Naša nedavna analiza konsolidiranih proračuna za 2021. godinu smjestila je Vukovar među pet najbolje rangiranih gradova prema izdvajanju per capita za stavku “Obitelj i djeca”. Vukovar je, uz izdvajanje od 244,27 kuna po stanovniku, ujedno i jedini veliki grad na ovoj listi.
U 2021. godini za sufinanciranje rada dječjih vrtića Grad Vukovar izdvojio je 12,6 milijuna kuna s tim što se sufinanciraju cijene dječjih vrtića za prvo i drugo dok je za treće dijete vrtić besplatan. Osnovnoškolcima svake godine Grad osigurava besplatan školski pribor i materijal (redovan i dodatni radni materijal, bilježnice, preobuku, likovne kutije i mape) za što se daje 915,4 tisuće kuna. Uz to, djeci osnovnoškolskog uzrasta osigurava se i besplatno ljetovanje diljem Jadrana što stoji oko 100 tisuća kuna. Tu su i božićni paketići za djecu za koje se također daje oko sto tisuća kuna. Grad Vukovar podupire i svoje srednjoškolce potpunim financiranjem karte gradskog autobusnog prijevoza te sufinanciranjem karte međugradskog autobusnog prijevoza, a sufinancira se i međugradski prijevoz redovitih studenata na području dvije županije, Vukovarsko – srijemske i Osječko – baranjske iznosom od 965,6 tisuća kuna.
Nadalje, redovnim studentima i učenicima deficitarnih zanimanja daju se stipendije za što Grad izdvaja oko 1,5 milijuna kuna na godišnjoj razini, a nagrađuju se i potiču izvrsni studenti za što je osiguran iznos od 39 tisuća kuna.
Kroz EU projekt „Bez brige za užinu“ za djecu u riziku od siromaštva osigurana je besplatna prehrana, a u te svrhe se izdvaja 676,2 tisuće kuna. Uz to, isplaćuju se i naknade za novorođenčad, a trenutni iznosi za prvo dijete su 530 eura plus naknada za opremanje novorođenčeta u istom iznosu, za drugo dijete 930, a za treće i svako iduće 1.330 eura.
U analiziranoj 2021. godini za mjeru naknade za novorođenčad Grad Vukovar izdvojio je 792 tisuće kuna za 174 podnositelja zahtjeva.
Tu je i naknada za troškove stanovanja namijenjena kućanstvima s troje ili više djece mlađe od 16 godina, a za što se izdvojilo 956,9 tisuća kuna, odnosno, godišnje po korisniku 6,3 tisuće kuna.
U prošloj i ovoj godini Vukovar je nastavio s provođenjem svih mjera koje je dosad provodio. Lani je za obrazovanje i djecu u tom smislu izdvojeno 29,4 milijuna kuna, a ove godine za sferu obrazovanja osigurano je više od 35 milijuna kuna odnosno oko pet milijuna eura.
Nekoliko godina unazad uspješno se provodi i program stambenog zbrinjavanja potrebnih kadrova na vukovarskom području, a od početka provođenja, odnosno, 2019. godine do kraja prošle godine kroz ovu mjeru Grad je u suradnji sa Središnjim državnim uredom za obnovu i stambeno zbrinjavanje dodijelio ukupno 70 stambenih jedinica čime je riješeno stambeno pitanje za ukupno 148 osoba.
„Smatram kako je ulaganje u djecu i mlade obitelji izravno ulaganje u budućnost, stoga Grad Vukovar veliku pozornost posvećuje upravo njima. Nerijetko ističemo svoju posvećenost u osiguranju kvalitetnih uvjeta života u našem gradu mladim sugrađanima. Osluškujemo njihove potrebe, zajedno s ravnateljima vrtića i škola nastojimo osigurati sve što će našim malim sugrađanima doprinijeti u procesu njihovog obrazovanja, a po njihovom izlasku iz osnovne škole nastavljamo posvećenost mladima. Brinemo i za naše studente jer sam siguran kako će oni svojim znanjima jednoga dana doprinositi svome gradu te na raspolaganju stojimo mladim obiteljima koji svoju budućnost vide u Vukovaru. Zajedno sa svima njima kreiramo mjere i usmjeravamo sredstva tamo gdje je potrebno, stoga mi je drago da je naš trud prepoznat. Vukovar od prošle godine nosi i naslov najboljeg grada u kategoriji obrazovanja, mladih, demografije i socijalne politike, a što je stečeno dugogodišnjim radom i posvećenošću te zasigurno nastavljamo u istome smjeru“ – kazao je gradonačelnik Ivan Penava. (V.H.)