Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, objavilo je i ove godine otvoreni trajni poziv jedinicama lokalne uprave i samouprave na dostavu projektnih prijedloga, naravno za aktualnu nadolazeću nastavnu godinu pod nazivom „Osiguravanje školske prehrane za djecu u riziku od siromaštva (školska godina 2022. – 2023.)“, ukupne vrijednosti 30 milijuna kuna. Bespovratna novčana sredstva dobilo je za sada tako i 18 gradova, ukupno 13.754.553 kuna.
Projekt se sufinancira u okviru Operativnog programa za hranu i/ili osnovnu materijalnu pomoć za razdoblje 2014. – 2020. iz Fonda europske pomoći za najpotrebitije, a ciljane skupine bila su djeca koja žive u siromaštvu ili su u riziku od siromaštva, polaznici su obveznog osnovnoškolskog programa i definirana su kao najpotrebitija prema kriterijima partnerskih organizacija. Najniži iznos zatraženih sredstava po projektu mogao je biti 200.000 kuna, a najviši 1.000.000 kuna.
Pozivom se, kako je i navedeno, želi ublažiti najgori oblik dječjeg siromaštva, i to u vidu podjele obroka u javnim osnovnim školama, a osigurava se na način na koji je školska prehrana inače organizirana u pojedinoj školi ili na drugi odgovarajući način u skladu s načelima jednakih mogućnosti, sprečavajući diskriminaciju po bilo kojoj osnovi te osiguravajući zaštitu dostojanstva najpotrebitijih osoba.
Obavezni partneri su bile javne osnovne škole u jedinicama područne (regionalne) samouprave s indeksom razvijenosti ispod 105 posto, a neobavezni partneri druga javna tijela koja su osnivači javnih osnovnih škola na području razvijenosti ispod spomenutog postotka. U prvoj odluci o financiranju odobreno je 14,6 milijuna kuna, u drugoj 12,8 milijuna kuna. Ove školske godine u projekt će biti uključeni i ukrajinski mališani koji su privremeno utočište zbog ratnih zbivanja u svojoj zemlji pronašli u RH...
Fond europske pomoći za najpotrebitije (FEAD) uspostavljen je, podsjetimo, za razdoblje od 2014. do 2020. i podupire aktivnosti država članica EU u pružanju hrane i/ili osnovne materijalne pomoći onima kojima je pomoć najpotrebnija. Ključni dokument Republike Hrvatske za korištenje i provedbu FEAD-a je Operativni program za hranu i/ili osnovnu materijalnu pomoć 2014. – 2020., a Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike dio je sustava za upravljanje i kontrolu korištenja sredstava iz FEAD-a, kao upravljačko tijelo koje provodi programe dodjele bespovratnih sredstava. Po isteku Strategije 2021. godine usvojen je Nacionalni plan borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti za razdoblje od 2021. do 2027. Kao posebno ranjiva skupina su izdvojena i djeca, a jedna od mjera se odnosi na poboljšanje dostupnosti besplatnih obroka djeci u siromaštvu ili u riziku od siromaštva i socijalne isključenosti, koja je ujedno i sastavni dio Akcijskog plana borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti, usvojenog za razdoblje od 2021. do 2024.
Prema zadnjim dostupnim podacima Državnog zavoda za statistiku, u 2020. godini 7,8 posto stanovništva nije moglo svakog drugog dana osigurati obrok s mesom, piletinom, ribom ili istovrijedan vegetarijanski obrok što je približno isto u odnosu na 7,9 posto stanovništva u 2019. godini. Pri tome je stopa rizika od siromaštva za djecu i mlade mlađe od 18 godina u 2020. iznosila 16,8 posto, što je nešto niže u odnosu na 2019. kada je iznosila 17,1 posto. Ministarstvo je uključeno u osiguravanje školske prehrane za djecu u riziku od siromaštva i socijalne isključenosti od školske godine 2015./2016., a od školske godine 2016./2017. u navedenu svrhu koristi sredstva FEAD-a. Do sada je kroz šest provedenih poziva u okviru FEAD-a osigurano 147,28 milijuna kuna za više od 30.000 djece u oko 500 škola.
Najveći iznos među gradovima dobio je Slavonski Brod, za projekt „Lunch box- Školska prehrana za učenike u riziku od siromaštva u osnovnim školama u Slavonskom Brodu“, 999.891.66 kuna.
Provedbom projekta Grad Slavonski Brod kao nositelj nastoji osigurati djeci koja se smatraju u riziku od siromaštva školsku užinu, koja je često i jedini obrok djeci za cijeli dan. Na ovaj način se djeci u 9 osnovnih škola pruža osjećaj sigurnosti, doprinosi pozitivnom okruženju za njihovo socijalno uključenje u vršnjačke skupine te se vrši prevencija za neželjene posljedice nedostatne i/ili nezdrave prehrane kao što su društveni i psihološki poremećaji u rastu i razvoju, umor, iscrpljenost i demotiviranost za obrazovanje, često ističu iz Grada.
Nešto manje dobili su Grad Bjelovar za projekt „Djetinjstvo bez gladi“ – 999.742,33 kn i Grad Zadar za projekt „Mreža prehrane u osnovnim školama Grada Zadra (školska godina 2022./2023.)“ – 999.116,29 kuna.
Šestu godinu zaredom Grad Bjelovar ušao je u projekt kojim se osiguravaju besplatni topli obroci u školama za djecu koja žive ili su u riziku od siromaštva. U školskoj godini 2022./2023. u projekt će biti uključeno tisuću djece iz svih pet bjelovarskih osnovnih škola. Cijena školskog obroka iznosi 9,00 kuna, pri čemu se iz Fonda europske pomoći za najpotrebitije financira iznos od 5,47 kuna, dok će razliku od 3,53 kn po obroku, kao i prošle školske godine, financirati Grad Bjelovar. Besplatni obroci se osiguravaju prvenstveno za djecu iz obitelji koje su korisnice prava na doplatak za djecu te za djecu iz obitelji s troje ili više djece; djecu iz jednoroditeljskih obitelji te djecu za koje škola procjeni da se nalaze u nepovoljnim osobnim socijalnim i materijalnim okolnostima. Ove godine, u tu grupu ulaze i djeca, državljani Ukrajine, kojima je priznata privremena zaštita. Gradonačelnik Dario Hrebak pojasnio je da Bjelovar nije siromašan grad, već da općenito Hrvatska odudara standardom od prosjeka Europske unije i zbog toga toliko djece ulazi u tu kvotu koju određuje EU. Naglasio je pritom da svako dijete zaslužuje imati obrok u školi, ma kako god da se to statistički gleda.
Grad Šibenik za projekt „Prehrana 7“, odnosno Grad Sisak za projekt „Zdravi objed svima VI“, dobili su po 999.081,83 kn, Grad Varaždin za projekt „ŠkolSka PrehranA za Sve- Spas VI“ – 984.005,14 kuna, Grad Karlovac za projekt „Školski obrok za svako dijete 2022./2023.“ – 982.138,50 kn, Grad Vukovar za projekt „Bez brige za užinu IV“ – 916.019,33 kn, Grad Kutina za projekt „Vrijeme za gablec 5“ – 908.736,57 kn, Grad Osijek za „Škola jednakih mogućnosti 7“ – 904.601,25 kuna.
Projektom je u Gradu Karlovcu omogućena besplatna prehrana za 950 učenika čiji su roditelji korisnici prava na dječji doplatak. Partneri na projektu su: OŠ Banija, OŠ „Braća Seljan“, OŠ Dragojla Jarnević, OŠ Grabrik, OŠ Dubovac, OŠ Mahično, OŠ Rečica, OŠ Švarča, OŠ „Skakavac“ i OŠ Turanj. Razdoblje provedbe je 10 mjeseci, a započinje s početkom školske godine, 5. rujna 2022. Grad Osijek u projektu sudjeluje već sedmu godinu i do sada je s više od pet milijuna kuna financirano 1,1 milijun obroka. U ovoj je godini obuhvaćeno 900 učenika.
Grad Vinkovci za projekt naziva „Vrijeme užine VII“ dobio je 749.526,75 kuna, Grad Čakovec za projekt „Prehrana u osnovnim školama Grada Čakovca, školska godina 2022./23.“ – 748.062,16 kn, Grad Križevci za projekt „Školska prehrana za djecu u riziku od siromaštva na području Grada Križevaca u školskoj godini 2022./2023.“ – 673.215,35 kuna.
Gradu Vinkovcima apsolutni je prioritet ulaganje u odgoj i obrazovanje, potpora učenicima i roditeljima. Provedbom raznih programa i projekata nastoji se pomoći u školovanju svih uzrasta školaraca, a jedan od važnijih projekata je i ovaj kojim nastoje djeci u riziku od siromaštva osigurati što kvalitetnije uvjete boravka u školama – nerijetko naglašava Ivan Bosančić, gradonačelnik Vinkovaca.
Projekt se u Križevcima, pak, provodi u matičnoj i područnim školama OŠ Ljudevita Modeca Križevci i OŠ ”Vladimir Nazor” Križevci te u Centru za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Križevci, i to: u matičnim školama prehrana će se odvijati u školskoj kuhinji, kao i do sada, gdje će se, osiguranjem dodatnih sredstava za prehranu djece u riziku od siromaštva, omogućiti veći broj korisnika školske kuhinje; u područnim školama organizirat će se dostava tzv. ”lunch” paketa, vodeći računa da takav obrok osigurava kvalitetnu, raznovrsnu, količinski i nutritivno dostatnu prehranu učenika, sukladno Normativima za prehranu učenika u osnovnoj školi. Time je Grad Križevci šestu godinu za redom osigurao značajan iznos EU sredstava za poboljšanje standarda 685 učenika osnovnih škola kojima je osnivač.
Grad Požega za projekt „Naša školska užina- Faza IV“ dobio je 625.179,98 kuna, Grad Makarska za projekt „Marendajmo zajedno“ – 421.515,47 kn, Grad Đurđevac za projekt „Osiguravanje besplatne školske prehrane za učenike OŠ Đurđevac“ – 291.482,63 kn, Grad Gospić za projekt „U zagrljaju zdrave prehrane 7“ – 282.235,59 kn i Grad Virovitica za projekt „Odrastimo jednako- faza VII“ – 270.920,90 kuna. (PL)