebne informacije i poboljšali postojeći te pokrenuli novi programi..
Grad Crikvenica ističe se i po proračunskom izdvajanju za podizanje kvalitete života građana te je na trećem mjestu po izdvajanju za unapređenje stanovanja i zajednice po glavi stanovnika. Čitav niz je programa, mjera i projekata čijim se provođenjem značajno podigla i podiže kvaliteta života.
Razrađena je, primjerice, i ideja fazne gradnje složenog objekta javne garaže (kapaciteta 540 mjesta) i zatvorenog bazena na lokaciji sadašnjeg parkirališta. U tijeku je provedba arhitektonsko – urbanističkog natječaja. Na planiranoj čestici uz tržnicu namjera je u centru grada izgraditi dva međusobno funkcionalno i tehnološki povezana objekta. U tijeku je i izrada projektne dokumentacije za rekonstrukciju postojećeg plivališta.
Na prostoru tzv. „Macela“ već su izgrađena i useljena dva objekta za potrebe socijale s područja grada. Izgrađen je i objekt društvene namjene za potrebe planiranog naselja. U planu je izgradnja još dvije građevine sa socijalnim stanovima, a u tijeku je i priprema dokumentacije i ishođenje građevinske dozvole za treći blok objekata, a u jednom od njih bit će uređen i opremljen prostor za pružanje socijalnih usluga u zajednici, tzv. „dnevni boravak“. Projekt je prijavljen na natječaj za sufinanciranje Ministarstva regionalnog razvoja i EU fondova.
Na površini od oko 1400 četvornih metara izgrađen je i reprezentativno opremljen sportski objekt, dvorana s četiri staze za boćanje i s tribinama, i to s 88 sjedećih mjesta. Opremljena je garderobom i sanitarijama za sportaše, a značajnost je i to da će biti prilagođena i za korištenje osobama sa smanjenom pokretljivošću, napominju iz Grada.
„Uvijek mi je bilo važno da se sva mjesta na području grada ravnomjerno razvijaju. U Selcu planiramo rekonstruirati i urediti Park Obala, riječ je o parku na Šetalištu Ivana Jeličić. Za sezonu uredili smo i parking na prostoru Punte Selačke, uskoro kreće i izgradnja ribarske kućice, a najviše nas veseli energetska obnova i uređenje Doma prosvjete u Selcu. Njegovim uređenjem selačke udruge dobit će adekvatan prostor za svoj rad, a kulturni život Selca dignut ćemo na višu razinu. Trudimo se paralelno i jednakomjerno razvijati sva naša mjesta, ali i osmišljavati projekte kojima dotičemo sve dobne skupine naših građana. Većinu projekata koje smo pripremili ili pripremamo nastojat ćemo financirati europskim sredstvima“ – nedavno nam je rekao crikvenički gradonačelnik Damir Rukavina. (V.H.)