Proglašenjem gradova dobitnika nagrada Smart i Eco City u zagrebačkom hotelu Westin 14.prosinca ove godine biti će zaključen ovogodišnji, četvrti po redu izbor najboljih hrvatskih gradova u pametnim i ‘zelenim’ rješenjima koji organiziraju Hanza Media i portal Gradonačelnik.hr uz suradnju s agencijom Apsolon.
Nagrada Smart City izbora najboljih gradova u organizaciji Jutarnjeg lista i portala Gradonačelnik.hr u suradnji s agencijom Apsolon i ove će godine biti dodijeljena u tri konkurencije, malih, srednjih i velikih gradova. Za tri dobitnika nagrade Smart City konkurira 15 gradova koji su ušli u najuži izbor u tri konkurencije.
U najuži izbor za nagradu Smart City namijenjenu malim gradovima, do deset tisuća stanovnika, ušli su ove godine Donji Miholjac, Hvar, Krk, Pregrada i Zlatar. Niti jedan od kandidata dosada nije osvajao ovu nagradu namijenjenu gradovima s najboljim pametnim rješenjima u organizaciji gradske uprave i usluga, a Donji Miholjac, Krk i Pregrada bili su u najužem izboru i lani.
Od tridesetak kriterija koji se uzimaju u obzir u rangiranju malih gradova za nagradu Smart City, Donji Miholjac među tri je najbolja u pet promatranih pokazatelja. Riječ je, među ostalim, o pokrivenosti gradskih parkirnih mjesta mobilnom naplatom, količini energije proizvedene iz obnovljivih izvora na gradskom području iz kapaciteta pod kontrolom gradske uprave i o udjelu kućanstava priključenih na sustav pročišćavanja odvodnih voda. Uz to, ovaj gradić u Osječko-baranskoj županiji ima jedan od tri najveća proračunska udjela među malim gradovima predviđenih za obrazovanje odraslih i cjeloživotno obrazovanje.
Hvar će pokušati osvojiti nagradu Smart City u konkurenciji malih gradova, među ostalim, dosezima u izgrađenoj infrastrukturi za brzi internet, uređenim biciklističkim stazama na području grada i osiguranim spremnicima za otpad s sustavima dojave o popunjenosti. Na području grada Hvara 69 posto kućanstava ima pristup internetu brzine veće od dva megabita u sekundi, udio biciklističkih staza u odnosu na ukupnu kilometražu cesta na gradskom području iznosi 40 posto dok su spremnici za otpad s sustavom dojave o popunjenosti osigurani za trideset posto stanovništva ovog dijela otoka Hvara.
Brojnim naslovima najboljeg malog grada u prethodnim izborima najboljih gradova Jutarnjeg lista i portala Gradonačenik.hr, grad Krk želi pridodati i nagradu Smart City. Podsjetimo, Krk je, među ostalim, pobjeđivao u kategorijama gospodarstvo i kvaliteta života ovog izbora, a njegovi aduti za Smart City su indeks digitalne spremnosti gradske uprave od 33 posto, proračunsko izdvajanje za obrazovanje od 34 posto te dostignuti udjel organiziranog sakupljanja otpada od 53 posto.
Pregrada je drugu godinu zaredom u najužem izboru ove nagrade za male gradove zahvaljujući, među ostalim, stopostotnoj pokrivenosti gradskih kućanstava senzorski opremljenim ili čipiranim spremnicima za prikupljanje otpada koji omogućuju identifikaciju vlasnika spremnika, kao i udjelu mjernih mjesta sa senzorskim prikupljanjem podataka u sustavu vodoopskrbe u odnosu na ukupan broj mjernih mjesta od 33 posto. Ovaj gradić u Krapinsko-zagorskoj županiji ima i jedan od tri najbolja indeksa digitalne spremnosti među malim gradovima, od 33 posto.
Da su gradska središta Hrvatskog Zagorja naprednija u primjeni pametnih rješenja od brojnih drugih dijelova države, svjedoči i ulazak Zlatara u najuži krug u konkurenciji malih gradova. Zlatar ima jednu od tri najbolje pokrivenosti kućanstava brzim internetom (41 posto), osamdeset posto gradskih prometnica opskrbljeno je energetski učinkovitom rasvjetom, a dosegnuo je i jedan od tri najbolja rezultata u odvajanju otpada među malim gradovima.
Odgovor na pitanje čiji će argumenti za nagradu Smart City u konkurenciji malih gradova biti najjači, uslijediti će 14.prosinca kada će biti proglašeni gradovi dobitnici nagrade. (Vedrad Marjanović, Jutarnji list)