NAJBOLJI GRAD 2022.

Poreč ove godine nominiran u rekordnom broju kategorija; titulu najboljeg pokušat će osvojiti u čak pet područja

Otkako provodimo Izbor za najbolji grad, Poreč se bez iznimke svake godine našao u finalu i to minimalno unutar dvije kategorije. Ove godine za najboljeg konkurira na čak pet područja – kvaliteti života, gospodarstvu, obrazovanju i demografiju te smart i eco city kategorijama, što mu je ujedno i rekordan broj nominacija. Dosad je dvaput proglašavan najboljim srednjim gradom za život, 2017. i 2018. godine, a hoće li i ovog puta trijumfirati saznat ćemo sutra na proglašenju pobjednika u Opatiji.

U najprestižniju kategoriju izbora najboljih gradova, onu posvećenu kvaliteti života stanovnika, u završnicu ovogodišnjeg izbora plasirao se peti put zaredom Grad Poreč. Podsjetimo, u rangiranju gradova za nagradu kvalitete života analiziraju se gospodarski, demografski, zdravstveni, komunalni, obrazovni, razvojni i drugi parametri kako bi se dobila ukupna slika o tome kakav je život građana u njihovoj sredini. Ukupno se razmatra 29 pokazatelja kvalitete života, među inim prosječni dohodak po stanovniku, zaduženost grada i stopa prireza, proračunski udjeli subvencija za javni prijevoz i zaštitu okoliša, kao i izdvajanja za sport i kulturu iz proračuna.

Nakon što je u ovoj kategoriji izbora najboljih gradova osvojio prvo mjesto 2017. i 2018. godine, Poreč će pokušati vratiti naslov najboljeg adutima kao što su index općeg kretanja stanovništva od 107,4 posto, prosječni izvorni prihodi po stanovniku od 6.820 kuna, razvijeno obrtništvo u gradu izraženo kroz pokazatelj od gotovo 60 obrtnika na 1000 stanovnika te proračunsko izdvajanje za obrazovanje, socijalnu politiku i mlade od 33,82 posto.

Što se tiče gospodarske kategorije, već godinama titulu najboljeg srednjeg grada čvrsto drži Sveta Nedelja iz  Zagrebačke županije, ali i ovog puta Poreč je jedan od izazivača. U završnici ovog dijela izbora najboljih gradova našao se, između ostalog, zahvaljujući prosječnom  pokazatelju zaposlenosti od 429 zaposlenih na 1000  stanovnika, dosegnutom razvoju obrtništva u gradu i prosječnim izvorima prihoda po stanovniku. U sva tri spomenuta slučaja, Poreč je unutar ‘top 5’ srednjih gradova.

 

U kategoriji obrazovanja, Poreč će od Labina pokušati preuzeti primat, a pritom mu konkurenciju čine još  Rovinj, Umag i Vrbovec. Aduti Poreča su dosegnuti pedagoški standard izražen kroz omjer od petero djece po odgojitelju, prosjek isplaćenih stipendija i školarina od 53 kune po stanovniku te  udjel visoko obrazovanih stanovnika u populaciji budući  da je svaka četvrta osoba na području grada visokoobrazovana.

Među petnaest gradova koji su uvršteni u završnicu natjecanja za posebne nagrade ‘Smart City’ u okviru izbora najboljih gradova i lanjski su pobjednici Rijeka, Koprivnica i Krk. I ove godine biraju se sredine s najboljim rezultatima u primjeni pametnih rješenja u organiziranju rada gradske uprave, pružanju komunalnih usluga, održavanju infrastrukture i uštedama u potrošnji energije. Agencija Apsolon, partner  Gradonačelniku.hr i Hanza Mediji u organizaciji izbora ‘Smart City’, izradila je metodologiju izbora, a ove godine i dodatno je unaprijedila. Agencija je istaknula kako nagrada ‘Smart City’, osim što donosi prestižnu titulu, gradovima služi i kao svojevrsna motivacija jer ih potiče na promišljanje o konceptu pametnog grada i nastojanje da naprave nešto inovativno ne bi li se stavili uz bok onih najboljih.

Nizu priznanja u dosadašnjim izborima najboljih gradova, Poreč će ove godine pokušati pridodati i epitet Smart Cityja pokazateljima kao što su broj potpornih institucija (2) specijaliziranih za IKT, start-upe, inovacije i održivi razvoj, udjelu biciklističkih staza u ukupnoj dužini prometnica na području grada od 60  posto, stopostotnom udjelu kućanstava priključenih na sustav pročišćavanja odvodnih voda, broj punionica za električna vozila kojih je u ovome istarskom gradiću deset te sustavu javnih električnih bicikala.

Iako se ove godine na natjecanje za Eco city prijavilo 25 gradova, širok spektar prijavljenih projekata koji se trenutačno provode u hrvatskim gradovima među njima pokazuje i one koji nimalo ne zaostaju za najboljim svjetskim praksama u pojedinim područjima. Predstavljalo je pravi izazov izdvojiti finaliste od svih prijavljenih gradova i projekata budući da svaki od njih ima značajan utjecaj za svoj ekosustav te predstavlja napredak prema održivosti. Ipak, među finaliste i ove kategorije uvršten je Poreč, a u društvu su mu Križevci, Osijek, Zadar i Koprivnica. Metodologija izbora ovih projekata za izbor u finaliste zasniva se na bodovanju triju parametara, odnosno, utjecaja na život lokalnog stanovništva, stupnja inovativnosti projektne ideje te održivosti samog projekta.
Što se Poreča tiče, njegov ekološki javni prijevoz drastično je smanjio emisiju CO2. Naime, tijekom zime u 53 porečka naselja živi oko 20 tisuća stanovnika dok je ljeti grad turistička top destinacija s gotovo upeterostručenim brojem stanovnika. Uvođenjem nove, ekološki prihvatljive, usluge javnog prijevoza koja se realizira mini-busom na električni pogon s kapacitetom od 20 putnika, implementiran je inovativni koncept mobilnosti te se direktno promiče koncept održive urbane mobilnosti. Kroz prvih šest mjeseci uslugu je koristilo sedam tisuća korisnika što je ekvivalent 140.000 km manje prijeđeno osobnim vozilima, oko 10 tisuća litara manje utrošenih fosilnih pogonskih goriva čega je posljedica 27 tona manje emitiranog CO2 u atmosferu. U Poreču vozila na električni pogon čine 30 posto voznog parka Gradske uprave, svi građani imaju spremnike za odvojeno prikupljanje otpada, a na području grada označeno je 115 kilometara biciklističkih staza. Grad trenutno u provedbi ima ukupno pet projekata u području Eco cityja sufinanciranih sredstvima iz EU fondova.
“Ovo je već peta godina da smo u finalu, ili dobitnici izbora u više kategorija i taj plasman je samo još jednom potvrda da kontinuiranim radom i osluškivanjem potreba svojih sugrađana, možemo postati još bolje mjesto za život. Zahvaljujemo organizatorima na petoj uzastopnoj nominaciji. Raduje me da se nalazimo među finalistima, ovo nam je dodatni izazov za naš daljnji rad, prioritet  nam je briga o svim generacijama građana i stalno osluškivanje njihovih potreba. Valja istaknuti i da Poreč već godinama spada u sam vrh gradova po broju poduzetnika i obrtnika u odnosu na broj stanovnika te je jedan od rijetkih gradova u Hrvatskoj bez prireza. Kontinuirano se radi na programima za mlade, u tijeku je obnova jednog vrtića, a u planu je izgradnje još dva, te stalno povećanje broja vrtićkih mjesta zbog pojačanih potreba, a ove godine otvoren je i Klub za mlade. Radi se i na projektu proširenja Doma za starije i nemoćne, na osiguravanju nadstandarda po socijalnim mjerama, a Grad Poreč ima jedan od najjačih socijalnih programa u zemlji koji obuhvaća, između ostalog, naknade svakog mjeseca umirovljenicima s malim mirovinama, dopunsko zdravstveno osiguranje i najveće stipendije. Konstantno se ulaže u komunalnu infrastrukturu, uređenje i opremanje svih mjesnih odbora u dogovoru i prema iskazanim potrebama mještana. Među glavnim ovogodišnjim projektima je nastavak gradnje porečke međuzaobilaznice za koju trenutno traju radovi u poslovnoj zoni Facinka i koja će dodatno rasteretiti i učiniti sigurnijima prometne pravce postojeće zaobilaznice i prometnice prema poslovnoj zoni. Uz gradnju međuzaobilaznice gradi se i prateća infrastruktura. U tijeku su i radovi na gradnji kanalizacijske mreže u naseljima Rošini, Stranići i Molindrio. Trenutna pokrivenost kanalizacijskom mrežom na području Grada Poreča i pripadajućih naselja je viša od 92%, a kako bi se došlo do 100% pokrivenosti, Odvodnja Poreč planira nastaviti s ulaganjima i u preostalih nekoliko naselja. Među ovogodišnjim kapitalnim projektima su  svakako ulaganje u kulturnu baštinu, uz obnovu povijesne zgrade u kojoj je smješten dječji vrtić Radost 2, ovih je dana upravo krenula i obnova pročelja palače Sinčić i pratećih sadržaja, sjedišta Zavičajnog muzeja Poreštine, a riječ je o spomeniku nulte kategorije. U fazi projektiranja je i obnova Trga Marafor, najstarijeg antičkog trga u starogradskoj jezgri, uskoro kreće obnova spomenika kulture Romaničke kuće, a već godinama sufinanciramo i našim građanima obnovu zgrada u starogradskoj jezgri, zaključuje gradonačelnik.   Grad Poreč puno ulaže u sva područja iz svoje nadležnosti, s čime se povećava i kvaliteta života u Poreču, što pridonosi razvoju grada i stvaranju uvjeta za rast i razvoj poduzetništva. – rekao nam je Loris Peršurić, gradonačelnik Poreča. (V.H.)

Moglo bi vas zanimati

Slavonski Brod prvi je hrvatski grad koji je uveo pametnu asistenticu Gitu koja...

Biograd na Moru: Aniti i Anti Štampalija, roditeljima šestoro djece uručen dar Grada-...

Čazma: Osnovna škola dobiva još jednu, novu zgradu s 9 učionica i popratnim...

Šibenik: Bivša vojarna postat će Centar za mlade – evo što će sve...