Aktualno

Mali Lošinj među vodećima po izdvajanju za zdravstvenu skrb i potrebe zdravstva: Stambeno zbrinjavaju liječnike koji dolaze izvan otoka i grade novi Dom zdravlja…

Mali Lošinj, među Gradovima je koji najviše izdvajaju za zdravstvo u RH. Našao se visoko, tako, u Top 5, treći u poretku, po izdvajanju za zdravstvo, zdravstvenu skrb i potrebe zdravstva, „per capita“ (163.13 kuna) iz Proračuna u 2020., u našoj nedavnoj analizi za spomenutu godinu provedenoj prema podacima Ministarstva financija. Izvrsno mjesto u Top 10, kao šesti, u našoj analizi, zaslužio je i prema udjelu u ukupnom Proračunu, u istoj godini (1.91 posto, ili uz izdvojenih 1.323.987 kuna)…

Prosječno, za osiguranje kvalitetnog zdravstvenog programa godišnje u Malom Lošinju, pa onda i 2022. izdvajaju oko 1,2 milijuna kuna.

Redom se financiraju svi liječnici – specijalisti koji na Lošinj dolaze jednom do dva puta mjesečno (okulist, otorinolaringolog, ortoped, a planirana su sredstva i za dolaske psihijatra). Sufinanciraju se troškovi raznih zdravstvenih ustanova poput zubotehničkog laboratorija, Zavoda za javno zdravstvo PGŽ, Zavoda za hitnu medicinu, pedijatrijske ambulante, Centra za hemodijalizu, troškova stacionara, turističkih ambulanti, te rad medicinskih sestara na otocima Susku i Unijama, kao i rad djelatnika na hitnoj službi- referiraju nam iz Grada. Nekoliko puta godišnje nabavlja se i medicinska oprema i aparati. Stambeno zbrinjavaju liječnike koji dolaze izvan otoka (dijelom na način da im dodjeljuju stanove na korištenje, dijelom na način da im sufinanciraju ili čak u potpunosti financiraju smještaj), a dodatno dodatkom na plaću subvencioniraju dio liječničkog kadra.

Tu je i niz potpora zdravstvenim aktivnostima. Primjerice, upravo započinju besplatni tečajevi za trudnice i njihove partnere koje organiziraju Grad Mali Lošinj i Dom zdravlja PGŽ. Tečaj se odvija kroz dva tjedna u maloj dvorani Gradske knjižnice i čitaonice u 17 sati. U dogovoru sa patronažnim sestrama, svoju edukaciju započet će prvih 10 budućih mama s partnerima, a u planu je u 2022. godini organizirati još dva takva tečaja s ciljem pripreme budućih roditelja za trudnoću, porod i sve ono što dolazi iza toga. Svi zainteresirani za iduće tečajeve mogu se prijaviti patronažnim sestrama.

Za sve neurološke pacijente sa područja Grada Malog Lošinja odnedavno ponovno je dostupna usluga fizioterapeuta u prostorima Lječilišta Veli Lošinj. Sa željom da se navedenim pacijentima osigura ova važna usluga, gradonačelnica Ana Kučić potpisala je Ugovor o dodjeli financijskih sredstava Lječilištu kako bi se, nakon što je prošle godine ukinuta usluga koju je pružalo Lječilište Veli Lošinj, ponovno započelo sa provođenjem navedene usluge, poručili su iz Grada. Naime, Grad Mali Lošinj je, uvidjevši kako su navedenu uslugu izgubili najpotrebitiji mještani otoka, na inicijativu fizioterapeuta Tina Mrvca i u dogovoru s ravnateljicom Lječilišta, Renatom Žugić, osigurao financijska sredstva kojima će se pacijentima omogućiti terapija i pokriti svi troškovi liječenja. Grad je za sada predvidio 30 tisuća kuna, Lječilište je pružilo prostor te će odvojiti iznos od HZZO koji dobiju po fakturiranoj terapiji, dok će fizioterapeut Mrvac svoje usluge pružati u pola cijene kako bi se najosjetljivijim članovima našega društva izašlo u susret te kako oni ne bi morali plaćati subvenciju za navedenu uslugu kojom im se omogućava i olakšava svakodnevni život, dodaju nam.

-Roditelji i pacijenti su se u više navrata žalili i iskazivali zabrinutost zbog gubitka usluge, a s obzirom da se radi upravo o mojim bivšim pacijentima, poznanicima i prijateljima, obratio sam se Gradu koji je imao sluha i iskreno bez te pomoći, ovo ne bi bilo moguće- kazao je fizioterapeut Tin Mrvac.

Nakon višemjesečnog prekida usluge zbog nedostatka stručnog osoblja, od travnja je u malološinjskoj ispostavi Doma zdravlja PGŽ ponovno dostupna i usluga rendgenske i mamografske dijagnostike, informirali su nas, također, iz Grada. U dogovoru sa Domom zdravlja PGŽ, Grad Mali Lošinj je, dodali su, osigurao smještaj za novu djelatnicu, stručnu prvostupnicu radiološke tehnologije, Kristinu Crnoja!

Grad Mali Lošinj i Nastavni Zavod za javno zdravstvo Primorsko goranske županije potpisali su, pak, Ugovor vrijedan 30 tisuća kuna kojim se Grad obvezuje financirati 4 programa koja će Nastavni Zavod provoditi na području Lošinja u 2022. godini. To su Koraci za budućnost bez nasilja – prevencijom do kulture nenasilja, Pet koraka do zdravlja, Zlatno doba života – gerontološke radionice namijenjene osobama starije životne dobi i Trening životnih vještina – program promocije zdravlja i osobnog razvoja.

U maloj dvorani Gradske knjižnice i čitaonice priredio se i prvi od tri ovogodišnja besplatna tečaja za trudnice i njihove partnere koje organiziraju Grad Mali Lošinj i Dom zdravlja PGŽ. Tom prilikom okupljene polaznike tečaja, pozdravili su predstavnici organizatora, gradonačelnica Ana Kučić i ravnateljica malološinjske ispostave Dom zdravlja PGŽ Tanja Mikuličić koje su obje istaknule veliku ulogu sestre Alenke Mršić u organiziranju tečaja. Prvom tečaju prisustvovali su i svi predavači koji su kroz predavanja pomagali budućim roditeljima da prevladaju sve strahove i nedoumice te se educiraju o periodu trudnoće, poroda i brige o djetetu, informirali su iz Grada koji se o zdravlju otočana brine i neizravno, potporom sportsko-rekreativnim i ekološkim aktivnostima.

U čitavom nizu, spomenimo tek one među najaktualnijima, kako se u gradskoj vijećnici Malog Lošinja održao koordinacijski sastanak predstavnika Grada i društva Jadranka na temu zajedničkog projekta uređenja biciklističkih staza na južnom dijelu otoka Lošinja. Navedena biciklistička staza, planirane dužine čak 20 kilometara i širine u prosjeku 2,5 metra, spajala bi naselje Mali Lošinj i uvalu Rovenska s početkom u Sunčanoj uvali na Boriku, upoznali su iz Grada. Kako je u objavi putem facebooka otkrila i najavila gradonačelnica Ana Kućić, zbog velike duljine staze i konfiguracije terena, projekt je podijeljen na 8 dionica, a osim uređenja biciklističke staze i postavljanja signalizacije, planira se i uređenje odmorišta.

Na Lošinju se 9. i 10. travnja 2022. održala i izuzetno uspješna eko akcija čišćenja obale i podmorja pod nazivom „More zna, otok pamti“. Nekoliko stotina sudionika i sudionica, među njima i 54 ronioca,  zajedničkim snagama čistilo je i tom prilikom očistilo više lokacija; korijen luke Mali Lošinj, obala od Velopina do Borika (Sunčana uvala), uvala Čikat te obala od ferala do Rovenske u Velom Lošinju i u Nerezinama- Tržić i Halmac. I ove je godine osnovni cilj projekta bio podizanje svijesti javnosti o problemu otpada na morskom dnu i plažama te promicanje održivih rješenja za očuvanje morskog okoliša. Prethodne 2021., 60-ak sudionika na samo dvije lokacije; podmorju uvale Valdarke te luke Rovenske, prikupilo je ukupno 2 tone, odnosno 10m3 različitog otpada, među kojim su se isticale automobilske gume, staklene boce, dijelovi staklo-plastike, odbačene vrše, konopi i ostaci potopljenih pontona za privez brodica. Ukupno je sudjelovalo 360 volontera koji su udružili snage i s lošinjske obale i podmorja uklonili više od 30m3 otpada!

-Novi Dom zdravlja omogućit će našim stanovnicima kvalitetniju zdravstvenu zaštitu i manje troškove, stoga smo pokrenuli izmjene prostorno planske dokumentacije kako bi se iznašle alternativne lokacije za izgradnju budućeg, novog Doma zdravlja, u suradnji s Primorsko goranskom županijom- ističu i najavljuju nam gradonačelnica Ana Kučić i ekipa iz Grada Malog Lošinja. (P.Livajić)

Moglo bi vas zanimati

Split povećava uskrsnice sa 50 na 60 eura

Požega: Umirovljenicima i nezaposlenim braniteljima po 50 eura uskrsnice

Dugo Selo: Povećane uskrsnice – umirovljenicima i osobama s invaliditetom za blagdane po...

Samobor prvi u Hrvatskoj uvode ‘baka-djed servis’- bakama i djedovima po 360 eura...