Aktualno

INTERVJU Željko Turk, gradonačelnik ZAPREŠIĆA

Uz stopu nezaposlenosti znatno ispod hrvatskog prosjeka, među gradovima smo s najvišim indeksom razvijenosti, a razvojem komunalne infrastrukture, poduzetništva i tehnologije stvaramo preduvjete za daljnji gospodarski i društveni napredak

Prema Državnom zavodu za statistiku Zaprešić je 5. grad u Hrvatskoj po prirodnom prirastu stanovništva. Upravo zato najveći dio proračuna ulažemo u djecu i mlade te im stvaramo najbolje uvjete za rast, razvoj i učenje jer svako ulaganje u njih je i ulaganje u budućnost. 

Grad Zaprešić među boljim je gradovima po udjelu sredstava koji se iz proračuna izdvajaju za odgoj i obrazovanje što je ove godine  80 milijuna kuna odnosno čak 40 % proračuna. Nalazi se među top pet hrvatskih gradova po broju visokoobrazovanih stanovnika (svaka 6,2 osoba) zbog čega je, uz još niz odlučujućih faktora, završio i u samom finalu našeg izbora za najbolji grad u kategoriji kvalitete života, a utrku je vodio i za titulu „najpametnijeg“ među srednjim hrvatskim gradovima. O ostvarenim rezultatima i ostalim relevantnim temama porazgovarali smo s gradonačelnikom Zaprešića, Željkom Turkom.

Gospodine Turk, na kraju ste još jednog mandata, što je ostvareno u odnosu na ono što je bilo planirano i jeste li time zadovoljni?

Izuzetno sam zadovoljan, a siguran sam da su zadovoljni i naši sugrađani. Izdvojit ću samo neke projekte: dogradnja OŠ Kupljenovo koja je dobila i novu sportsku dvoranu i igralište na krovu, trodijelna sportska dvorana izgrađena je u OŠ Antuna Augustinčića, izvršena je modernizacija željeznica u sklopu koje su uređena željeznička stajališta na području grada, pušteni su u promet novi kilometri Južne obilaznice, obnovljena Vršilnica je gotovo stalno u upotrebi, izgrađena je moderna kuglana, a trenutno se radi 9 kilometara novih modernih biciklističko-pješačkih staza, sustav odvodnje u ruralnom dijelu grada, a upravo je započela i izgradnja novog objekta dječjeg vrtića. Zadnjih nekoliko godina na području grada investira se kao nikada do sada, od državnih projekata do onih koje sufinancira EU. Bio je to težak, ali na kraju možemo zaključiti i jako uspješan mandat. Ostvarili smo i više od onoga što smo mislili da ćemo ostvariti s obzirom na pandemiju i potres.

Po čemu je grad Zaprešić danas bolje mjesto za život nego prije četiri godine i gdje je napravljen najveći napredak?

Na području grada trenutno su aktivna brojna gradilišta, ne zbog izbora kako neki komentiraju, već zbog kontinuiranog i kvalitetnog rada proteklih nekoliko godina. Zaprešić je danas na 3.  mjestu najpametnijih gradova te 3. među gradovima srednje veličine po kvaliteti života.

Koje biste još projekte i mjere istaknuli kao ključne za razvoj grada i poboljšanje kvalitete života vaših sugrađana?

Ključni projekt koji je spreman za apliciranje na natječaj EU je obnova Novih dvora. Projekt je to vrijedan 140 milijuna kuna i njime je planirana obnova svih objekata unutar tog vrijednog povijesnog kompleksa koji će uskoro postati generator budućeg razvoja gospodarstva i turizma grada. Svjesni smo i sve većih potreba, osobito mladih, za mjestom okupljanja i druženja te je u planu izgradnja i modernog centra za kulturu i mlade.

Koliko ste u financiranju projekata uspjeli povući EU sredstava i koji su najvažniji EU projekti ovoga mandata?

Trenutno se europskim novcem financira nova infrastruktura mreže odvodnje i infrastruktura za pristup širokopojasnom internetu, biciklističko-pješačke staze, spremnici za odvojeno prikupljanje otpada, osigurani su pomoćnici u nastavi za djecu s teškoćama u razvoju. Od 2016. do 2021. godine Grad je za projekte u vrijednosti 789 milijuna kuna osigurao više od 540 milijuna bespovratnih sredstava fondova Europske unije.

Kakva je gospodarska slika grada i koliko ulažete u razvoj i poticanje gospodarstva?

Važna nam je brojka stope nezaposlenosti koja iznosi 2,7%, što je daleko ispod hrvatskog prosjeka. Od ukupno 556 JLS-ova Grad Zaprešić zauzima 25. mjesto i nalazi u skupini gradova s najvišim indeksom razvijenosti (111,546). Također se nalazi u VIII. skupini jedinica lokalne samouprave koje se prema vrijednosti indeksa nalaze u prvoj četvrtini iznadprosječno rangiranih jedinica lokalne samouprave. Sa 6,4 milijuna kuna i to sa 100% bespovratnih sredstava kroz Program ruralnog razvoja RH financirano je uređenje gospodarske zone Lusci u Pojatnu, a u planu je i nova zona koja će se nalaziti na prostoru između željezničke stanice Novi dvori i Zagorske magistrale. Razvojem komunalne infrastrukture, novih poduzetničkih zona i tehnologije za 21. stoljeće stvaraju se preduvjeti za snažan daljnji gospodarski razvoj grada. Već je najavljen dolazak novih investitora. Zaprešićkim smo gospodarstvenicima na razne načine pomagali i u vrijeme obustave rada do kojeg je nažalost došlo zbog sprječavanja širenja epidemije bolesti COVID-19.

Što je sa situacijom na demografskom planu i koji su na tom području najvažniji potezi napravljeni u ove četiri godine?

U ovom mandatu smo povećali subvencije za novorođenčad te one sada iznose 2.500 kn za 1. dijete, 5.000 kn za 2. dijete, 10.000 za 3. i svako sljedeće dijete. Također, omogućili smo lakše dobivanje subvencije odlukom da zahtjev mogu predati roditelji od kojih je potrebno da samo jedan ima prijavljeno prebivalište u Zaprešiću na dan rođenja djeteta. Subvencioniramo boravak djece u dječjim vrtićima, osiguravamo asistente djeci s teškoćama u razvoju, subvencioniramo produženi boravak u školama. Ranije smo financirali radne bilježnice i ostale dodatne materijale za osnovne škole, a to nam je u planu i u narednim godinama. Prema Državnom zavodu za statistiku Zaprešić je 5. grad u Hrvatskoj po prirodnom prirastu stanovništva. Upravo zato najveći dio Proračuna ulažemo u djecu i mlade te im stvaramo najbolje uvjete za rast, razvoj i učenje jer svako ulaganje u njih je i ulaganje u budućnost.

Kad rezimirate upravo protekli mandat, što je bio najveći izazov?

Najveći izazov svakako su potres i pandemija. U petrinjskom je potresu znatno stradao i stari centar Zaprešića, 100 je obitelji moralo napustiti svoje domove, a oštećene su i javne zgrade. Odmah smo reagirali te pružili građanima od jednokratne pomoći i pomoći pri iseljenju do plaćanja najamnine za zamjenski smještaj naredne dvije godine. Financiramo izradu elaborata, detaljnog plana i projekta kako bi bili što prije poznati daljnji koraci. Što se pandemije tiče, organizirali smo testiranje na COVID-19 u Zaprešiću kako građani ne bi trebali putovati u druge gradove, a redovito se vrše i masovna cijepljenja. Ovakvim tempom, siguran sam da ćemo ljeto dočekati s puno boljom epidemiološkom slikom.

I na kraju, koji su ključni planovi i ciljevi za sljedeće četiri godine, ako vam građani daju povjerenje?

Najprije želim zahvaliti svima na dosadašnjoj potpori i suradnji. Dugogodišnji rad rezultirao je time da se unatoč ovoj neizvjesnoj situaciji u Zaprešiću investira više nego ikad prije. Ključni su nam planovi izgradnja mosta preko Save te istočne obilaznice koja vodi do nove gospodarske zone koja će donijeti i nova radna mjesta, zatim izgradnja nove osnovne škole, modernog centra za kulturu i mlade te što prije oživjeti stari centar i naše povijesne Nove dvore. (Vedrana Humski)

Moglo bi vas zanimati

Split povećava uskrsnice sa 50 na 60 eura

Požega: Umirovljenicima i nezaposlenim braniteljima po 50 eura uskrsnice

Dugo Selo: Povećane uskrsnice – umirovljenicima i osobama s invaliditetom za blagdane po...

Samobor prvi u Hrvatskoj uvode ‘baka-djed servis’- bakama i djedovima po 360 eura...