Grad Novalja na otoku Pagu, u Ličko-senjskoj županiji, našao se u samom vrhu niza mandatnih analiza kojima ususret lokalnim izborima podvlačimo crtu pod aktualni mandat lokalnih uprava.
Donijeli smo nedavno tako u spomenutom slijedu i detaljnu analizu razvoja poduzetništva napravljenu temeljem nekoliko bitnih gospodarskih pokazatelja. Prema obrađenim podacima Ministarstva financija, od 2021. do 2025. među hrvatskim gradovima, kada se zajedno vrednuju godišnji pokazatelji novootvorenih obrta i poduzeća na 1000 stanovnika i broja nezaposlenih ‘per capita’, kroz skupni indeks razvoja poduzetništva i tržišta rada, Novalja je završila gotovo izjednačena s liderom Porečom u spomenutom rangiranju, pa dok je istarski prvak ostvario skupni indeks razvoja poduzetništva i tržišta rada 121,2, Grad Novalja ima skoro pa istovrsni pokazatelj – 121,1.
Iz novljanskog proračuna poduzetnicima, poljoprivrednicima i obrtnicima u četiri je protekle godine ukupno isplaćeno 2,4 milijuna eura subvencija, kod čega najviše lani, 1,5 milijuna eura. Pritom valja računati s podatkom da su poduzetnici, poljoprivrednici i obrtnici 2021. iz istog proračuna subvencionirani s 345 tisuća eura. Početkom mjeseca, u Poduzetničkom inkubatoru Ragan, održalo se predstavljanje nove informativne brošure ‘Novalja uz svoje poduzetnike’, publikacije namijenjene svima koji žele razvijati svoje poslovanje upravo tu – uz financijsku i drugu logističku potporu Grada. Brošura donosi pregled svih mjera, potpora, programa i projekata kojima Grad Novalja podupire poduzetničku inicijativu i jasno pokazuje da je svaki poduzetnik u Novalji ujedno i partner u stvaranju snažne, moderne i inovativne zajednice, a hvalevrijedna brošura nudi na tom tragu korisne informacije o: potporama za pokretanje i razvoj poslovanja, infrastrukturnim ulaganjima, dostupnim edukacijama, poslovnim suradnjama i projektima.
-Grad Novalja kontinuirano ulaže u razvoj lokalnog gospodarstva, jačanje konkurentnosti i stvaranje poticajnog poslovnog okruženja. Bilo da ste iskusni poduzetnik, mladi inovator ili tek razmišljate o pokretanju vlastitog posla, ova brošura pružit će vam smjernice i odgovore koji će vam olakšati poslovne odluke…- ističu iz Grada. Gradonačelnik Ivan Dabo naglasio je kako je cilj publikacije potaknuti gospodarski rast, održiv razvoj i zajedništvo koje se temelji na podršci lokalnim idejama i inicijativama.
-Grad Novalja bit će vaš partner, potpora i saveznik u stvaranju poslovnog uspjeha – jer zajedno gradimo zajednicu koja raste, razvija se i s ponosom gleda u budućnost- poručio je gradonačelnik zainteresiranim lokalnim gospodarstvenicima. Brošura je trenutno dostupna u tiskanom obliku u prostorijama Grada Novalje i Poduzetničkom inkubatoru, a uskoro će biti dostupna u digitalnom obliku na službenoj web stranici Grada.
Koncem travnja uručeni su i ugovori o dodjeli bespovratnih sredstava u sklopu I. Javnog poziva za dodjelu potpora temeljem Programa ‘Poticanje razvoja poduzetništva na području Grada Novalje za 2025. godinu’ s ciljem jačanja konkurentnog nastupa poduzetnika na tržištu i stvaranja povoljnog poduzetničkog okruženja. Ukupan broj prijava bio je 48, broj prihvatljivih prijava-43, a prijavitelja koji su ostvarili potporu- 22. Ukupan je iznos dodijeljenih potpora pak: 71.633,66 eura. Posebno vrijedan podatak jest da je 16 prijavitelja (oko 73 posto njih) ostvarilo potporu po prvi put, što dodatno potvrđuje učinkovitost Programa u uključivanju novih poduzetnika u sustav potpora. Također, osam prijavitelja ostvarilo je pravo na uvećanu potporu zahvaljujući dodatnim mjerama za uključivo i ravnopravno gospodarstvo, a važno je naglasiti kako će preostalih 21 prijavitelj, koji u ovom krugu nisu ostvarili potporu, ista sredstva primiti kroz planirano proračunsko povećanje za predmetni poziv, predviđeno za srpanj. Grad Novalja ovime još jednom potvrđuje svoju predanost pružanju podrške svim poduzetnicima koji ulažu trud i inicijativu u razvoj lokalnih poslovnih prilika i kvalitete života.
Upravo kada je posljednje spomenuto u pitanju treba podsjetiti kako se lani treću godinu turistički biser Ličko-senjske županije našao u finalnoj konkurenciji za najbolji mali grad u tradicionalnom izboru našeg portala. Novalja iskazuje najveće prosječne izvorne prihode po glavi stanovnika u kategoriji malih gradova s 1558 eura po stanovniku, dok s 88 obrtnika na 1000 stanovnika ima treći najbolji ‘obrtnički’ rezultat.
A ostvareni prihodi po zaposlenome u gradskoj upravi, izdvajanja za plaće u gradskoj upravi, financijska stabilnost i ulaganja u investicije četiri su ključna pokazatelja temeljem kojih smo dobili rang listu najefikasnijih gradskih uprava ovog mandata. U top 10 najefikasnijih u kategoriji malih gradova našla se i Novalja. Dodajmo tome kako su u razdoblju od 2021. do 2024. hrvatski gradovi iz EU fondova povukli više od 1,09 milijardi eura – gotovo trostruko u odnosu na prethodni četverogodišnji mandat, kada je ukupno realizirano oko 403 milijuna eura. Na rang-listi najuspješnijih po korištenju sredstava, gledamo li kompozitni indeks koji kombinira dva ključna pokazatelja – iznos povučenih sredstava po stanovniku i udio u ukupno povučenim sredstvima u samom vrhu kao osma mjesto zauzima -Novalja -5,9 milijuna eura; uz udio 0,54 i-1.601 eura ‘per capita’.
Protupožarna zaštita jedna je od temeljnih javnih usluga uz potporu gradskih uprava, a njezina učinkovitost neraskidivo je povezana s razinom lokalnih ulaganja. Izdvajanja po stanovniku, koja zorno pokazuju koliko je pojedina sredina spremna ulagati u sigurnost svojih građana, variraju od simboličnih iznosa do gotovo 800 eura. Novalja je, pokazala je naša mandatna analiza izdvajanja za vatrogastvo, u Top 10 – izdvaja 476,87 eura.
Zaštita dobara, a naročito prirode i okoliša posljednjih godina postaje sve važnija tema i na lokalnoj razini o čemu najbolje svjedoči povećanje ove stavke u lokalnim proračunima. Gradovi su, naime, u četiri godine učetverostručili sredstva za zaštitu okoliša – s nešto iznad 117 milijuna eura u 2021. na čak 432,7 milijuna u prošloj godini, a ukupno su u ovom mandatu za zaštitu okoliša izdvojili preko 861 milijun eura. Izdvajanja ‘per capita’ kreću se, pak, od 0,40 pa do preko 1.000 eura po stanovniku, a Grad Novalja se može i tu pohvaliti visokom pozicijom među najboljima -iznad 500 eura. Gledano kroz naš kompozitni indeks kojim su objedinjeni pokazatelji udjela proračunskog izdvajanja i izdvajanja ‘per capita’, dolazimo i do 10 gradova koji su u protekle četiri godine najviše izdvojili za zaštitu okoliša. Novalja je ukupno na tom području izdvojila 2,7 milijuna eura – 6,9 posto proračuna i 734,53 eura po glavi stanovnika.
Prije neki dan u Novalji je obilježen važan iskorak u modernizaciji komunalne infrastrukture – u probni rad pušten je uređaj za pročišćavanje otpadnih voda(UPOV) ‘Vrtić’, vrijedan 10,2 milijuna eura. Do ožujka 2025. realizirano je gotovo 7 milijuna eura, a završetak radova planiran je za svibnja 2026.Projekt je dio šireg ulaganja u vodoopskrbu i odvodnju aglomeracije Novalja, a ukupna vrijednost svih aktivnosti na terenu, uključujući i kopneni dio sustava, iznosi oko 55 milijuna eura. Ovim je projektom predviđena izgradnja uređaja za pročišćavanje otpadnih voda kapaciteta 39.000 ekvivalent stanovnika (ES), uz pripadajuću pristupnu cestu. Riječ je o suvremenom sustavu koji koristi naprednu MBR tehnologiju (membranski biološki reaktor) II. stupnja pročišćavanja, koja omogućuje visoku razinu učinkovitosti, zaštitu okoliša i očuvanje osjetljivog ekosustava Jadranskog mora.
Pročišćena voda koristit će se kao tehnološka voda unutar samog procesa, ali i za navodnjavanje zelenih površina u sklopu kompleksa. Uređaj će omogućiti učinkovito pročišćavanje otpadnih voda za naselja obuhvaćena aglomeracijama Novalja i Zubovići – Kustići, čime će se značajno doprinijeti održivom razvoju otoka Paga, jačanju turističke ponude i unaprjeđenju kvalitete života lokalnog stanovništva.
Grad Novalja službeno je isto tako krenuo u provedbu ambicioznog i inovativnog projekta ZERO EMISSION CORRIDOR (ZEC) H2, čiji je cilj uspostava proizvodnje i distribucije zelenog vodika uz korištenje isključivo obnovljivih izvora energije, a kapitalan projekt predstavlja ključni korak u tranziciji Grada prema održivom razvoju i energetskoj samodostatnosti. Nosi snažnu viziju budućnosti – značajno smanjenje emisija stakleničkih plinova, povećanje energetske učinkovitosti, poticanje korištenja obnovljivih izvora energije i energetska samoodrživost Grada. Zeleni vodik i višak proizvedene energije koristit će se za napajanje električnih punionica, vozila javnog i komunalnog prijevoza, javne rasvjete, kao i za energetsku opskrbu gradskih zgrada.
I odvojeno prikupljanje komunalnog otpada ulazi u red ključnih pokazatelja ekološke održivosti gradova. Osim što smanjuje količinu otpada na odlagalištima i emisije stakleničkih plinova, omogućuje povrat vrijednih sirovina u gospodarstvo i izravno podržava prelazak na kružnu ekonomiju. Bez učinkovite provedbe odvajanja otpada na izvoru nije moguće ostvariti ciljeve recikliranja, a upravo lokalne jedinice imaju ključnu ulogu u funkcioniranju sustava. Kada se promatraju gradovi koji su u tri godine skupili najviše otpada ‘per capita’, na samom vrhu odmah iza Supetra nalazi se Novalja s ukupno 6.138 tona i čak 1.668 kilograma po glavi stanovnika… (P.Livajić)