Aktualno

INTERVJU Nikola Gospočić, gradonačelnik DONJE STUBICE

Sanirali smo minus na računu, stabilizirali financije, pokrenuli važne projekte i izvršili sva svoja obećanja

U četiri godine u Donjoj Stubici krenula je s radom nova tvornica koja se bavi proizvodnjom drvenih mobilnih kućica, a gotovo svi poduzetnici su imali veća ili manja ulaganja u povećanje svoje proizvodnje. U samom gradu imamo registrirano 148 obrta, 112 društava s ograničenom odgovornošću i 35 jednostavnih društava s ograničenom odgovornošću koji akumuliraju više od dvije tisuće zaposlenih Stubičanaca. Ako se zna da smo mi grad s pet tisuća stanovnika, moramo biti izrazito zadovoljni gospodarskom slikom grada. 

U ovom mandatnom razdoblju Donja Stubica apsolutni je rekorder po izdvajanju za najmlađe jer je za vrtiće izdvojila čak 26,6 posto gradskog proračuna dok je s udjelom od 14,46 posto među deset  najboljih gradova i po izdvajanju za kulturu. Koncem prošle godine odlučili su povećati broj učeničkih i studentskih stipendija za što će iz proračuna izdvojiti 240 tisuća kuna, a u skoroj budućnosti namjera im je izgraditi prvi znanstveno-edukacijsko-zabavni centar u Hrvatskoj. O ostvarenim rezultatima i budućim planovima, ostane li i nakon izbora na čelu grada,  razgovarali smo s gradonačelnikom Nikolom Gospočićem.

Gospodine Gospočiću, na samom je kraju vaš prvi mandat na čelu Grada Donje Stubice. Koliko ste zadovoljni rezultatima, jeste li ostvarili sve ono što ste planirali i obećavali prije četiri godine?

Četiri izazovne godine otežane Covidom i potresima proletjele su u trenu. Obećali smo projekte, investicije, gradilišta i nismo iznevjerili. Dvanaest EU projekta, besplatni udžbenici, povećanje sufinanciranja boravka djece u vrtiću, više dodijeljenih stipendija, 35 asfaltiranih dionica nerazvrstanih cesta i još mnogo toga realizirano je u prethodnom razdoblju. Ukupno smo za sve investicije i potrebe naših udruga i građana izdvojili preko 71 milijun kuna. Preuzeli smo Grad sa 666 tisuća kuna minusa na računu i samo dva prijavljena projekta, a ostavljamo ga s akumuliranih 4 milijuna kuna na računu koje će omogućiti novom/starom vodstvu Grada normalnu realizaciju svih započetih i pripremljenih projekata.

Što biste istaknuli kao najvažnije i najveće postignuće u ove četiri godine? Po čemu je grad Donja Stubica danas bolje mjesto za život nego prije četiri godine i u čemu je ostvaren najveći napredak?

Izrazito je bilo važno sanirati rupu u proračunu i stabilizirati financije grada jer je to bio temelj za provođenje planiranih promjena i projekata.  Najvažnije stvari su dogradnja i adaptacija našeg Dječjeg vrtića Bubamara nakon koje je kapacitet vrtića povećan za jednu grupu pa sada u vrtiću imamo 150 djece. Isto tako je bitna izgradnja Reciklažnog dvorišta kao pomoći našim građanima u rješavanju gorućeg i sve većeg problema zbrinjavanja otpada. Još jedan projekt zaslužuje posebnu pažnju, a to je projekt NEW LIGHT kojim je na području grada izmijenjeno 1.157 svjetiljki javne rasvjete novim LED svjetiljkama.

Kolika je ukupna vrijednost projekata koje ste pokrenuli i realizirali u ovome mandatu?

U četverogodišnjem razdoblju u gradsku infrastrukturu uloženo je preko 15 milijuna kuna. Pa je tako asfaltirano 35 dionica cesta, izgrađene dvije dionice nogostupa, deset dječjih igrališta, 7 autobusnih kućica, sanirano pet mostova, uređen Dom kulture, izrađena stijena za penjanje u sportskoj dvorani, kupljen u stečajnom postupku dvorac Stubički Golubovec.

Koliko ste u financiranju projekata uspjeli povući EU sredstava i koji su najvažniji EU projekti ovoga mandata?

Ukupno je u ovom razdoblju započelo 12 EU projekata čija se vrijednost kreće preko 22 milijuna kuna. U potpunosti su realizirani projekti Energetske obnove društvenih domova u Donjim i Gornjim Matencima, Pustodolu i Grabrini, Rekonstrukcija nerazvrstane ceste ŽC 2198 Gornji Hruševec -Vurača, Rekonstrukcija i dogradnja Dječjeg vrtića Bubamara, izgradnja Reciklažnog dvorišta, WI4EU i projekt edukacije građana o potrebi sortiranja otpada Zeleni Gupčev kraj. Pred samim završetkom su projekti izgradnje Kulturno – turističko informativnog centra i Energetska obnova društvenog doma u Gornjem Hruševcu, a na samom početku smo s projektom Rekonstrukcija Parka obitelji Feller.

Kakva je gospodarska slika grada? Što kažu brojke, koliko je novih investicija, novih radnih mjesta otvoreno u ove četiri godine? 

Gospodarske prilike na sreću prate ovaj infrastrukturni razvoj. U četiri godine u Donjoj Stubici krenula je s radom nova tvornica koja se bavi proizvodnjom drvenih mobilnih kućica, a gotovo svi poduzetnici su imali veća ili manja ulaganja u povećanje svoje proizvodnje. U samom gradu imamo registrirano 148 obrta, 112 društava s ograničenom odgovornošću i 35 jednostavnih društava s ograničenom odgovornošću koje akumuliraju više od 2.000 zaposlenih Stubičanaca. Ako se zna da smo mi grad sa 5.000 stanovnika moramo biti izrazito zadovoljni gospodarskom slikom grada.

Kakva je situacija na demografskom planu i što ste po tom pitanju poduzeli u ove četiri godine?

Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, koji su  pokazali da je 40 gradova 2019. godinu završilo u plusu,  tj. s većim brojem stanovnika nego godinu ranije, najveći je rast u gradovima uz obalu, a jedini kontinentalni gradovi u top 10 onih s najvećim porastom broja stanovnika su Donja Stubica, Sveta Nedelja i Samobor. U postocima, u 2019. godini, u odnosu na 2018. rast broja stanovnika je za 1,26 posto. U odnosu na 2011. godinu brojke su još bolje jer je rast za Donju Stubicu 4,92 posto što je najveći rast među kontinentalnim gradovima u Republici Hrvatskoj. Kao grad maksimalno pokušavamo olakšati našim obiteljima život, naravno sukladno svojim mogućnostima. Već smo istaknuli da smo dogradnjom vrtića omogućili upis još jedne grupe djece, a nakon rekonstrukcije povećana je i osnovna cijena vrtića, ali razliku u povećanju je grad preuzeo na sebe tako da roditelji nisu osjetili veću cijenu vrtića. Povećali smo iznos i broj dodijeljenih stipendija, preuzeli na sebe nabavku radnih bilježnica i nastavnih pomagala, sufinanciramo prijevoz učenika, dijelimo božićnicu obiteljima s četvero i više djece i pomažemo novčano obiteljima prilikom rođenja djece.

I na kraju, koji su vam ključni planovi i ciljevi za slijedeći mandat ako vam ga građani povjere?

Za sljedeće četvero godišnje razdoblje, ma koliko ono neizvjesno bilo zbog Covida i cijele situacije u svijetu, mi smo spremni. Iako smo se u ovih četiri godine fokusirali na građenje komunalne infrastrukture nismo ni zanemarili projektiranje budućih projekta. Tako imamo pripremljen jedan prekrasan projekt revitalizacije našeg dvorca Stubički Golubovec, gdje zajedno s našim partnerima Krapinsko-zagorskom županijom i Udrugom ZEZ želimo izgraditi prvi znanstveni centar u Republici Hrvatskoj ili Znanstveno-edukacijsko-zabavni centar, ZEZ Zagorje u Donjoj Stubici. Ukupno je taj projekt vrijedan preko 100 milijuna kuna. Isto tako posjedujemo građevinsku dozvolu za izgradnju našeg Sportskog parka Stubica ukupne vrijednosti preko 30 milijuna kuna.  Od manjih projekata gotova je dokumentacije za Poučnu stazu Lojzekov put i Energetsku obnovu Društvenog doma Lepa Ves. Nakon revizije projektne dokumentacije i dobivanja izmijenjene građevinske dozvole cilj nam je u ovom razdoblju privesti svrsi našu Fellerovu zgradu. Za sve veći broj djece koji žive u naseljima oko centra Grada od iznimne je važnosti izgradnja nogostupa u Naselju Vukšinec i u Dubravačkoj ulici te projektiranje novog nogostupa u naselju Matenci. Isto tako je izrađena dokumentacija za uređenje parkirališta kod mrtvačnice te proširenje ceste i uređenje novog parkirališta kod Gradskog groblja. Od aktivnosti koje planiramo započeti u navedenom razdoblju je aktivacija Gospodarske zone u Vučaku, dogradnja Gradske sportske dvorane manjom dvoranom za potrebe Savate boksa, uređenje prostora vrtića za potrebe dodatne grupe djece te uređenje dječjeg igrališta. Obzirom da nas je prošle godine zadesio potres, dio sredstava moramo predvidjeti za sanaciju zgrade Pučkog otvorenog učilišta koja je u njemu stradala. Velika želja je nastaviti projekt izgradnje Oroslavsko-stubičke zaobilaznice, što isključivo ovisi o želji države da projekt prepozna kao nešto što je neophodno za stanovnike Gupčevog kraja.(Vedrana Humski)

 

Moglo bi vas zanimati

Slavonski Brod prvi je hrvatski grad koji je uveo pametnu asistenticu Gitu koja...

Biograd na Moru: Aniti i Anti Štampalija, roditeljima šestoro djece uručen dar Grada-...

Čazma: Osnovna škola dobiva još jednu, novu zgradu s 9 učionica i popratnim...

Šibenik: Bivša vojarna postat će Centar za mlade – evo što će sve...