Iako su samo četiri grada u Hrvatskoj zadovoljila EU normu i premašila stopu od 50 posto odvojeno prikupljenog otpada, većina gradova iz godine u godinu bilježi napredak na ovom polju i približava se zadanom postotku. Među njima je i Virovitica, grad koji je u godinu dana povećao stopu prikupljanja za pet posto i u izvješću Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja za 2021. bilježe stopu od 34 posto odvojeno prikupljenog otpada.
Niz je ulaganja i projekata kojima Virovitica podiže svoju učinkovitost kad je gospodarenje otpadom u pitanju, a jedna od ključnih je – uz naravno infrastrukturu – edukacija građana i školaraca, te podizanje svijesti o potrebi i koristi odvojenog prikupljanja otpadom.
Što se same infrastrukture tiče, ove su godine nabavili i u suradnji s tvrtkom Flora VTC besplatno građanima isporučili 800 vrtnih kompostera kapaciteta 400 litara. Komposteri su zainteresiranim građanima dodjeljivani temeljem javnih poziva. Također, nabavljen je i jedan komposter za biorazgradivi otpad kapaciteta 30 m3. Vrijednost ove komunalne opreme je 1,3 milijuna kuna. Cilj nabave kompostera je smanjenje količine biorazgradivog otpada koji se odlaže na odlagalištima otpada sa svrhom uspostave kvalitetnijeg i ekonomski učinkovitijeg sustava gospodarenja otpadom.
Građanima su, u suradnji s Florom VTC i bez dodatnih troškova, podijeljeni i spremnici za odvojeno prikupljanje otpada čija je vrijednost preko 2,5 milijuna kuna.
Ukupno su zaprimljena 6.583 spremnika za odvojeno prikupljanje papira, 77 kontejnera za papir, 6.583 spremnika za plastiku, 77 kontejnera za plastiku, 90 spremnika za biootpad te 83 kontejnera za biootpad. Kontejneri veće zapremnine su postavljeni na lokacijama stambenih zgrada, dok su manji spremnici podijeljeni kućanstvima.
Početkom ove godine, u sklopu dviju etapa sanacije Gradskog odlagališta Virovitica, napravljene su i dvije nove kazete i to jedna za odlaganje komunalnog otpada, a druga za azbest. Novom kazetom za zbrinjavanje komunalnog otpada omogućeno je daljnje zbrinjavanje ovog otpada na siguran način te su ujedno stvoreni uvjeti za njegovo nesmetano zbrinjavanje do trenutka izgradnje županijskog centra za gospodarenje otpadom. Vrijednost etape 1 i 2 sanacije Gradskog odlagališta je 5,5 milijuna kuna.
U program sanacije virovitičkog odlagališta u posljednjih 15-ak godina uloženo je oko 50 milijuna kuna, što je Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost sufinancirao sa 60 posto.
Također, iz Grada ističu kako je zamjetan trend smanjivanja sveukupno sakupljenog miješanog komunalnog otpada te daljnji rast sakupljenih količina korisnih vrsta otpada. Prema podacima iz Godišnjeg izvješća o upravljanju Gradskim odlagalištem u Virovitici, u protekloj je godini na području grada Virovitice sakupljeno 3710,30 tona miješanog komunalnog otpada od kućanstava što je smanjenje od 767,97 tona istog otpada u odnosu na 2020. godinu. Od pravnih osoba u 2021. je sakupljeno 1006,12 tona otpada, odnosno 44,1 tona manje u odnosu na godinu prije.
Izgrađeno je i Reciklažno dvorište, projekt vrijedan 4.922.471,25 kuna kojega je izradila Razvojna agencija VTA, a s 4.135.000 kuna sufinancirala ga Europska Unija iz Kohezijskog fonda, u financijskom razdoblju 2014. – 2020. godine. Riječ je o projektu vezanom uz održivo gospodarenje otpadom kojim je stvorena dodatna infrastruktura za odvajanje različitih kategorija otpada na području grada Virovitice kako bi se povećale količine odvojeno prikupljenih, posebnih i korisnih kategorija otpada.
Virovitica je i prvi grad u zemlji koji je nabavio mobilno postrojenje za obradu građevinskog i glomaznog otpada. Tvrtka Flora VTC uspostavila je i pustila u pogon mobilno postrojenje za obradu građevinskog glomaznog komunalnog otpada. Ovaj EU projekt vrijedan je preko 7 milijuna kuna, a europska sredstva pokrivaju 50 posto ukupne investicije. Kroz projekt je nabavljena mobilna višenamjenska drobilica građevinskog i glomaznog otpada, mobilno sito za građevinski otpad, bagerski utovarivač s priključnim korpama i hidrauličkim alatima, teleskopski utovarivač, mobilni vodeni top za suzbijanje prašine, plinski motorni agregat, hidraulični čekić, hidraulične škare za armaturu, baterijski radni alati i slično. Cilj ovog projekta bio je osigurati uporabu 70 posto nastalog građevinskog otpada na području Virovitičko-podravske županije.
Prvi su u ovom dijelu Europe nabavili i trokomorni kamion smećar na hibridni pogon kojega su također financirali EU sredstvima. Vozilo ima nadogradnju s tri potpuno odvojene i neovisno upravljive komore i pogonjene punjivim baterijskim sklopom. Osim bitnog smanjenja troškova goriva, smanjenja emisije CO2, eliminacije buke, niti ostali pozitivni ekološki učinci na ljude i okoliš nisu zanemarivi. Flora je još prije 15 godina prva počela inovativno u svoju flotu komunalnih vozila uvoditi višekomorne smećare za odvojeno prikupljanje otpada. Danas su dvokomorni smećari postali standard kod svih boljih hrvatskih komunalaca. Flora je u međuvremenu otišla korak dalje te jedina u Hrvatskoj već pet godina ima samo trokomorne smećare. O nabavi velikog komunalnog vozila na alternativne pogone Flora promišlja već 7 godina, no cijene ovakvih vozila su nam još uvijek previsoke za samostalnu investiciju. Podsjetimo, 2013. godine Flora je izgradila solarnu elektranu snage 30 kWp na krovu skladišne hale na lokaciji sjedišta Društva pa se vozni park virovitičke tvrtke puni na solarni pogon. (m.p.d.)